Често задавани въпроси - Социално осигуряване в чужбина

Ако сте командировани да работите в друга страна от ЕС, за вас в продължение на 2 години ще продължат да важат законите на страната, в която обикновено работите.

Преди да заминете, вашият работодател трябва да поиска документ A1 за вас, потвърждаващ, че сте обхванати от френската система.

Целта на тази мярка е да се избегнат чести промени в социалноосигурителния ви статус, когато работите в чужбина за кратки периоди.

ДА — Aко искате да работите в друга страна от ЕС за няколко месеца, най-добре е да се командировате в чужбина. По този начин за максимум 2 години можете да работите в чужбина, но да останете обхванати от системата на страната, в която обикновено работите.

Преди да заминете, трябва да поискате документ A1 за вас, потвърждаващ, че сте обхванати от системата на вашата страна.

Можете да останете в системата на вашата страна и по-дълго от 2 години, ако поискате освобождаване, което да обхване определен период от вашата командировка.

Има 2 възможности:

Ако другият родител на вашите деца работи във вашата страна, тя или той трябва да плаща здравноосигурителни вноски за лицата на ваша издръжка там.

Ако другият родител на вашите деца не работи или работи в същата страна като вас, вие трябва да плащате здравноосигурителни вноски за лицата на ваша издръжка в страната, в която работите. Трябва да поискате формуляр S1 (предишен формуляр E 106) от здравноосигурителната институция на страната, в която работите. След като ви бъде издаден, изпратете го на здравноосигурителната институция във вашата страна.

По принцип ще бъдете осигурени в страната, в която ще работите. Затова тази страна ще бъде отговорна за социалното ви осигуряване. За вас могат да важат разпоредбите на социалноосигурителното законодателство само на една страна; затова вече няма да бъдете осигурени във вашата страна. По правило новата страна, в която работите, ще бъде отговорна за обезщетенията ви. Няма обаче да изгубите правата, които сте придобили с времето във вашата страна - например вашите пенсионни права.

Като трансграничен работник по принцип сте осигурени в страната, в която работите, така че имате право на здравно обслужване там. За да се регистрирате в здравната система на страната, в която живеете, ви е необходим формуляр S1 (предишен формуляр E 106) от здравноосигурителната институция в страната, в която работите.

Този формуляр дава право на вас и лицата на ваша издръжка да се регистрирате за здравно осигуряване в страната, в която живеете. Затова ще имате 2 здравноосигурителни карти: по една за всяка страна. Можете да бъдете лекувани във вашата страна все едно сте осигурени там.

ДА — Aко живеете и работите в Австрия, Белгия, България, Кипър, Чешката република, Франция, Гърция, Германия, Латвия, Люксембург, Малта, Полша, Португалия, Румъния, Словакия или Словения.

НЕ — Aко живеете или работите в Дания, Естония, Финландия, Унгария, Ирландия, Италия, Литва, Испания, Швеция, Нидерландия или Обединеното кралство. Лицата на ваша издръжка не могат да имат 2 здравноосигурителни карти. Те могат да бъдат лекувани в страната, в която работите, само ако:

  • лечението е наложително по медицински причини по време на престоя им в тази страна, като се вземе предвид характерът на това лечение и очакваната продължителност на престоя

или

  • има споразумение между съответните страни/органи

или

  • е дадено предварително разрешение чрез формуляр S2 (предишен формуляр E 112), издаден от съответния орган в страната, в която живеете.

Трябва първо да се регистрирате в страната, в която работите, и да получите формуляр S1 (предишен формуляр E 106) от вашата здравноосигурителна институция. Този формуляр дава право на вас и лицата на ваша издръжка да се регистрирате за здравно осигуряване в страната, в която живеете. Затова ще имате 2 здравноосигурителни карти: по една за всяка страна.

