Podnikání
Poslední kontrola: 09/03/2020

Cestování se zvířaty, převoz rostlin

Týká se vás brexit?

Psi, kočky, fretky

Jako státní příslušník některé ze zemí EU máte možnost cestovat po Unii se svým psem, kočkou nebo fretkou pod podmínkou, že jim necháte vystavit evropský cestovní pas pro zvířataen. Pas musí obsahovat údaje o platném očkování proti vzteklině a vystavit si ho můžete nechat u zvěrolékaře.

Cestujete-li se zvířetem mladším 3 měsíců, což znamená, že ještě nemohlo být proti vzteklině očkováno, zjistěte si, jaké podmínky v dané zemien pro tuto situaci platí.

Evropský cestovní pas pro zvířata se vydává pouze pro psy, kočky a fretky. Chcete-li s sebou do zahraničí vzít jiného domácího mazlíčka, například králíka či andulku, měli byste se pro jistotu seznámit s pravidlyen, které jednotlivé země v takových případech uplatňují.

Budete-li cestovat do Finska, Irska, na Maltu či do Spojeného království, musíte si psa, kočku nebo fretku nechat ošetřit proti proti echinokokům:

Identifikace

Z identifikačních důvodů musí mít zvíře zaveden elektronický mikročip nebo identifikační tetování, které bylo aplikováno před 3. červencem 2011, a to se stejným identifikačním číslem, jako je uvedeno v jeho cestovním pasu.

Ostatní zvířata a rostliny

Při cestách po zemích EU je dovoleno s sebou brát jak zvířata, tak převážet rostlinyen, a to včetně jejich částí. Většina členských států EU však uplatňuje přísná pravidla, která omezují převoz ohrožených druhů a produktů z nich vyrobených. U některých druhů se vyžaduje zvláštní povolení.

Přesnější informace ohledně těchto druhů najdete v databázi o obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinamien . Můžete také kontaktovat  výkonný orgán CITESesfrbgen ve vaší zemi, který vám sdělí, zda je pro daný druh nutné zvláštní potvrzení.

Při propuknutí zvířecí nákazy mohou být na přepravu živých zvířat a odvozených produktů na konkrétních územích uplatňována určitá omezení.  Pokud se chystáte na cestu, při které budete zvířata přepravovat, kontaktujte příslušné veterinární orgány.

Ukázkový příběh

Na dovolené si vždy zjistěte, zda si zakoupené suvenýry budete moci odvézt domů

Zdena byla s rodinou na dovolené v Řecku , kde si koupila náhrdelník vyrobený z krunýře mořské želvy.  Celník chtěl po Zdeně při cestě domů povolení k převozu. Protože ho neměla, náhrdelník jí zabavil. I když obecně platí, že většina zboží se v rámci Evropské unie smí volně převážet, existují výjimky a kontroly vztahující se na převoz ohrožených druhů.  Zdena měla zavolat na českou pobočku CITES, kde by jí sdělili, zda na výrobek, který si chce přivézt, musí mít povolení.

Časté otázky

Právní předpisy EU

Potřebujete se dozvědět více o pravidlech, která platí v konkrétní zemi?

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Sdílet tuto stránku: