DUK. ES piliečių teisė nuolat gyventi kitoje šalyje, joje išgyvenus 5 metus
Esu ispanas ir noriu prašyti nuolatinę gyvenamąją vietą Italijoje, kurioje gyvenau pastaruosius penkerius metus, patvirtinančio dokumento. Nuo kurios dienos bus skaičiuojamas 5 metų laikotarpis?
5 metų laikotarpis skaičiuojamas nuo dienos, kurią jūs iš tikrųjų apsigyvenote Italijoje, o ne nuo tada, kai pirmą kartą gavote registracijos pažymėjimą.
Esu prancūzas ir noriu prašyti nuolatinę gyvenamąją vietą Vokietijoje, kurioje gyvenau pastaruosius penkerius metus, patvirtinančio dokumento. Tačiau dažnai 3 mėnesiams išvykdavau iš Vokietijos aplankyti šeimos Prancūzijoje. Ar tai turės įtakos mano gyvenimo Vokietijoje tęstinumui?
NE – jūsų gyvenimo Vokietijoje tęstinumui laikinas, iš viso ne ilgesnis negu 6 mėnesiai per metus, nebuvimas šalyje neturi įtakos.
Esu ispanas ir pastaruosius penkerius metus gyvenu Airijoje. Paprašiau nuolatinę gyvenamąją vietą šioje šalyje patvirtinančio dokumento. Airijos valdžios institucijos paprašė pateikti įrodymą, kad pastaruosius penkerius metus Airijoje dirbau, mokiausi arba savarankiškai save išlaikiau. Ar pagal ES taisykles tai teisėta?
TAIP – kad turėtumėte teisę nuolat gyventi Airijoje, per ištisinį penkerių metų laikotarpį turėjote joje dirbti, mokytis arba savarankiškai save išlaikyti.
Esu Italijoje gyvenantis suomis pensininkas ir atitinku visus teisės gyventi šalyje reikalavimus. Kodėl man neišduodama leidimo nuolat gyventi kortelė?
Šalyje ilgiau kaip 3 mėnesius gyvenantys gyventojai dažnai apibūdinami kaip jos nuolatiniai gyventojai. Tačiau tai nereiškia, kad pagal ES taisykles jūs automatiškai įgyjate teisę nuolat gyventi šalyje. Ji bus suteikta Italijoje pragyvenus penkerius metus.
Kiek laiko galioja nuolatinę gyvenamąją vietą patvirtinantis dokumentas ir kada turiu prašyti jį atnaujinti?
Nuolatinę gyvenamąją vietą patvirtinantis dokumentas turėtų galioti ne trumpiau negu 10 metų. Turite kreiptis dėl jo atnaujinimo prieš baigiant galioti jūsų ankstesniam pažymėjimui. To nepadarius jums gali būti skirta bauda, jei taip numatyta nacionaliniais įstatymais.