Sustavi socijalnog osiguranja u EU-u

Postoje velike razlike u načinu na koji su države članice organizirale naknade za nezaposlene, zdravstvenu zaštitu i druge usluge u sustavu socijalnog osiguranja.

Svaka država EU-a ima svoje zakone kojima određuje:

  • na koje naknade imate pravo
  • iznos naknada koje ćete dobiti
  • koliko dugo ćete primati naknade
  • koliko dugo morate raditi u toj zemlji prije nego što steknete pravo na naknadu za nezaposlene i
  • pravila za izračunavanje naknada.

Napomena

Propisi EU-a određuju samo u kojem ste sustavu socijalnog osiguranja vi korisnik u situacijama u kojima postoji više od jedne moguće države.

Obično se na vas primjenjuje zakonodavstvo samo jedne države i plaćate doprinose samo u toj državi. Stoga bi se s vama trebalo postupati kao s državljaninom te države.

Napomena

Sustavi naknada u državi domaćinu mogu se znatno razlikovati od onih iz vaše matične države. Nesporazumi mogu imati ozbiljne posljedice, stoga obavezno provjerite na koje naknade imate pravo u državi domaćinu.

Primjer

Svaka država ima svoja pravila za naknade

Line iz Danske živjela je i radila na Cipru. Kad je ostala bez posla, zatražila je naknadu za nezaposlene.

Neugodno se iznenadila kad je saznala da će joj se naknada isplaćivati samo za razdoblje od 156 dana. U Danskoj bi imala pravo primati tu vrstu naknade do četiri godine. Ni u jednom trenutku nije pomislila da bi razlika mogla biti tako velika.

Korisni obrasci

Kako biste mogli prijeći iz sustava jedne države u sustav druge, možda ćete po dolasku u novu državu morati podnijeti obrasce kako biste potvrdili svoj status s obzirom na naknade.

Saznajte više o standardnim obrascima socijalnog osiguranja.

Nacionalni propisi

Provjerite propise na snazi u vašoj državi. Posjetite službene stranice nacionalnih tijela čije su adrese navedene u nastavku.

Često postavljana pitanja

Zakonodavstvo EU

Trebate li podršku službi za pomoć korisnicima?

Obratite se specijaliziranim službama za pomoć

Posljednji put provjereno: 04/09/2024
Podijeli