Pogosta vprašanja - Pokojnina v tujini

DA — Po pravilih koordinacije sistemov socialne varnosti EU morajo upoštevati tudi prispevke, plačane v državah EU, še preden so postale članice.

Če ste delali v različnih državah EU, ste verjetno v vsaki od njih pridobili tudi pravico do pokojnine.

Pravico do pokojnine navadno uveljavljamo v državi, kjer živimo, oziroma v državi, kjer smo bili nazadnje zaposleni. Ta država bo nato pristojna za obravnavo vašega zahtevka in bo pridobila evidence o vplačanih prispevkih od vseh držav, v katerih ste delali.

Če v državi, kjer zdaj živite, niste nikoli delali, morate zahtevek vložiti pri pristojnem zavodu za pokojninsko zavarovanje v državi, kjer ste nazadnje delali. Ta zavod bo tudi obravnaval vaš zahtevek.

Ena država vam omogoča upokojitev pri šestdesetih, druga šele pri sedeminšestdesetih. V takem primeru se je dobro v državah, kjer ste delali, vnaprej pozanimati, kakšne bodo posledice, če se boste odločili za drugačen datum upokojitve.

Če boste denimo pravico do pokojnine uveljavljali v eni državi prej kot v drugi, bo to mogoče vplivalo na izplačani znesek. Več informacij in nasvetov poiščite na pristojnem zavodu v državi, kjer živite, oziroma v državah, kjer ste delali.

DA — Pravila za vdovsko in družinsko pokojnino so na splošno enaka pravilom za invalidsko in starostno pokojnino. Ali natančneje, preživeli zakonec mora prejemati vdovsko pokojnino ne glede na to, kje v EU živi.

Invalidsko pokojnino boste najverjetneje prejeli posebej od vsake države EU, v kateri ste delali. Zahtevek za invalidsko pokojnino lahko vložite v državi, kjer živite, ali v državi, kjer ste bili nazadnje zavarovani.

Zavod, na katerem boste uveljavljali pravico do invalidske pokojnine, bo vaš zahtevek poslal pristojnim organom v vseh preostalih državah EU, kjer ste delali. Postopek bo veliko hitrejši, če boste zahtevku priložili natančne podatke o delovni dobi in plačanih prispevkih v teh državah.

NE — Vsaka država ima svoja pravila za ocenjevanje invalidnosti.

Od tega splošnega pravila odstopajo z mednarodnimi dogovori samo Belgija, Francija in Italija.

Navadno velja, da vsa administrativna potrdila in zdravniške preglede v zvezi s pokojnino izdajo oziroma opravijo organi v državi, kjer živite ali začasno bivate, tudi če vam pokojnino izplačuje druga država EU.

Vseeno pa lahko organi države, ki vam izplačuje pokojnino, od vas zahtevajo, da nekatere preglede, zlasti v zvezi z morebitno spremembo stopnje invalidnosti, opravite pri njih (če vam zdravje dopušča potovanje).

NE — Vendar teh prispevkov ne boste izgubili. Vsaka država EU, v kateri ste vsaj eno leto delali oziroma plačevali prispevke, vam bo posebej izplačala pokojnino, ko boste dopolnili upokojitveno starost, ki velja v posamezni državi.

NE — Pokojnina, ki vam jo bodo izračunali v Franciji, seveda ne bo preprosto seštevek vaših delovnih dob v državah EU. Vsaka država, v kateri ste delali vsaj leto dni, vam bo pokojnino izračunala posebej.

Pokojnino vam bodo izračunali na podlagi prispevkov, ki ste jih plačali v posamezni državi: znesek, ki ga boste prejeli od posamezne države, bo ustrezal vaši zavarovalni dobi v tej državi.

NE — Pri izračunu pokojnine morajo upoštevati vse zavarovalne dobe, ki ste jih pridobili v drugih državah. Zavarovalne dobe bodo sešteli, irsko pokojnino pa vam bodo izračunali po načelu sorazmernosti, tj. sorazmerno na vašo tamkajšnjo zavarovalno dobo.

Enaka pravila veljajo za vse države, v katerih ste delali. Če ste bili na Irskem zavarovani manj kot leto dni, bodo morda uporabili posebno pravilo, saj nekatere države ne priznavajo pravice do pokojnine pri kratkih zavarovalnih dobah. Zavarovalna doba na Irskem ne bo izgubljena, ampak jo bodo upoštevali pri izračunu pokojnine v državi, kjer imate daljšo zavarovalno dobo.

Glej osnovne informacije o tem področju

Zakonodaja EU

Nazadnje pregledano: 08/06/2022
Daj to stran v skupno rabo