Najczęściej zadawane pytania - Zorganizowanie leczenia za granicą

TAK. Masz prawo udać się do innego kraju UE w celu poddania się tam leczeniu. Jego koszty, pod pewnymi warunkami, zostaną bezpośrednio pokryte przez powszechne ubezpieczenie zdrowotne Twojego kraju lub zwrócone przez nie w części lub w całości. 
Unijne przepisy dotyczące leczenia za granicą obejmują opiekę medyczną i dentystyczną, lekarstwa i hospitalizację. Koszty leczenia, któremu się poddasz, zostaną zwrócone wyłącznie, jeśli w swoim kraju masz prawo do takiego leczenia. Na przykład koszt kuracji w sanatorium jest pokrywany z ubezpieczenia tylko w niektórych krajach. Dlatego możesz otrzymać zwrot kosztów kuracji w sanatorium za granicą tylko wtedy, gdy Twoje ubezpieczenie zdrowotne pokrywa tego rodzaju koszty w Twoim kraju.

TAK. Krajowy zakład ubezpieczeń zdrowotnych nie może odmówić wydania zgody na leczenie za granicą tylko dlatego, że w Twoim kraju można się wpisać na listę oczekujących na leczenie. Musi on wziąć pod uwagę Twój stan zdrowia oraz udowodnić, że czas oczekiwania nie przekracza terminu możliwego do przyjęcia w świetle obiektywnej oceny lekarskiej potrzeb pacjenta.

TAK. Krajowy zakład ubezpieczeń zdrowotnych może odmówić wydania uprzedniej zgody, jeżeli Twoje ubezpieczenie nie obejmuje leczenia, którego potrzebujesz, lub jeżeli leczenie to może zostać przeprowadzone w Twoim kraju w terminie uzasadnionym z medycznego punktu widzenia. W przypadku odmowy krajowy zakład ubezpieczeń zdrowotnych musi umotywować swoją decyzję, a podstawę jego oceny muszą stanowić rozwiązania „uzasadnione z medycznego punktu widzenia” w Twoim konkretnym przypadku.
Masz prawo odwołać się od każdej decyzji administracyjnej, która Ciebie dotyczy.

Należy skontaktować się z krajowym punktem kontaktowym w kraju UE, w którym poddajesz się leczeniu. Uzyskasz tam informacje na temat przysługujących Ci praw i wszelkich stosownych do sytuacji procedur administracyjnych lub medycznych.

Po powrocie do kraju krajowy zakład ubezpieczeń zdrowotnych musi zapewnić Ci taką samą kontynuację leczenia, jaka przysługiwałaby Ci w przypadku poddania się leczeniu we własnym kraju.

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat

Prawo UE

Ostatnio sprawdzono: 03/07/2023
Udostępnij tę stronę