Najčastejšie otázky - Práva sociálneho zabezpečenia – štandardné formuláre
-
Čo je prenosný dokument?
Prenosné dokumenty sú náhradou za staré formuláre E. Vydávajú ich príslušné inštitúcie sociálneho zabezpečenia, v ktorých ste poistený.
Vydávajú sa jednotlivcom (vrátane možného zahrnutia rodinných príslušníkov) a obsahujú vaše meno a ďalšie identifikačné údaje. Vydávajúci úrad sociálneho zabezpečenia musí dokument podpísať a pripojiť úradnú pečiatku.
-
Ako spoznám prenosný dokument?
Prenosný dokument pre koordináciu sociálneho zabezpečenia je označený vlajkou EÚ v ľavom hornom rohu, odkazom na koordináciu sociálneho zabezpečenia v pravom hornom rohu a odkazom na vydávajúcu inštitúciu v dolnej časti. Jedinou výnimkou je európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP)
.
-
Čo ak stratím prenosný dokument?
Mali by ste okamžite informovať úrad sociálneho zabezpečenia, ktorý dokument vydal, a postupovať podľa inštrukcií, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od krajiny a typu dokumentu. V zásade platí, že neprídete o práva, na ktoré vás stratený dokument oprávňoval. V prípade záujmu o ďalšie informácie sa obráťte na svoju inštitúciu sociálneho zabezpečeniakrajine EÚ. Tento formulár zodpovedá starému formuláru E123. V prípade záujmu o ďalšie informácie sa obráťte na svoju inštitúciu sociálneho zabezpečeniakrajine EÚ. Tieto obdobia sa zohľadnia pri výpočte vašich dávok v nezamestnanosti.
O formulár môžete požiadať úrad práce v krajine, v ktorej ste naposledy pracovali a mali by ste ho predložiť vnútroštátnym službám zamestnanosti v krajine, v ktorej by ste chceli požiadať o dávky. Tento formulár zodpovedá starému formuláru E301. V prípade záujmu o ďalšie informácie sa obráťte na svoju inštitúciu sociálneho zabezpečeniakrajine EÚ (formulár U2)?Formulár U2 slúži ako povolenie na prevod vašich dávok v nezamestnanosti. O formulár môžete požiadať vnútroštátne služby zamestnanosti v krajine, v ktorej ste sa stali nezamestnaným, a mali by ste ho predložiť vnútroštátnym službám zamestnanosti v krajine, v ktorej sa chcete uchádzať o prácu. Tento formulár zodpovedá starému formuláru E303. V prípade záujmu o ďalšie informácie sa obráťte na svoju inštitúciu sociálneho zabezpečeniakrajine EÚ.
Vo väčšine prípadov ide o vyslaných pracovníkov alebo o ľudí, ktorí pracujú vo viac ako jednom štáte . Tento formulár zodpovedá starým formulárom E101 a E103.
V prípade záujmu o ďalšie informácie sa obráťte na svoju inštitúciu sociálneho zabezpečenia en . -
Čo je styčný orgán?
Podľa pravidiel EÚ v oblasti koordinácie sociálneho zabezpečenia musí každý štát vymenovať styčný orgán, ktorý bude odpovedať na žiadosti o informácie a pomoc od občanov a iných inštitúcií. Pri hľadaní styčného orgánu vám pomôže náš zoznam en