Sezoniniai darbuotojai iš ES nepriklausančių šalių

Jei įdarbinate sezoninius darbuotojus, kurie neturi ES arba ELPA šalies paso, (toliau – trečiųjų šalių piliečiai), taikomos specialios ES taisyklės dėl jų atvykimo ir buvimo ES, apie kurias turėtumėte žinoti.

Šiomis taisyklėmis užtikrinama, kad jūsų sezoniniams darbuotojams būtų užtikrintas tinkamas būstas, tinkamos darbo sąlygos ir vienodas požiūris dėl įdarbinimo ir kitų teisių, kaip ir tos šalies piliečiams. Taip pat yra numatytos priemonės ir mechanizmai, kuriais siekiama užkirsti kelią piktnaudžiavimui, darbo teisių pažeidimams ir išnaudojimui, pasitelkiant stebėseną ir patikrinimus, skundų teikimo mechanizmus, sankcijas ir paskatas užtikrinti, kad sezoniniai darbuotojai neužsibūtų šalyje ilgiau, nei leista.

Įspėjimas

ES sezoniniams darbuotojams taikomos taisyklės negalioja Danijoje ir Airijoje. Šiose šalyse galioja nacionalinės teisės aktai, kuriais reglamentuojami darbo leidimai ir sezoninių darbuotojų apsaugos priemonės.

Pagal ES taisykles trečiųjų šalių piliečiams, gyvenantiems už ES ribų, leidžiama atvykti į ES ir joje būti sezoninio darbo tikslais ne ilgiau kaip devynis mėnesius per bet kurį 12 mėnesių laikotarpį.

Jūs arba kai kuriais atvejais pats sezoninis darbuotojas turite kreiptis dėl leidimo dirbti arba leidimo dirbti sezoninį darbą.

Prašyme turi būti nurodyta:

  • darbuotojo galiojančio paso arba kelionės dokumento duomenys,
  • sveikatos draudimo įrodymas,
  • sutartis arba darbo pasiūlymas.

Sutartyje arba darbo pasiūlyme turi būti nurodyta bent:

  • informacija apie darbo vietą ir pobūdį,
  • įdarbinimo trukmė,
  • darbo užmokestis, kurį mokėsite,
  • darbo valandos per savaitę arba mėnesį,
  • mokamų atostogų trukmė.

Taip pat turi būti pateikti įrodymai, kad jūsų darbuotojams bus suteiktas tinkamas apgyvendinimas. Tada institucijos turi per 90 dienų priimti sprendimą dėl jūsų prašymo.

Visada pasitikrinkite konkrečius prašymų teikimo procedūros reikalavimus savo nacionalinėse institucijose.

Įspėjimas

Šios taisyklės netaikomos trečiųjų šalių piliečiams, pavyzdžiui, ilgalaikiams gyventojams, kurie jau teisėtai gyvena ES šalyje ir turi teisę dirbti. Tokiais atvejais turėtumėte užtikrinti, kad kandidatas turėtų arba gautų galiojantį leidimą būti šalyje ir dirbti jums ir laikytis visiems darbuotojams taikomų standartinių įdarbinimo procedūrų.

Įdarbinimo sąlygos

Savo sezoniniams darbuotojams privalote sudaryti panašias darbo sąlygas, įskaitant darbo užmokestį ir darbo valandas, kaip ir tokį patį darbą dirbantiems vietiniams darbuotojams. Tai reiškia, kad turite laikytis darbo teisės aktų, susijusių su minimaliu darbo užmokesčiu, darbo valandomis, mokamomis atostogomis ar švenčių dienomis, sveikatos ir saugos standartais darbo vietoje.

Pavyzdys

Vienodos sąlygos visiems darbuotojams

Moldovos (kuri nepriklauso nei ES, nei ELPA) pilietė Lina šventiniu laikotarpiu dirba sezonine darbuotoja didelėje universalinėje parduotuvėje Vokietijoje. Ji kartu su darbuotoju iš Vokietijos Klausu dirba parduotuvės žaislų skyriuje. Abu darbuotojai gauna vienodą valandinį darbo užmokestį, o per intensyvų atostogų sezoną jie abu turi teisę gauti papildomą atostogų užmokestį už visas papildomai dirbtas valandas, kaip numatyta Vokietijos darbo teisės aktuose. Jie taip pat gauna tokias pačias sveikatos ir saugos apsaugos priemones, reguliarias pertraukas ir maistpinigius.

