Pogosta vprašanja - Standardni obrazci za uveljavljanje pravic iz socialne varnosti

Prenosni dokumenti so nadomestili nekdanje obrazce E. Izdajo jih pristojni nosilci socialne varnosti.

Vsak dokument vsebuje podatke o eni osebi (in morda njenih družinskih članih) ter navaja vaše ime in druge identifikatorje. Izpostava nosilca socialne varnosti, ki izda dokument, ga tudi podpiše in ožigosa.

Prenosni dokumenti, ki se uporabljajo pri koordinaciji sistemov socialne varnosti, imajo v zgornjem levem kotu zastavo EU, v zgornjem desnem kotu sklic na koordinacijo sistemov socialne varnosti, na dnu strani pa navedbo zavoda, ki izda dokument. Edina izjema je evropska kartica zdravstvenega zavarovanja (EHIC) en .

Obrazec A1 (prej E101 in E103) dokazuje, da plačujete prispevke za socialno varnost v drugi državi EU, na Islandiji, v Lihtenštajnu, na Norveškem, v Švici ali Združenem kraljestvu. Običajno ga morajo predložiti napoteni delavci ali osebe, ki delajo v več kot eni državi. Več informacij boste dobili pri pristojnem nosilcu socialne varnosti.

Obrazec DA1 (prej E123) vam daje pravico do zdravljenja v primeru nesreče pri delu in poklicne bolezni v drugi državi EU, na Islandiji, v Lihtenštajnu, na Norveškem, v Švici ali Združenem kraljestvu. Več informacij boste dobili pri pristojnem nosilcu socialne varnosti.

Obrazec P1 je pregled odločb posameznih držav o vaši vlogi za pridobitev pravice do pokojnine. Vsebuje informacije o tem, kako so pristojne ustanove obravnavale vaša zavarovalna obdobja ter ali so med njimi vrzeli oziroma ali se med seboj prekrivajo.

Z obrazcem S1 (prej E106, E109, E120 in E121) se lahko prijavite v sistem zdravstvenega varstva države članice EU, Islandije, Lihtenštajna, Norveške, Švice ali Združenega kraljestva, če prebivate v eni od teh držav, a ste zavarovani v drugi (če ste na primer upokojenec ali upokojenka, ki živi v tujini). Obrazec se uporablja tudi za vaše družinske člane, če ostanejo v matični državi, medtem ko delate v drugi državi, saj so zavarovani v sistemu socialne varnosti države, v kateri delate. Več informacij boste dobili pri pristojnem nosilcu socialne varnosti.

Z obrazcem S2 (prej E112) dokazujete upravičenost do načrtovanega zdravljenja v drugi državi EU, na Islandiji, v Lihtenštajnu, na Norveškem, v Švici ali Združenem kraljestvu. Izda ga zavod za zdravstveno zavarovanje pred odhodom v tujino, predložite pa ga pristojnemu zavodu za zdravstveno zavarovanje v državi načrtovanega zdravljenja. Zdravljenje se zagotovi pod enakimi pogoji storitev in plačil kot državljanom države zdravljenja. To lahko pomeni tudi, da boste morali pred začetkom zdravljenja plačati del stroškov. 

Z obrazcem S3 so nekdanji čezmejni (obmejni) delavci upravičeni do zdravljenja v državi, v kateri so nekoč delali. Zdravljenje je lahko novo ali pa nadaljevanje zdravljenja, ki se je začelo, ko je upravičenec še delal v državi. Več informacij boste dobili pri pristojnem nosilcu socialne varnosti.

Z obrazcem U1 (prej E301) dokazujete zavarovalna obdobja v drugi državi EU, na Islandiji, v Lihtenštajnu, na Norveškem, v Švici ali Združenem kraljestvu, ki se upoštevajo pri izračunu nadomestila za brezposelnost. Obrazec izdajo zavodi za zaposlovanje zadnjih držav, v katerih ste delali. Predložiti ga morate zavodu za zaposlovanje države, v kateri želite uveljavljati pravico do nadomestila. Več informacij boste dobili pri pristojnem nosilcu socialne varnosti.

Obrazec U2 (prej E303) je dovoljenje, ki ga potrebujete za prenos pravice do nadomestila za brezposelnost. Obrazec izda zavod za zaposlovanje države, v kateri ste postali brezposelni. Predložiti ga morate zavodu za zaposlovanje države, v kateri želite poiskati novo zaposlitev. Več informacij boste dobili pri pristojnem nosilcu socialne varnosti.

Zavod za zaposlovanje v državi, v kateri iščete zaposlitev, z obrazcem U3 opozori zavod za zaposlovanje v državi, ki vam izplačuje nadomestilo za brezposelnost, o spremembi vaših okoliščin. Po tej izmenjavi informacij med zavodoma se bo zaradi spremembe vaših okoliščin izplačevanje nadomestila morda zmanjšalo ali bo ustavljeno. Če prejmete obrazec U3, stopite v stik z zavodom za zaposlovanje v državi, ki vam izplačuje nadomestilo za brezposelnost, in preverite, ali bo to vplivalo na vaše nadomestilo. Več informacij boste dobili pri pristojnem nosilcu socialne varnosti.

Predpisi EU o koordinaciji sistemov socialne varnosti določajo, da mora vsaka država imenovati organ za zvezo, ki je pristojen za zagotavljanje informacij in pomoči drugim organom in državljanom. Poiščite pristojni organ za zvezo na našem seznamu .

Vsaka država določi svoje pritožbene postopke in roke za pritožbo na upravne sklepe. Pomembno je, da ukrepate hitro in spoštujete predpisane roke. Za nasvet lahko prosite tudi pristojni zavod v svoji državi .

Vsi dokumenti v zvezi s koordinacijo sistemov socialne varnosti (tj. obrazci E, evropska kartica zdravstvenega zavarovanja, začasna nadomestna potrdila), ki so jih pristojni organi izdali prej 1. majem 2010 v skladu s prejšnjimi uredbami EU, so še naprej veljavni, dokler se ne izteče njihova veljavnost ali dokler niso umaknjeni oziroma nadomeščeni z novimi dokumenti, ki jih izdajo pristojni zavodi za zavarovanje.

Glej osnovne informacije o tem področju

Nazadnje pregledano: 05/05/2023
Daj to stran v skupno rabo