Narzędzia serwisu

Wybór języka

Flaga UE

Ścieżka nawigacji

Menu

Ostatnia aktualizacja : 25/04/2017

Najczęściej zadawane pytania - Przewożenie alkoholu, wyrobów tytoniowych i gotówki

 • Planuję podróż z Brukseli na Kubę. Znajomi proszą, żebym przywiózł im stamtąd cygara.  Czy mogę to zrobić? Rozumiem, że można przewozić tylko cygara „na użytek własny"?

  Towary uważa się za towary na użytek własny, jeśli przywożone są okazjonalnie, jeśli korzystać będziesz z nich Ty sam lub rodzina albo chcesz je dać komuś w prezencie.

 • Na wakacje wybieram się na Lanzarote samolotem z Irlandii.  Czy podczas podróży powrotnej będzie mi przysługiwał limit bezcłowy?

  TAK – O ile nie przekroczysz limitu towarów przeznaczonych na użytek własny, możesz przywieźć je z Wysp Kanaryjskich, nie płacąc cła, podatku VAT ani akcyzy.

 • Jeśli wyjeżdżam do innego kraju UE z czekiem na ponad 10 tys. euro, czy muszę to zgłosić, czy też wymóg zgłaszania kwoty powyżej 10 tys. euro dotyczy tylko gotówki?

  Kiedy wjeżdżasz do UE lub z niej wyjeżdżasz z kwotą 10 tys. euro (lub więcej) w gotówce (lub jej równowartością w innych walutach) i wszelkich innych instrumentach finansowych lub walutowych, które można anonimowo przekazać innej osobie, musisz zgłosić to organom celnym przy użyciu unijnego formularza deklaracji środków pieniężnych. W przypadku podróży w obrębie UE może obowiązywać podobny wymóg, ponieważ w niektórych krajach UE prowadzone są również kontrole gotówki przewożonej w UE.

 • Czy muszę zgłaszać, że przywożę złoto lub kamienie szlachetne o wartości powyżej 10 tys. euro?

  NIE – Zgodnie z unijnymi przepisami w sprawie kontroli środków pieniężnych nie trzeba zgłaszać złota, metali szlachetnych ani kamieni szlachetnych.  Są one jednak objęte przepisami celnymi i w takiej sytuacji mogą mieć zastosowanie odpowiednie przepisy krajowe.

 

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat
Alkohol, wyroby tytoniowe, gotówka i akcyza
Prawo UE
 • Dyrektywa Rady w sprawie zwolnienia z VAT i akcyzy towarów przywożonych przez osoby podróżujące z państw trzecich English
 • Rozporządzenie Rady w sprawie zwolnienia z należności celnych przywozowych i należności celnych wywozowych English
 • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie kontroli środków pieniężnych wwożonych do UE lub wywożonych z UE English
Konsultacje publiczne
  Potrzebujesz pomocy lub porady?
  Skontaktuj się z działem pomocy