Gyakran feltett kérdések - Egységes űrlapok a szociális biztonsággal kapcsolatos jogok gyakorlásához

A hordozható dokumentumok azok az okmányok, amelyek a korábbi E-jelű formanyomtatványokat váltották fel. Ezeket a dokumentumokat az illetékes társadalombiztosítási szervek állítják ki ott, ahol Ön biztosítva van.

Személyre szóló dokumentumokról van szó, amelyeket az illetékesek az Ön részére adnak ki (de amelyek esetlegesen a családtagjaira is vonatkozhatnak). Mindegyik dokumentumon szerepel az Ön neve és több más azonosítója, valamint a kibocsátó társadalombiztosítási intézmény szabályszerű aláírása és bélyegzője.

A szociális biztonsági rendszerek koordinációja keretében kiállított hordozható dokumentumok bal felső sarkában az uniós zászló, jobb felső sarkában pedig egy, a szociális biztonsági koordinációra történő hivatkozás látható. A dokumentum a kibocsátó társadalombiztosítási szervet is feltünteti a lap alján. Az egyetlen kivétel ezalól az európai egészségbiztosítási kártya en .

Az A1-es formanyomtatvány (korábban: E101-es és E103-as formanyomtatvány) igazolja, hogy Ön társadalombiztosítási járulékot fizet egy másik uniós országban, illetve Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában, Svájcban vagy az Egyesült Királyságban. Jellemzően erre a dokumentumra van szükségük a kiküldött munkavállalóknak, illetve azoknak, akik egyidejűleg több országban dolgoznak. További tájékoztatásért forduljon ahhoz a társadalombiztosítási szervhez, amelyhez tartozik.

A DA1-es formanyomtatvány (korábban: E123-as formanyomtatvány) feljogosítja Önt arra, hogy munkahelyi baleset vagy foglalkozási megbetegedés esetén orvosi ellátásban részesüljön egy másik uniós országban, illetve Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában, Svájcban vagy az Egyesült Királyságban. További tájékoztatásért forduljon ahhoz a társadalombiztosítási szervhez, amelyhez tartozik.

A P1-es formanyomtatvány áttekintést nyújt arról, milyen határozatot hoztak az Ön kérelméről azok az országok, amelyektől nyugdíjat igényelt. A dokumentum feltünteti, hogyan kezelték az érintett társadalombiztosítási szervek a különböző biztosítási időszakokat, és arról is tájékoztatással szolgál, hogy vannak-e átfedések vagy éppen hézagok a különböző biztosítási időszakok között.

Az S1-es formanyomtatvány (korábban: E106-os, E109-es, E120-as és E121-es formanyomtatvány) lehetővé teszi, hogy Ön bejelentkezzen az egészségügyi ellátórendszerbe, ha valamelyik uniós országban, illetve Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában, Svájcban vagy az Egyesült Királyságban él, de az említett országok közül egy másikban rendelkezik biztosítással. Jellemzően ez a helyzet például a külföldön élő nyugdíjasok esetében. A dokumentum az Ön családtagjai számára is hasznos lehet, ha származási országukban maradnak, mialatt Ön egy másik országban dolgozik – ebben az esetben a családtagok annak az országnak a társadalombiztosítási rendszerébe tartoznak, ahol Ön dolgozik. További tájékoztatásért forduljon ahhoz a társadalombiztosítási szervhez, amelyhez tartozik.

Az S2-es formanyomtatvány segítségével (korábban: E112-es formanyomtatvány) Ön igazolhatja, hogy jogosult tervezett egészségügyi ellátást igénybe venni egy másik uniós országban, illetve Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában, Svájcban vagy az Egyesült Királyságban. Kiutazás előtt szerezze be a dokumentumot az illetékes egészségbiztosítási intézménytől, majd nyújtsa be annak az országnak az egészségbiztosítási intézményéhez, ahol kezelésben kíván részesülni. Ön a kezelést az adott ország állampolgáraival megegyező feltételekkel veheti igénybe, mind az ellátást, mind a fizetést tekintve. Ez adott esetben azt jelentheti, hogy a költségek egy bizonyos százalékát előre ki kell fizetnie. 

