Najčastejšie otázky - Sociálne zabezpečenie v zahraničí

Ak ste vyslaný za prácou do inej krajiny EÚ, bude sa na vás naďalej vzťahovať vaše domáce sociálne zabezpečenie počas obdobia maximálne 2 rokov.

Pred odchodom by váš zamestnávateľ mal pre vás požiadať o vystavenie formulára A1, ktorý preukazuje, že ste naďalej súčasťou francúzskeho systému sociálneho zabezpečenia.

Cieľom tohto riešenia je minimalizovať časté zmeny vášho systému sociálneho zabezpečenia v prípade, že v zahraničí pracujete počas kratšieho obdobia.

ÁNO — ak chcete pracovať v inej krajine EÚ počas niekoľkých mesiacov, najlepšie urobíte, ak sa sami „vyšlete" do zahraničia. Tak budete môcť pracovať v zahraničí, ale ostanete naďalej poistený v rámci systému sociálneho zabezpečenia krajiny, v ktorej zvyčajne pracujete (maximálne však 2 roky).

Pred odchodom by ste mali požiadať o vystavenie formulára A1, ktorý preukazuje, že ste naďalej súčasťou systému sociálneho zabezpečenia domovskej krajiny.

Vo výnimočných prípadoch budete môcť ostať poistený v rámci domáceho systému sociálneho zabezpečenia aj dlhšie ako 2 roky, musíte však požiadať o výnimku na vopred známe dlhšie obdobie vyslania.

Existujú dve možnosti:

Ak druhý rodič vašich detí pracuje vo vašom domovskom štáte, musí v tomto štáte odvádzať aj príspevky na zdravotné poistenie osôb, ktoré sú od vás závislé.

Ak druhý rodič vašich detí nepracuje alebo pracuje v tej istej krajine ako vy, príspevky na zdravotné poistenie osôb, ktoré sú od vás závislé, musíte odvádzať v krajine, kde pracujete. Požiadajte zdravotnú poisťovňu v krajine, kde pracujte, o formulár S1 (predtým formulár E 106 ) a predložte ho zdravotnej poisťovni vo vašej domovskej krajine.

Vo všeobecnosti platí, že ste poistený v krajine, v ktorej pracujete. Táto krajina bude teda zodpovedná aj za vaše dávky sociálneho zabezpečenia. Z právnych predpisov EÚ totiž vyplýva, že sa na vás môže vzťahovať právo sociálneho zabezpečenia len jednej krajiny. To znamená, že už nebudete poistený vo svojej domovskej krajine, a zodpovednosť za vaše dávky prejde na krajinu, v ktorej pracujete. Práva, ktoré ste získali počas obdobia zamestnania vo svojej domovskej krajine (napr. dôchodkové práva), vám ostávajú.

Ako cezhraničný pracovník máte za normálnych okolností nárok na zdravotnú starostlivosť v krajine, v ktorej ste poistený – t. j. v krajine, v ktorej pracujete. Ak sa chcete zaregistrovať do systému zdravotnej starostlivosti v krajine, v ktorej žijete, vyžiadajte si od orgánu zdravotného poistenia v krajine, v ktorej pracujete, formulár S1 (bývalý formulár E 106 ).

Tento formulár oprávňuje vás a osoby, ktoré sú od vás závislé, na registráciu do systému zdravotného poistenia v krajine, v ktorej žijete. Budete mať teda dva preukazy zdravotného poistenia (z oboch krajín) a vo svojej domovskej krajine budete mať rovnaký nárok na zdravotné ošetrenie, ako keby ste v nej boli poistený.

ÁNO — Ak žijete a pracujete v Belgicku, Bulharsku, na Cypre, v Českej republike, Francúzsku, Grécku, Lotyšsku, Luxembursku, Malte, Nemecku, Poľsku, Portugalsku, Rakúsku, Rumunsku, Slovensku alebo Slovinsku.

NIE — Ak žijete alebo pracujete v Dánsku, Estónsku, Fínsku, Holandsku, Írsku, Litve, Maďarsku, Spojenom kráľovstve, Španielsku, vo Švédsku alebo v Taliansku, nemôžu mať osoby, ktoré sú od vás závislé, dva preukazy zdravotného poistenia. V krajine, v ktorej pracujete, majú nárok na zdravotné ošetrenie len ak:

  • je ošetrenie nevyhnutné z lekárskych dôvodov počas ich pobytu v tejto krajine, pričom sa zohľadňuje povaha ošetrenia a očakávaná dĺžka pobytu,

alebo

  • medzi príslušnými krajinami/úradmi existuje vzájomná dohoda,

alebo

  • získali na základe formulára S2 (bývalý formulár E 112 ) predchádzajúce povolenie od zdravotnej poisťovne v krajine, v ktorej žijete.

Najskôr by ste sa mali zaregistrovať v krajine, v ktorej pracujete, a od zdravotnej poisťovne by ste si mali vyžiadať formulár S1 (bývalý formulár E 106 ). Tento formulár oprávňuje vás a osoby, ktoré sú od vás závislé, na registráciu do systému zdravotného poistenia v krajine, v ktorej žijete. Budete mať teda dva preukazy zdravotného poistenia (z oboch krajín).

