Nástroje

Výběr jazyka

Vlajka EU

Cesta

Nabídka

Aktualizováno : 25/04/2017

Časté otázky - Převoz alkoholu, tabákových výrobků nebo hotovosti

 • Jedu na dovolenou na Kubu a chtěl bych přivézt kamarádům do Čech jako dárek doutníky.  Je to v pořádku, jestliže jsou pro „osobní spotřebu"?

  Za dovoz pro osobní spotřebu se považují případy, kdy toto zboží příležitostně dovezete sobě, vaší rodině nebo známým jako dárek.

 • Jsem z Irska a chystám se na dovolenou na Kanárské ostrovy.  Mohu si odtamtud dovézt cigarety nebo alkohol bez daně (tzv. „duty-free")?

  ANO – Pokud nepřekročíte množstevní limit, který je u daného zboží stanoven (tj. aby se jednalo o osobní potřebu), můžete si je z Kanárských ostrovů dovézt, aniž byste platili clo, DPH či spotřební daň.

 • Jestliže se vydám v rámci EU do zahraničí a budu mít u sebe šek na částku přesahující 10 000 EUR, musím to nahlásit na celnici, nebo se tato povinnost vztahuje pouze na hotovost ve výši nad 10 000 EUR?

  Pokud vstupujete na území EU nebo ho opouštíte s hotovostí ve výši 10 000 EUR nebo více (či s penězi stejné hodnoty v jiné měně) nebo jiným finančním/měnovým nástrojem v dané výši, který lze anonymně převést z jedné osoby na druhou, máte povinnost to ohlásit na celním úřadě prostřednictvím formuláře EU pro ohlášení přepravy peněžní hotovosti. Při cestování po EU se na vás může vztahovat podobná povinnost, protože některé země EU vyžadují ohlášení převozu hotovosti i z jiné členské země.

 • Musím nahlásit dovoz zlata a drahokamů v hodnotě přesahující 10 000 EUR?

  NE – Dovoz zlata, drahých kovů a drahých kamenů se podle pravidel EU o kontrole peněžní hotovosti celním úřadům hlásit nemusí.  Mohou se však na ně vztahovat celní předpisy a zvláštní vnitrostátní pravidla jednotlivých zemí.

 

Zobrazit obecné informace k tomuto tématu
Alkohol, tabák, peníze v hotovosti a spotřební daně
Právní předpisy EU
 • Směrnice Rady o osvobození od DPH a spotřební daně pro cestující ze zemí mimo EU English
 • Nařízení Rady o osvobození od dovozních cel a vývozních cel English
 • Nařízení Evropského parlamentu a Rady o kontrolách peněžní hotovosti vstupující do Evropské unie nebo ji opouštějící English
Veřejné konzultace
  Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?
  Požádat o poradenství