Az S3-as formanyomtatvány feljogosítja a korábbi határ menti ingázókat, hogy kezelésben részesüljenek abban az országban, ahol ingázóként dolgoztak. A kezelés lehet új kezelés, de lehet olyan orvosi eljárás folytatása is, amely még azelőtt kezdődött meg, hogy a jogosult abbahagyta volna az adott országban ingázóként végzett munkáját. További tájékoztatásért forduljon ahhoz a társadalombiztosítási szervhez, amelyhez tartozik.

Az U1-es formanyomtatvány (korábban: E301-es formanyomtatvány) segítségével Ön igazolni tudja azokat a biztosítási időszakokat, amelyeket más uniós országban, illetve Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában, Svájcban vagy az Egyesült Királyságban szerzett, és amelyekre a munkanélküli-ellátás kiszámításához van szükség. A nyomtatványt annak az országnak, illetve azoknak az országoknak a foglalkoztatási szolgálatától kell beszereznie, ahol utoljára dolgozott, és annak az országnak a foglalkoztatási szolgálatához kell benyújtania, ahol munkanélküli-ellátást (munkanélküli-járadékot) szeretne kérelmezni. További tájékoztatásért forduljon ahhoz a társadalombiztosítási szervhez, amelyhez tartozik.

Az U2-es formanyomtatvány (korábban: E303-as formanyomtatvány) a munkanélküli-ellátások exportálására – azaz az ellátáshoz való jognak az egyik országból a másikba való átvitelére – vonatkozó engedély. Ön annak az országnak a foglalkoztatási szolgálatától tudja beszerezni a nyomtatványt, ahol munkanélkülivé vált, és a dokumentumot annak az országnak a foglalkoztatási szolgálatához kell benyújtania, ahol állást szeretne találni. További tájékoztatásért forduljon ahhoz a társadalombiztosítási szervhez, amelyhez tartozik.

Az U3-as formanyomtatvány arra szolgál, hogy az álláskeresés helye szerinti ország illetékes szerve figyelmeztesse az Ön munkanélküli-ellátását (járadékát) folyósító országot arra, hogy az Ön helyzetében változás következett be. A változás miatt előfordulhat, hogy munkanélküli-ellátását csökkenteni kell vagy be kell szüntetni az illetékes szervek közötti információcserét követően. Ha Ön U3-as nyomtatványt kap, érdemes lehet megérdeklődnie a munkanélküli-ellátását folyósító ország illetékes szervénél, hogy a változás következtében módosul-e a munkanélküli ellátás, amelyben addig részesült. További tájékoztatásért forduljon ahhoz a társadalombiztosítási szervhez, amelyhez tartozik.

A szociális biztonsági rendszerek koordinációjára vonatkozó uniós szabályok értelmében mindegyik országnak összekötő szervet kell kijelölnie. Ezeknek a szerveknek az a feladatuk, hogy válaszoljanak a más intézményektől és az állampolgároktól beérkező információ- és segítségkérésekre. Az egyes országok összekötő szervének elérhetőségeit itt találja .

A közigazgatási határozatok elleni fellebbezés határideje és módja országonként más és más. Nagyon fontos, hogy Ön az eljárást minél hamarabb megindítsa, és betartsa a vonatkozó határidőket. Szükség esetén forduljon tanácsért a tagállami szervekhez .

Azok a dokumentumok, amelyeket az illetékes hatóságok a szociális biztonsági koordinációra vonatkozó korábbi szabályok alapján 2010. május 1-je előtt állítottak ki (E-jelű nyomtatványok, európai egészségbiztosítási kártyák, ideiglenes kártyahelyettesítő nyomtatványok), továbbra is érvényesek maradnak mindaddig, amíg le nem járnak, illetve amíg az illetékes hatóságok vissza nem vonják vagy le nem cserélik más dokumentumokra őket.

A témával kapcsolatos legfontosabb információk

Utolsó frissítés: 05/05/2023
Oldal megosztása