V prípade, že ste naposledy pracovali ako cezhraničný pracovník:

  • môžete pokračovať v akejkoľvek dlhodobej liečbe, ktorá sa začala v krajine, v ktorej ste pracovali. Túto možnosť majú aj osoby, ktoré sú od vás závislé, ak sa ich liečba začala v Belgicku, Bulharsku, Cypre, Českej republike, Francúzsku, Grécku, Lotyšsku, Luxembursku, Malte, Nemecku, Poľsku, Portugalsku, Rakúsku, Rumunsku, Slovensku alebo Slovinsku (a od 1. mája 2014 aj v prípade takejto liečby, ktorá sa začala v Estónsku, Holandsku, Litve, Maďarsku, Taliansku alebo Španielsku);
  • ak ste počas piatich rokov pred odchodom do dôchodku pracovali aspoň 2 roky ako cezhraničný pracovník, máte nárok na zdravotnú starostlivosť v krajine, v ktorej žijete, ale aj v krajine, v ktorej ste pracovali. V zásade platí, že osoby, ktoré sú od vás závislé, majú rovnaký nárok. V súčasnosti si ho však môžte uplatniť iba v prípade, že krajina, v ktorej v súčasnosti žijete, a krajina, v ktorej ste pracovali, patria obe do tejto skupiny: Belgicko, Francúzsko, Luxembursko, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko a Španielsko.

Ak máte záujem o preukaz zdravotného poistenia v krajine, v ktorej žijete, ako aj v krajine, v ktorej ste pracovali, zaregistrujete sa prostredníctvom formuláru S3 v krajine, v ktorej ste pracovali.

Ak nedostávate žiadny dôchodok z krajiny, v ktorej žijete, zažiadajte v krajine, ktorá vám vypláca váš dôchodok, o formulár S1 (v prípade, že poberáte dôchodok z viacerých krajín, požiadajte oň v krajine, v ktorej ste pracovali najdlhšie). Formulár S1 vám umožní, aby ste sa zaregistrovali do systému zdravotného poistenia v krajine, v ktorej žijete. V prípade, že krajina, ktorá vám vypláca dôchodok, patrí do tejto skupiny – Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Luxembursko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko, Španielsko a Švédsko – budete mať nárok na zdravotnú starostlivosť aj v krajine, ktorá vám vypláca dôchodok.

V prípade cezhraničných pracovníkov je za vyplácanie dávok v nezamestnanosti vždy zodpovedná krajina, v ktorej žijete. V každom prípade budete poistený v krajine, ktorá vypláca vaše dávky.

Ak v dôsledku nových nariadení upravujúcich koordináciu sociálneho zabezpečenia v EÚ podliehate právnym predpisom iného štátu ako podľa pôvodných nariadení, budú sa na vás vzťahovať predchádzajúce právne predpisy, až kým sa vaša situácia nezmení (maximálne 10 rokov). Môžete však požiadať o to, aby sa na vás uplatňovali nové nariadenia.

Ak ste stratili prácu, o dávky v nezamestnanosti by ste mali požiadať v krajine, v ktorej žijete.

Váš nárok a výška dávok v nezamestnanosti sa posúdia v súlade s pravidlami vašej domovskej krajiny, pričom sa zohľadnia obdobia, počas ktorých ste pracovali v zahraničí.

Aby ste mohli preukázať tieto obdobia, požiadajte na úrade práce v krajine, v ktorej ste pracovali, o formulár U1 a predložte ho v krajine, v ktorej žijete.

Ak si budete hľadať prácu v krajine zamestnania, môžte sa zaregistrovať na miestnom úrade práce. V tomto prípade však budete musieť dodržiavať kontrolné postupy a iné požiadavky oboch krajín. Nakoľko sú však vaše dávky vyplácané v krajine, v ktorej žijete, majú povinnosti a postupy platné v domovskej krajine prednosť. Ak si myslíte, že v krajine, ktorej ste pracovali, máte väčšiu šancu nájsť si novú prácu, môžte požiadať o prevod svojich dávok do tejto krajiny.

Definícia pojmu cezhraničný pracovník je iná v oblasti práva sociálneho zabezpečenia a iná v oblasti daňových predpisov. Je možné, že na účely sociálneho zabezpečenia budete mať postavenie cezhraničného pracovníka, ale na daňové účely sa budete považovať za daňového rezidenta.

Na účely sociálneho zabezpečenia – za cezhraničného pracovníka sa považujete v prípade, ak pracujete v jednej krajine a žijete v inej krajine, pričom sa do svojho domovského štátu vraciate denne alebo aspoň raz za týždeň.

Na daňové účely – definícia cezhraničného pracovníka závisí od dvojstrannej daňovej dohody uzavretej medzi krajinou, v ktorej žijete, a krajinou, v ktorej pracujete.

Väčšina takýchto dohôd nemá špecifické ustanovenia o tomto type pracovníkov, aj keď niektoré obsahujú kategóriu cezhraničného pracovníka ako osoby, ktorá žije a pracuje v pohraničných oblastiach (napr. do 10, 20 alebo 30 km od spoločnej hranice, v závislosti od dohody).

Ak sa chcete informovať o tom, aké dane budete musieť zaplatiť a v ktorom štáte alebo štátoch, obráťte sa na európske služby zamestnanosti pre cezhraničné partnerstvá vo svojom regióne.

Získať hlavné informácie o tejto téme

Právne predpisy EÚ

Posledná kontrola: 18/12/2023
Zdieľať túto stránku