DUK. Valstybės mokamos pensijos užsienyje

TAIP — ES koordinavimo taisyklėmis užtikrinama, kad įmokos, mokėtos šalyse iki įstojimo į ES, nebūtų prarastos.

Jei dirbote keliose ES šalyse, gali būti, kad įgijote teisių į pensiją kiekvienoje iš jų.

Kai ateina laikas eiti į pensiją, paprastai jos reikia prašyti toje šalyje, kur žmogus gyvena, arba toje, kur buvo paskutinė jo darbovietė. Tuomet ta šalis tampa atsakinga už prašymo tvarkymą ir už informacijos apie pensijų įmokas visose šalyse, kuriose žmogus gyveno, sutelkimą.

Jei šalyje, kurioje dabar gyvenate, niekada nedirbote, turėtumėte kreiptis į šalies, kurioje buvo paskutinė jūsų darbovietė, atitinkamą instituciją. Tuomet jūsų prašymas bus tvarkomas joje.

Gali būti, kad vienoje šalyje galėsite gauti pensiją sulaukęs 60 metų, o kitoje teks laukti iki 67-erių. Tokiu atveju labai svarbu, kad iš visų šalių, kuriose dirbote, iš anksto gautumėte informaciją, kokioje padėtyje atsidursite, jei pasikeis jūsų pensijos gavimo pradžios data.

Tai, kad vienos šalies pensiją pradėsite gauti anksčiau negu kitos, gali turėti įtakos jūsų pensijos dydžiui. Išsamesnės informacijos jums gali suteikti šalies, kurioje gyvenate, kompetentinga institucija, ir (arba) šalių, kuriose dirbote, institucijos.

TAIP — Našliams, našlėms ir našlaičiams skiriamoms maitintojo netekimo pensijoms paprastai taikomos tos pačios taisyklės kaip ir invalidumo bei senatvės pensijoms. Viena iš šių taisyklių – maitintojo netekimo pensija turi būti mokama neatsižvelgiant į tai, kurioje iš ES šalių teisę į tokią pensiją turintis našlys ar našlė gyvena.

Tokiu atveju asmuo dažniausiai gauna atskirą invalidumo pensiją iš kiekvienos ES šalies, kurioje jis dirbo. Savo invalidumo pensijos galite prašyti šalyje, kurioje gyvenate, arba šalyje, kurioje buvote paskutinį kartą apdraustas.

Institucija, kurioje pateiksite savo prašymą, perduos jį visų kitų ES šalių, kuriose dirbote, institucijoms. Kad joms būtų lengviau tai padaryti, turėtumėte pateikti išsamią informaciją apie savo darbą ir (arba) įmokas tose šalyse.

NE — Invalidumo nustatymo kriterijai įvairiose šalyse skiriasi.

Išimtis iš šios bendros taisyklės – Belgija, Prancūzija ir Italija.

Jei nuolatos arba laikinai gyvenate vienoje ES šalyje, o jūsų pensija mokama kitoje, visos reikiamos administracinės ir medicinos patikros paprastai bus atliekamos šalies, kurioje gyvenate, institucijose.

Tačiau gali būti reikalaujama, kad į šalį, kurioje mokama jūsų pensija, grįžtumėte atlikti kai kurių patikrų (jei tai leidžia jūsų sveikata), visų pirma pasitikrinti, ar nepasikeitė jūsų invalidumo grupė.

NE — Tačiau jų neprarasite. Kiekvienoje ES šalyje, kurioje dirbote arba mokėjote įmokas bent vienerius metus, sulaukę toje šalyje nustatyto pensinio amžiaus gausite atskirą pensiją.

NE — Nebus taip, kad paprasčiausiai gautumėte Prancūzijos pensiją už visus darbo ES metus. Gausite atskirą pensiją iš kiekvienos šalies, kurioje dirbote bent vienerius metus.

Galutinė jūsų pensija bus apskaičiuota atsižvelgiant į įrašus apie sumokėtas įmokas kiekvienoje šalyje – suma, kurią gausite iš kiekvienos iš jų, priklausys nuo to, kaip ilgai joje turėjote socialinį draudimą.

NE — Į laikotarpius, kuriuos dirbote kitose šalyse, bus atsižvelgta. Visi laikotarpiai bus susumuoti ir jūsų Airijos pensijos dalis apskaičiuota atsižvelgiant į darbo joje trukmę.

Ši taisyklė bus taikoma kiekvienoje šalyje, kurioje dirbote. Jei Airijoje buvote apdraustas trumpiau negu metus, gali būti taikoma speciali taisyklė, nes kai kuriose šalyse teisė į pensiją, jei joje buvo dirbama tik trumpus laikotarpius, neįgyjama. Tokiu atveju įmokų mokėjimo arba gyvenimo Airijoje mėnesių neprarasite: į juos apskaičiuodamos jūsų pensiją atsižvelgs šalys, kuriose dirbote ilgiau.

Žr. pagrindinę informaciją šia tema

ES teisės aktai

Paskutinį kartą tikrinta 2022-06-08
Pasidalyti šiuo puslapiu