Jūsų sezoniniai darbuotojai taip pat turi teisę į tokias pačias socialines išmokas kaip ir tos šalies piliečiai, visų pirma ligos, motinystės, pensijų ir nelaimingų atsitikimų darbe. Kaip darbdavys privalote laikytis socialinės apsaugos ir mokesčių įstatymų ir mokėti reikiamas socialinio draudimo įmokas bei mokesčius.

Pavyzdys

Vienodos socialines išmokos visiems darbuotojams

Vynuogyne Prancūzijoje dirbantis sezoninis darbuotojas Elojus, dirbdamas vynuogių derliaus rinkimo mašina, susižeidžia ranką. Pagal Prancūzijos socialinės apsaugos įstatymus jis turi teisę gauti tokias pačias draudimo nuo nelaimingų atsitikimų išmokas kaip ir Prancūzijos piliečiai. Į tai įeina medicininių išlaidų, reabilitacijos išlaidų padengimas ir kompensacija už prarastas pajamas sveikimo laikotarpiu.

Tinkamas apgyvendinimas

Jūsų sezoniniams darbuotojams iš trečiųjų šalių turi būti suteiktas tinkamas apgyvendinimas visą jų buvimo šalyje laikotarpį. Apgyvendinimu galite pasirūpinti patys arba įsitikinti, kad darbuotojai juo pasirūpino, ir kartu su prašymu pateikti tinkamo apgyvendinimo įrodymus.

Jei apgyvendinimu pasirūpinate patys, turite sezoniniam darbuotojui pateikti nuomos sutartį arba lygiavertį dokumentą, kuriame aiškiai nurodytos nuomos sąlygos. Sezoninio darbuotojo mokamas nuomos mokestis negali būti pernelyg didelis, palyginti su jo grynuoju darbo užmokesčiu ir būsto kokybe. Nuomos mokestis negali būti automatiškai išskaičiuojamas iš darbuotojo darbo užmokesčio.

Apgyvendinimas yra tinkamas, jei jis užtikrina tinkamą gyvenimo lygį pagal būstui taikomus nacionalinės teisės aktus ir atitinka bendruosius sveikatos ir saugos standartus. Tinkamas sezoninių darbuotojų apgyvendinimas – tai saugios, švarios ir patogios gyvenamosios patalpos, atitinkančios minimalaus dydžio reikalavimus, tenkinančios pagrindinius poreikius, pavyzdžiui, šildymo, sanitarijos ir privatumo. Be kita ko, reikia užtikrinti, kad būstas nebūtų perpildytas, kad jame būtų tinkamas vėdinimas ir kad jis būtų nutolęs nuo darbo vietos priimtinu atstumu. Taip pat svarbūs tokie patogumai kaip maisto gaminimo įranga, tekantis vanduo ir saugi vieta asmeniniams daiktams laikyti.

Įspėjimas

Norėdami įsitikinti, ar laikomasi konkrečių vietinių taisyklių ir reikalavimų, visada teiraukitės nacionalinių valdžios institucijų, nes kiekvienoje šalyje ir regione šie reikalavimai skiriasi.

Pavyzdys

Tinkamas būstas

Ispanijoje esančiame dideliame vynuogyne vynuogių derliui nuimti samdomi sezoniniai darbuotojai. Vynuogyne yra bendrabutis su bendro naudojimo kambariais. Viename kambaryje gali apsistoti ne daugiau kaip keturi darbuotojai, jame yra atskiros lovos, spintelės asmeniniams daiktams, bendras vonios kambarys ir virtuvė. Bendrabutis valomas kartą per savaitę, o visi komunaliniai mokesčiai yra įskaičiuoti be jokių papildomų išlaidų. Jis atitinka Ispanijoje galiojančius minimalius tinkamo būsto standartus, taip pat bendruosius sveikatos ir saugos standartus.