Ако последно сте работили ong>като трансграничен работник:

  • можете да продължите всяко дългосрочно лечение, започнато в страната, в която преди сте работили. Тази възможност съществува и за лицата на ваша издръжка, ако лечението им е започнало в Австрия, Белгия, България, Кипър, Чешката република, Франция, Германия, Гърция, Латвия, Люксембург, Малта, Полша, Португалия, Румъния, Словакия или Словения (от 1 май 2014 г. това ще бъде възможно и за лечение, започнало в Естония, Унгария, Италия, Литва, Нидерландия и Испания).
  • Ако сте работили поне 2 години като трансграничен работник през петте последни години преди пенсионирането си, имате право на здравни услуги както в страната ви на пребиваване , така и в страната , в която сте работили преди. По принцип това важи и за лицата на ваша издръжка. Тази възможност обаче съществува само ако страната, в която живеете в момента, и страната, в която сте работили преди, принадлежат към следната група държави: Австрия, Белгия, Франция, Германия, Люксембург, Португалия и Испания.

Ако искате здравноосигурителна карта както от вашата страна на пребиваване, така и от страната, в която сте работили преди, трябва да се регистрирате с документ S3 в страната, в която сте работили по-рано.

Ако не получавате пенсия от страната ви на пребиваване, трябва да поискате формуляр S1 от властите в страната, която ви плаща пенсия (ако става дума за повече от една страна - от страната, в която сте работили най-дълго). Формулярът S1 ще ви позволи да се регистрирате в здравноосигурителната институция в мястото ви на пребиваване. Ще имате право също така на здравни услуги в страната, която ви плаща пенсия, ако тя е една от страните в следната група: Австрия, Белгия, България, Кипър, Чешка република, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Люксембург, Нидерландия, Полша, Словения, Испания и Швеция.

В случая на трансграничните работници страната на пребиваване винаги е отговорна за плащането на обезщетения за безработица. Във всеки случай ще бъдете осигурени в страната, която ви плаща обезщетения.

Ако в резултат на новите разпоредби на ЕС за координирането на социалната сигурност за вас важи законодателството на друга страна, различна от тази, чието законодателство е важало за вас при старите правила, предишното законодателство ще бъде в сила, докато положението ви остава непроменено, като максималният срок е 10 години. Можете да поискате за вас да важат новите разпоредби, ако желаете.

Ако изгубите работата си, трябва да поискате обезщетение за безработица в страната, в която живеете.

Вашите права и размерът на обезщетението ще бъдат определени съгласно правилата във вашата страна, като се вземат предвид периодите ви на работа в чужбина.

За да докажете продължителността на тези периоди, поискайте формуляр U1 от националната служба по заетост в страната, в която работите, и го изпратете в страната, в която живеете.

Ако търсите работа в страната, в която сте останали безработни, можете да се регистрирате в службите по заетостта на страната, в която сте работили преди, но ще трябва да се съобразявате с процедурите за проверка и със задълженията и в двете страни. Тъй като обезщетенията винаги се плащат от вашата страна на пребиваване, задълженията и дейностите по търсене на работа там имат приоритет. Друга възможност е да се поиска прехвърляне на вашите обезщетения в страната, в която сте работили преди, ако смятате, че имате повече шансове да намерите работа там.

Определението за трансграничен работник се различава в зависимост от това дали става дума за социалноосигурителни права или за данъци. Можете да бъдете смятани за трансграничен работник за целите на социалното осигуряване, но за постоянно пребиваващ за данъчни цели.

За целите на социалното осигуряване — вие сте трансграничен работник, ако работите в една страна, а живеете в друга и се връщате вкъщи всеки ден или поне веднъж седмично.

За данъчни цели — това зависи от разпоредбите на двустранните данъчни спогодби между страните, в които живеете и работите.

В повечето данъчни спогодби няма специални разпоредби за този вид работници, въпреки че в някои от тях наистина се говори за „пограничен работник" - лице, което живее и работи в пограничен район (например в рамките на 10, 20 или 30 км от границата, в зависимост от спогодбата).

За да разберете какви данъци ще трябва да плащате и в кои държави, свържете се с трансграничното партньорство между европейските служби по заетост във вашия регион.

Вижте основната информация по темата

Законодателство на ЕС

Последна проверка: 18/12/2023
Споделяне на страницата