Često postavljana pitanja - Organizacija planiranog liječenja u inozemstvu

DA. Možete otići u drugu zemlju EU-a radi liječenja i pod određenim uvjetima vaše vam javno zdravstveno osiguranje može izravno pokriti troškove ili izvršiti povrat dijela ili svih troškova. 
Pravila EU-a o liječenju u inozemstvu obuhvaćaju liječenje i zubarsku skrb, lijekove i bolničko liječenje. Troškovi vašeg liječenja bit će pokriveni samo ako imate pravo na to liječenje u svojoj zemlji. Na primjer, terapije u toplicama u nekim su zemljama obuhvaćene, a u drugima nisu. Stoga možete dobiti povrat novca za te terapije samo ako ih vaše zdravstveno osiguranje pokriva u vašoj zemlji.

Troškovi vašeg liječenja u inozemstvu pokriveni su samo ako ih pokriva nacionalni sustav socijalne sigurnosti zemlje u kojoj ste osigurani. Ako nije, vaše zdravstveno osiguranje nije dužno odobriti liječenje u inozemstvu ni nadoknaditi troškove (iako može odlučiti da hoće).

Upitajte svoja nacionalna tijela o mogućnostima koje imate. U vašoj zemlji možda će vam moći pomoći Europske referentne mreže, virtualne prekogranične mreže dobrovoljno povezanih visoko specijaliziranih pružatelja zdravstvene skrbi iz cijele Europe, koje pomažu u dijagnosticiranju i liječenju pacijenata koji pate od rijetkih ili neuobičajenih složenih bolesti za koje je potrebna visoko specijalizirana zdravstvena skrb i koncentracija znanja i resursa.

DA. Vaš zavod za zdravstveno osiguranje ne može vam uskratiti odobrenje za liječenje u inozemstvu samo zato što za njega postoji lista čekanja u vašoj matičnoj zemlji. Mora uzeti u obzir vaš zdravstveni problem i na temelju objektivne medicinske procjene vaših potreba dokazati da je vrijeme čekanja prihvatljivo.

DA. Nacionalna tijela nadležna za zdravstveno osiguranje mogu vam uskratiti prethodno odobrenje ako liječenje koje vam je potrebno nije obuhvaćeno vašim zdravstvenim osiguranjem ili ako se možete liječiti u svojoj matičnoj zemlji u medicinski opravdanom roku. Ako vam ga uskrate, moraju obrazložiti odluku, a procjenu utemeljiti na onome što je „medicinski opravdano” u vašem konkretnom slučaju.
Uvijek možete zatražiti preispitivanje upravnih odluka koje se odnose na vas.

Obratite se nacionalnoj kontaktnoj točki zemlje EU-a u kojoj se liječite. Ondje će vam objasniti koja su vam prava i dati vam informacije o svim daljnjim upravnim ili medicinskim postupcima.

Kad se vratite u svoju matičnu zemlju, vaš zavod za zdravstveno osiguranje mora vam omogućiti jednak nastavak liječenja kakav biste imali da ste se liječili ondje.

Pogledajte najvažnije informacije o ovoj temi

Zakonodavstvo EU

Posljednji put provjereno: 03/07/2023
Podijeli