Često postavljana pitanja - Standardni obrasci za ostvarivanje prava iz sustava socijalne sigurnosti

Prenosivi dokumenti zamjenjuju nekadašnje obrasce E. Izdaju ih nadležne ustanove za socijalnu sigurnost u kojima ste osigurani.

Svaki dokument odnosi se na pojedinačnu osobu (može uključivati i članove obitelji) i sadržava vaše ime i druge identifikatore. Ustanova za socijalnu sigurnost koja izdaje dokument ujedno ga potpisuje i ovjerava pečatom.

Prenosivi dokument za koordinaciju sustava socijalne sigurnosti ima zastavu EU-a u gornjem lijevom kutu, riječi „koordinacija sustava socijalne sigurnosti” u gornjem desnom kutu te pri dnu ime ustanove koja je izdala dokument. Jedina je iznimka europska kartica zdravstvenog osiguranja (EKZO) en .

Obrazac A1 (prethodno E101 i E103) dokaz je da plaćate doprinose za socijalno osiguranje u drugoj zemlji EU-a, Islandu, Lihtenštajnu, Norveškoj, Švicarskoj ili Ujedinjenoj Kraljevini. To u pravilu vrijedi za upućene radnike ili osobe koje rade u više zemalja istodobno. Za više informacija obratite se svojoj ustanovi za socijalnu sigurnost.

Obrazac DA1 (prethodno E123) služi kao potvrda na vaše pravo na liječenje u drugoj zemlji EU-a, Islandu, Lihtenštajnu, Norveškoj, Švicarskoj ili Ujedinjenoj Kraljevini u slučaju nesreća na radu i profesionalnih bolesti. Za više informacija obratite se svojoj ustanovi za socijalnu sigurnost.

Obrazac P1 daje pregled odluka svake zemlje o vašem zahtjevu za mirovinu. Pruža vam informacije o tome kako su različite ustanove obradile različita razdoblja osiguranja i o eventualnim preklapanjima između razdoblja osiguranja.

Obrazac S1 (prethodno E106, E109, E120 i E121) omogućuje vam da se prijavite za zdravstvenu zaštitu ako živite u zemlji EU-a, Islandu, Lihtenštajnu, Norveškoj, Švicarskoj ili Ujedinjenoj Kraljevini, a osigurani ste u nekoj drugoj od tih zemalja. Na primjer, koristan je za osobe koje su se umirovile i preselile u inozemstvo. Može biti koristan i članovima vaše obitelji ako borave u svojoj zemlji podrijetla dok vi radite u drugoj zemlji, kako bi bili obuhvaćeni socijalnim osiguranjem zemlje u kojoj radite. Za više informacija obratite se svojoj ustanovi za socijalnu sigurnost.

Obrazac S2 (prethodno E112) služi kao dokaz planiranog zdravstvenog liječenja u drugoj zemlji EU-a, Islandu, Lihtenštajnu, Norveškoj, Švicarskoj ili Ujedinjenoj Kraljevini. Možete ga dobiti od svojeg zavoda za zdravstveno osiguranje prije nego što otputujete na liječenje, a zatim ga podnesite zavodu za zdravstveno osiguranje u zemlji u kojoj ćete se liječiti. Dobit ćete istu zdravstvenu skrb pod istim uvjetima i uz iste naknade kao državljani te zemlje. Međutim, moguće je da ćete dio troškova morati platiti unaprijed. 

Na temelju obrasca S3 prethodni prekogranični radnici (ili „pogranični radnici”) imaju pravo na liječenje u zemlji u kojoj su radili. To može biti novo liječenje ili nastavak liječenja ili zahvata koji je započet prije nego što je radnik prestao raditi u toj zemlji. Za više informacija obratite se svojoj ustanovi za socijalnu sigurnost.

Obrascem U1 (prethodno E301) potvrđuju se razdoblja kad ste bili osigurani u drugoj zemlji EU-a, Islandu, Lihtenštajnu, Norveškoj, Švicarskoj ili Ujedinjenoj Kraljevini koja će se uzeti u obzir za izračun naknade za nezaposlenost. Možete ga dobiti od nacionalne službe za zapošljavanje posljednje zemlje u kojoj ste bili zaposleni, a trebate ga predati nacionalnoj službi za zapošljavanje zemlje u kojoj želite zatražiti naknade. Za više informacija obratite se svojoj ustanovi za socijalnu sigurnost.

Obrazac U2 (prethodno E303) odobrenje je za prenošenje vaših naknada za nezaposlenost. Možete ga dobiti od nacionalne službe za zapošljavanje posljednje zemlje u kojoj ste postali nezaposleni, a trebate ga predati nacionalnoj službi za zapošljavanje zemlje u kojoj želite tražiti zaposlenje. Za više informacija obratite se svojoj ustanovi za socijalnu sigurnost.

Obrazac U3 je upozorenje ustanove domaćina u zemlji u kojoj tražite zaposlenje ustanovi u zemlji koja vam isplaćuje naknadu za nezaposlenost. Zbog toga što se vaša situacija promijenila, nakon te razmjene informacija među ustanovama vaša naknada mogla bi se smanjiti ili se prestati isplaćivati. Ako zaprimite obrazac U3, možda ćete se trebati obratiti ustanovi u zemlji koja vam isplaćuje naknadu za nezaposlenost kako biste provjerili je li se što promijenilo. Za više informacija obratite se svojoj ustanovi za socijalnu sigurnost.

Prema pravilima EU-a o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti svaka zemlja mora imenovati tijelo za vezu koje će odgovarati na zahtjeve drugih ustanova i građana za informacije i pomoć. Tijela za vezu možete pretraživati u registru .

Svaka zemlja ima svoje rokove i postupke za podnošenje žalbe na upravnu odluku. Vrlo je važno odmah reagirati i poštovati te rokove. Zatražite savjet od svojih nacionalnih ustanova .

Svi dokumenti koji se odnose na koordinaciju sustava socijalne sigurnosti (odnosno obrasci E, europske kartice zdravstvenog osiguranja i privremene zamjenske potvrde) koje su nadležna tijela izdala do 1. svibnja 2010. u skladu s prijašnjim pravilima o koordinaciji ostaju važeći do datuma isteka ili dok ih nadležna ustanova ne povuče ili zamijeni.

Pogledajte najvažnije informacije o ovoj temi

Posljednji put provjereno: 05/05/2023
Podijeli