Najčastejšie otázky - Práva sociálneho zabezpečenia – štandardné formuláre

Prenosné dokumenty sú náhradou za staré formuláre E. Vydávajú ich príslušné inštitúcie sociálneho zabezpečenia, ktoré sú zodpovedné za vaše poistenie.

Každý dokument sa týka konkrétnej osoby (vrátane možného zahrnutia rodinných príslušníkov). Obsahuje meno a ďalšie identifikačné údaje. Inštitúcia sociálneho zabezpečenia, ktorá dokument vydala, ho musí aj podpísať a opečiatkovať.

Prenosný dokument pre koordináciu sociálneho zabezpečenia je označený vlajkou EÚ v ľavom hornom rohu, odkazom na koordináciu sociálneho zabezpečenia v pravom hornom rohu a odkazom na vydávajúcu inštitúciu v dolnej časti. Jedinou výnimkou je európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP) en .

Formulár A1 (predtým E101 a E103) poskytuje dôkaz o tom, že platíte príspevky na sociálne zabezpečenie v inej krajine EÚ, na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku, vo Švajčiarsku alebo v Spojenom kráľovstve. Vo väčšine prípadov sa to týka vyslaných pracovníkov alebo osôb pracujúcich súčasne vo viac ako jednej krajine. V prípade záujmu o ďalšie informácie sa obráťte na príslušnú inštitúciu sociálneho zabezpečenia.

Formulár DA1 (predtým E123) vás oprávňuje na lekárske ošetrenie v prípade pracovných úrazov a chorôb z povolania v inej krajine EÚ, na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku, vo Švajčiarsku alebo v Spojenom kráľovstve. V prípade záujmu o ďalšie informácie sa obráťte na príslušnú inštitúciu sociálneho zabezpečenia.

Formulár P1 je prehľadom rozhodnutí jednotlivých krajín, pokiaľ ide o vaše žiadosti o dôchodok. Obsahuje informácie o tom, ako inštitúcie vyhodnotili jednotlivé obdobia poistenia a či ste niekedy mali obdobie bez poistenia alebo obdobie viacnásobného poistenia.

Formulár S1 (predtým E106, E109, E120 a E121) vám umožňuje zaregistrovať sa na zdravotnú starostlivosť, ak žijete v krajine EÚ, na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku, vo Švajčiarsku alebo v Spojenom kráľovstve, ale poistenie máte v inej krajine v rámci týchto krajín. Najčastejšie ide o dôchodcov, ktorí do dôchodku odišli v zahraničí. Môže to byť užitočné aj pre vašich rodinných príslušníkov, ak sa zdržiavajú vo svojej krajine pôvodu, zatiaľ čo vy pracujete v inej krajine. V takom prípade sú poistení v rámci sociálneho zabezpečenia krajiny, v ktorej pracujete. V prípade záujmu o ďalšie informácie sa obráťte na príslušnú inštitúciu sociálneho zabezpečenia.

Pomocou formulára S2 (predtým E112) môžete preukázať svoj nárok na plánovanú liečbu v inej krajine EÚ, na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku, vo Švajčiarsku alebo v Spojenom kráľovstve. Vybavte si ho v príslušnej inštitúcii zdravotného poistenia pred odchodom. Potom ho predložte inštitúcii zdravotného poistenia v krajine, v ktorej podstúpite liečbu. Liečba sa poskytuje za rovnakých liečebných a platobných podmienok ako štátnym príslušníkom danej krajiny. Môže to teda znamenať, že časť liečby budete musieť uhradiť vopred. 

Formulár S3 oprávňuje bývalých cezhraničných pracovníkov na liečbu v krajine, v ktorej v minulosti pracovali. Môže ísť o novú liečbu alebo o pokračovanie liečebného postupu, ktorý sa začal ešte v čase, keď tam táto osoba pracovala. V prípade záujmu o ďalšie informácie sa obráťte na príslušnú inštitúciu sociálneho zabezpečenia.

Formulár U1 (predtým E301) slúži na potvrdenie období vášho poistenia v inej krajine EÚ, na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku, vo Švajčiarsku alebo v Spojenom kráľovstve. Tieto obdobia sa zohľadnia pri výpočte vašich dávok v nezamestnanosti. O formulár môžete požiadať vnútroštátnu službu zamestnanosti v krajine (krajinách), v ktorej (ktorých) ste naposledy pracovali, a mali by ste ho predložiť vnútroštátnej službe zamestnanosti v krajine, v ktorej by ste chceli požiadať o dávky. V prípade záujmu o ďalšie informácie sa obráťte na príslušnú inštitúciu sociálneho zabezpečenia.

Formulár U2 (predtým E303) je povolením na prenos vašich dávok v nezamestnanosti. O formulár môžete požiadať vnútroštátnu službu zamestnanosti v krajine, v ktorej ste sa stali nezamestnaným(-ou). Predkladá sa vnútroštátnej službe zamestnanosti v krajine, v ktorej sa chcete uchádzať o prácu. V prípade záujmu o ďalšie informácie sa obráťte na príslušnú inštitúciu sociálneho zabezpečenia.

Formulár U3 je upozornením vydaným hostiteľskou inštitúciou krajiny, v ktorej si hľadáte prácu, inštitúcii krajiny, ktorá vám vypláca dávky v nezamestnanosti. V prípade zmeny vašej situácie môže na základe tejto výmeny medzi inštitúciami dôjsť k zníženiu dávok či ukončeniu ich vyplácania. Ak vám bol doručený formulár U3, je možné, že budete musieť kontaktovať inštitúciu krajiny, ktorá vám vypláca dávky, a overiť si, aké zmeny nastali vo vašej situácii. V prípade záujmu o ďalšie informácie sa obráťte na príslušnú inštitúciu sociálneho zabezpečenia.

Podľa pravidiel EÚ v oblasti koordinácie sociálneho zabezpečenia musí každá krajina určiť styčný orgán, ktorý bude odpovedať na žiadosti o informácie a pomoc od občanov a iných inštitúcií. Na vyhľadanie styčného orgánu použite adresár .

Každá krajina si na odvolania proti administratívnym rozhodnutiam stanovuje vlastné lehoty a postupy. Je veľmi dôležité konať rýchlo a v rámci stanovených lehôt. O radu požiadajte príslušné vnútroštátne inštitúcie .

Všetky dokumenty týkajúce sa koordinácie sociálneho zabezpečenia (t. j. formuláre E, európske preukazy zdravotného poistenia a dočasné náhradné potvrdenia), ktoré vám príslušné orgány vydali pred 1. májom 2010 v zmysle starých pravidiel koordinácie, sú naďalej platné, a to až do dátumu uplynutia ich platnosti alebo dovtedy, kým ich príslušná inštitúcia nestiahne alebo nenahradí.

Získať hlavné informácie o tejto téme

Posledná kontrola: 05/05/2023
Zdieľať túto stránku