Pavyzdys

Pagrįstas nuomos mokestis

Italijos Alpėse įsikūręs viešbutis žiemos sezonui samdo papildomų darbuotojų. Savo darbuotojams viešbutis nuomoja netoliese esančius apartamentus, kuriuose yra miegamasis, svetainė, virtuvė ir vonios kambarys. Apgyvendinimo išlaidas iš dalies padengia viešbutis. Darbuotojų mokamas nuomos mokestis yra pagrįstas, palyginti su jų grynuoju darbo užmokesčiu ir būsto kokybe. Nuo apartamentų iki viešbučio galima nueiti pėsčiomis, o darbuotojams suteikiama techninės priežiūros ir skubiosios pagalbos tarnybų kontaktinė informacija. Su visais darbuotojais sudaromos nuomos sutartys, o nuomos mokestis nėra automatiškai išskaičiuojamas iš jų darbo užmokesčio.

Patikrinimai

Nacionalinės institucijos privalo stebėti, kaip laikotės taisyklių. Privalote saugoti dokumentus, įrodančius, kad darbo sutartys ir darbo sąlygos atitinka ES taisykles ir nacionalinius darbo įstatymus ir kad trečiųjų šalių sezoniniams darbuotojams taikomos tokios pat sąlygos kaip ir vietiniams sezoniniams darbuotojams.

Jei pasirūpinate apgyvendinimu, privalote sugebėti įrodyti, kad sezoniniai darbuotojai aprūpinti tinkamu būstu. Inspektoriams turi būti leista patekti ir į darbo vietą, ir į gyvenamąsias patalpas.

Jei nesilaikysite taisyklių, sezoninio darbo leidimai gali būti panaikinti, o jums gali būti skirtos piniginės baudos ir net uždrausta įdarbinti trečiųjų šalių piliečius ateityje.

Buvimo šalyje pratęsimas ir pakartotinis įdarbinimas

Sezoniniai darbuotojai turi teisę prasitęsti sezoninio darbo leidimą pas jus arba kitą darbdavį, jei bendras darbo laikotarpis neviršija maksimalaus penkių–devynių mėnesių laikotarpio (priklausomai nuo valstybės narės) ir jei jie atitinka pratęsimo sąlygas.

Pasibaigus įdarbinimo laikotarpiui, trečiųjų šalių sezoniniai darbuotojai turi išvykti iš ES. Per tą patį 12 mėnesių laikotarpį negalima prašyti pratęsimo ilgesniam nei 5-9 mėnesių laikotarpiui. Tą patį sezoninį darbuotoją galite pakartotinai įdarbinti kitiems sezonams be konkretaus pakartotinių įdarbinimų skaičiaus apribojimo, jei per kiekvieną įdarbinimo laikotarpį neviršijama 5–9 mėnesių riba per bet kurį 12 mėnesių laikotarpį, o darbuotojai buvimo šalyje metu laikosi įstatymų ir tarp sezonų grįžta į savo gimtąsias šalis.

ES taisyklėmis skatinamas trečiųjų šalių sezoninių darbuotojų pakartotinis įdarbinimas, todėl pasiteiraukite savo nacionalinių valdžios institucijų, kokios yra galimybės palengvinti šį procesą.

Nacionalinę informaciją rasite toliau.

Dar žr.

Europos darbo institucija: Informacija sezoniniams darbuotojams ir darbdaviams

Europos Komisija ES imigracijos portalas en es fr pt

ES teisės aktai

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Turite klausimų dėl verslo veiklos užsienyje, pavyzdžiui, eksporto arba verslo plėtros kitoje ES šalyje? Jei taip, Enterprise Europe Network gali duoti nemokamų patarimų.

Leškoti tinkamos pagalbos taip pat galite naudodamiesi pagalbos paslaugos ieškikliu.

Paskutinį kartą tikrinta 2025-03-17
Pasidalyti šiuo puslapiu