DUK. Standartinės socialinės apsaugos teisių formos

Perkeliamaisiais dokumentais pakeistos ankstesnės E formos. Juos išduoda šalies, kurioje asmuo apdraustas, kompetentingos socialinio draudimo įstaigos.

Kiekvienas dokumentas išduodamas asmeniui (galbūt kartu su šeimos nariais), jame įrašomas to asmens vardas, pavardė ir kiti tapatybei nustatyti reikalingi duomenys. Socialinio draudimo įstaiga išduodamą dokumentą tinkamai pasirašo ir patvirtina antspaudu.

Socialinės apsaugos koordinavimui skirtas perkeliamasis dokumentas viršutiniame kairiajame kampe paženklinamas ES vėliavėle, viršutiniame dešiniajame kampe pažymima, kad tai yra socialinės apsaugos koordinavimo dokumentas, o apačioje nurodoma jį išdavusi įstaiga. Vienintelė išimtis – Europos sveikatos draudimo kortelė en .

Forma A1 (anksčiau – E101 ir E103) yra įrodymas, kad socialinio draudimo įmokas mokate kitoje ES šalyje, Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje, Šveicarijoje arba Jungtinėje Karalystėje. Paprastai tai daro komandiruoti darbuotojai arba vienu metu keliose šalyse dirbantys žmonės. Jei reikia daugiau informacijos, ieškokite savo socialinio draudimo įstaigos ir kreipkitės į ją.

Forma DA1 (anksčiau – E123) suteikia teisę gauti sveikatos priežiūros paslaugas kitoje ES šalyje, Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje, Šveicarijoje arba Jungtinėje Karalystėje dėl nelaimingų atsitikimų darbe arba profesinių ligų. Jei reikia daugiau informacijos, ieškokite savo socialinio draudimo įstaigos ir kreipkitės į ją.

Formoje P1 pateikiama kiekvienos šalies sprendimų dėl asmens pensijos prašymo apžvalga. Ja asmuo informuojamas apie tai, kaip įstaigos nagrinėjo skirtingus draudimo laikotarpius, ir asmeniui suteikiama galimybė, pavyzdžiui, sužinoti, ar yra kokių nors tarpų tarp draudimo laikotarpių ar laikotarpių sutapimų.

Forma S1 (anksčiau – E106, E109, E120 ir E121) suteikia galimybę asmeniui užsiregistruoti gauti sveikatos priežiūros paslaugas, jei jis gyvena ES šalyje, Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje, Šveicarijoje arba Jungtinėje Karalystėje, tačiau yra apdraustas kitoje iš šių šalių; paprastai tai pensininkai, išvykę gyventi į užsienį. Ji taip pat gali būti naudinga asmens šeimos nariams, jei jie gyvena savo kilmės šalyje, bet asmuo dirba kitoje šalyje, t. y. jie yra apdrausti socialiniu draudimu šalyje, kurioje tas asmuo dirba. Jei reikia daugiau informacijos, ieškokite savo socialinio draudimo įstaigos ir kreipkitės į ją.

Pateikęs formą S2 (anksčiau – E112), asmuo gali įrodyti savo teisę į planinį gydymą kitoje ES šalyje, Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje, Šveicarijoje arba Jungtinėje Karalystėje. Prieš išvykstant gydytis reikia gauti šią formą iš savo sveikatos draudimo įstaigos ir tuomet pateikti ją šalies, kurioje bus gydomasi, sveikatos draudimo įstaigai. Kai asmuo gydysis, jam bus taikomos tokios pačios sveikatos priežiūros ir mokėjimo sąlygos kaip ir tos šalies piliečiams. Tai reiškia, kad gali reikėti iš anksto apmokėti tam tikrą išlaidų dalį. 

Pateikę formą S3, buvę pasienio darbuotojai įgyja teisę gydytis šalyje, kurioje anksčiau dirbo. Jie gali pradėti gydytis arba tęsti medicinos procedūrą, pradėtą, kai asmuo tebedirbo toje šalyje. Jei reikia daugiau informacijos, ieškokite savo socialinio draudimo įstaigos ir kreipkitės į ją.

Forma U1 (anksčiau – E301) patvirtinami laikotarpiai, kuriais asmuo buvo apdraustas kitoje ES šalyje, Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje, Šveicarijoje arba Jungtinėje Karalystėje ir į kuriuos bus atsižvelgiama apskaičiuojant bedarbio pašalpą. Šią formą galima gauti iš paskutinės šalies arba šalių, kuriose asmuo dirbo, nacionalinės užimtumo tarnybos. Ją reikėtų pateikti šalies, kurioje norima prašyti išmokos, nacionalinei užimtumo tarnybai. Jei reikia daugiau informacijos, ieškokite savo socialinio draudimo įstaigos ir kreipkitės į ją.

Forma U2 (anksčiau – E303) yra leidimas perkelti asmens bedarbio pašalpą. Ją galima gauti iš šalies, kurioje asmuo neteko darbo, nacionalinės užimtumo tarnybos ir reikia pateikti šalies, kurioje norima ieškoti darbo, nacionalinei užimtumo tarnybai. Jei reikia daugiau informacijos, ieškokite savo socialinio draudimo įstaigos ir kreipkitės į ją.

Forma U3 – tai priimančiosios šalies, kurioje ieškoma darbo, įstaigos perspėjimas šalies, kuri moka asmens bedarbio pašalpą, įstaigai. Dėl pasikeitusios asmens padėties po šio įstaigų apsikeitimo informacija jo pašalpa gali būti sumažinta arba jos mokėjimas sustabdytas. Jei asmuo gavo formą U3, jam gali reikėti kreiptis į šalies, mokančios jo pašalpą, įstaigą ir sužinoti, ar jo padėtis nepasikeitė. Jei reikia daugiau informacijos, ieškokite savo socialinio draudimo įstaigos ir kreipkitės į ją.

Pagal ES socialinės apsaugos koordinavimo taisykles kiekviena šalis turi paskirti susižinojimo tarnybą, kuri tenkintų kitų įstaigų ir piliečių informacijos ir pagalbos prašymus. Susiraskite susižinojimo tarnybą kataloge .

Kiekvienoje šalyje yra nustatyti terminai, per kuriuos galima apskųsti administracijos sprendimą, ir atitinkamos procedūros. Labai svarbu tai padaryti nedelsiant ir būtinai laikantis tų terminų. Kreipkitės patarimo į nacionalines įstaigas .

Visi socialinės apsaugos koordinavimo dokumentai (E formos, Europos sveikatos draudimo kortelės ir jas laikinai pakeičiantys sertifikatai), kompetentingų įstaigų išduoti iki 2010 m. gegužės 1 d. pagal senąsias koordinavimo taisykles, galios tol, kol baigsis jų galiojimo laikotarpis arba kol kompetentinga įstaiga juos panaikins ar pakeis kitais dokumentais.

Žr. pagrindinę informaciją šia tema

Paskutinį kartą tikrinta 2023-05-05
Pasidalyti šiuo puslapiu