Najczęściej zadawane pytania - Prawo do zabezpieczenia społecznego – standardowe formularze

Dokumenty przenośne zastępują dawne formularze E. Wydają je właściwe instytucje zabezpieczenia społecznego, w których dana osoba jest ubezpieczona.

Dokument dotyczy indywidualnej osoby (ewentualnie wraz z członkami rodziny) i zawiera jej imię i nazwisko oraz inne dane identyfikacyjne. Na dokumencie znajdują się podpis i pieczęć instytucji zabezpieczenia społecznego, która wydaje ten dokument.

Na dokumencie przenośnym związanym z koordynacją zabezpieczenia społecznego w lewym górnym rogu widnieje flaga UE, a w prawym górnym rogu – odniesienie do koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego; u dołu umieszczona jest nazwa instytucji wystawiającej dokument. Jedyny wyjątek stanowi europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) en .

Formularz A1 (dawniej E101 i E103) poświadcza, że składki na ubezpieczenie społeczne opłaca się w innym kraju UE, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii. Często dotyczy to pracowników delegowanych lub osób pracujących w kilku krajach jednocześnie. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze swoją instytucją zabezpieczenia społecznego.

Formularz DA1 (dawniej E123) uprawnia do leczenia w razie wypadków przy pracy i chorób zawodowych w innym kraju UE, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze swoją instytucją zabezpieczenia społecznego.

Formularz P1 przedstawia podsumowanie decyzji wydanych przez organy w poszczególnych krajach w sprawie Twojego wniosku o emeryturę. Zawiera informacje na temat sposobu, w jaki organy te potraktowały poszczególne okresy ubezpieczenia, i pozwala na przykład sprawdzić, czy istnieje jakakolwiek luka w okresach ubezpieczenia lub czy okresy te się pokrywają.

Formularz S1 (dawniej E106, E109, E120 i E121) umożliwia dostęp do opieki zdrowotnej osobom zamieszkującym w jednym z krajów UE, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii, ale ubezpieczonym w innym z tych krajów. Taka sytuacja dotyczy zazwyczaj osób, które przeszły na emeryturę za granicą. Formularz ten może być również przydatny członkom rodziny osoby pracującej w innym kraju, którzy przebywają w swoim kraju pochodzenia i którzy są objęci ubezpieczeniem społecznym w kraju, w którym osoba ta wykonuje pracę. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze swoją instytucją zabezpieczenia społecznego.

Formularz S2 (dawniej E112) pozwala wykazać, że masz prawo do planowanego leczenia w innym kraju UE, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii. Przed wyjazdem musisz poprosić o jego wydanie swój zakład ubezpieczeń zdrowotnych, a następnie – przedłożyć go zakładowi ubezpieczeń zdrowotnych w kraju, do którego udasz się, aby skorzystać z leczenia. Pod względem opieki i opłat leczenie odbywa się na takich samych warunkach jak w przypadku obywateli danego kraju. Może to oznaczać konieczność pokrycia części kosztów z góry. 

Formularz S3 uprawnia byłych pracowników transgranicznych (lub „pracowników przygranicznych”) do leczenia w kraju, w którym pracowali. Może to być nowe leczenie lub kontynuacja leczenia rozpoczętego, zanim osoba okazująca formularz zaprzestała pracy w tym kraju. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze swoją instytucją zabezpieczenia społecznego.

Do poświadczenia okresów ubezpieczenia w innym kraju UE, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii uwzględnianych przy obliczaniu wysokości zasiłku dla bezrobotnych służy formularz U1 (dawniej E301). Można go otrzymać od służb zatrudnienia w kraju (-ach), w którym(-ych) znajdowało się Twoje ostatnie miejsce pracy, a następnie przedstawić go służbom zatrudnienia w kraju, w którym chcesz ubiegać się o zasiłek. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze swoją instytucją zabezpieczenia społecznego.

Formularz U2 (dawniej E303) umożliwia transfer zasiłku dla bezrobotnych. Formularz ten możesz uzyskać od służb zatrudnienia w kraju, w którym przyznano Ci status osoby bezrobotnej, a następnie przedstawić go służbom zatrudnienia w kraju, w którym chcesz szukać pracy. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze swoją instytucją zabezpieczenia społecznego.

Formularz U3 to rodzaj powiadomienia wysyłanego przez instytucję w kraju, w którym szukasz pracy, do instytucji w kraju, który wypłaca Ci zasiłek dla bezrobotnych. Takie powiadomienie wysyłane jest, gdy Twoja sytuacja ulega zmianie. W wyniku wymiany informacji między tymi instytucjami kwota wypłacanego zasiłku może zostać zmniejszona lub wypłacanie zasiłku może zostać przerwane. Jeśli otrzymasz formularz U3, możesz zwrócić się do instytucji w kraju, który wypłaca zasiłek, i poprosić o sprawdzenie, czy ma to wpływ na Twoją sytuację. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze swoją instytucją zabezpieczenia społecznego.

Na podstawie unijnych przepisów w zakresie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego każdy kraj musi wyznaczyć instytucję łącznikową, która będzie odpowiadać na wnioski o informacje i o pomoc zarówno od innych instytucji, jak i od obywateli. Skorzystaj z katalogu, aby znaleźć odpowiednią instytucję łącznikową .

Każdy kraj określa własne terminy i procedury odwoływania się od decyzji administracyjnych. Bardzo ważne jest, by działać szybko i przestrzegać tych terminów. Zwróć się o poradę do urzędu w swoim kraju .

Wszystkie dokumenty dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (tj. formularze E, europejskie karty ubezpieczenia zdrowotnego i tymczasowe zaświadczenia zastępcze) wydane przed 1 maja 2010 r. przez właściwe organy zgodnie z poprzednimi przepisami dotyczącymi koordynacji są ważne przez cały okres, na który zostały wydane, bądź do czasu ich zastąpienia lub wycofania przez właściwą instytucję.

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat

Ostatnio sprawdzono: 05/05/2023
Udostępnij tę stronę