Bieži uzdotie jautājumi - Sociālā nodrošinājuma tiesību standartveidlapas

Portatīvie dokumenti aizstāj agrāk lietotās e-veidlapas. Tos izsniedz tās valsts kompetentās sociālā nodrošinājuma iestādes, kurā esat apdrošināts.

Katrs dokuments ir par atsevišķu personu (iespējams, ka iekļauti arī ģimenes locekļi), un tajā norādīts jūsu vārds, uzvārds un cita identificējoša informācija. Dokumentu izdevusī sociālā nodrošinājuma iestāde to arī paraksta un apzīmogo.

Uz portatīva dokumenta, kas izmantojams sociālā nodrošinājuma koordinēšanai, ir ES karogs augšējā stūrī pa kreisi un sociālā nodrošinājuma atsauce augšējā labajā stūrī. Apakšā norādīta dokumenta izdevējiestāde. Vienīgais izņēmums ir Eiropas veselības apdrošināšanas karte (EVAK) en .

A1 veidlapa (iepriekš E101 un E103) apliecina, ka veicat sociālās nodrošinājuma iemaksas citā ES valstī, Islandē, Lihtenšteinā, Norvēģijā, Šveicē vai Apvienotajā Karalistē. Parasti šāds dokuments vajadzīgs darbam ārzemēs norīkotiem darba ņēmējiem vai vienlaicīgi vairākās valstīs strādājošām personām. Lai saņemtu plašāku informāciju, sazinieties ar savu sociālā nodrošinājuma iestādi.

Veidlapa DA1 (iepriekš E123) dod jums tiesības saņemt medicīnisko aprūpi gadījumos, kad nelaimes gadījums noticis darbā, un arodslimību gadījumā citā ES valstī, Islandē, Lihtenšteinā, Norvēģijā, Šveicē vai Apvienotajā Karalistē. Lai saņemtu plašāku informāciju, sazinieties ar savu sociālā nodrošinājuma iestādi.

Veidlapa P1 ir pārskats par visu to valstu lēmumiem, kurās esat iesniedzis pensijas pieprasījumu. Tajā ir redzams, kā iestādes ir ieskaitījušas dažādus apdrošināšanas periodus un vai starp apdrošināšanas periodiem ir bijis pārtraukums vai varbūt tie ir pārklājušies.

Veidlapa S1 (iepriekš E106, E109, E120 un E121) ļauj jums reģistrēties veselības aprūpes saņemšanai, ja dzīvojat vienā no ES valstīm, Islandē, Lihtenšteinā, Norvēģijā, Šveicē vai Apvienotajā Karalistē, bet esat apdrošināts kādā citā no minētajām valstīm (parasti šādā situācijā ir pensionārs, kas pensionējies ārzemēs). Tā var būt noderīga arī jūsu ģimenes locekļiem, ja viņi uzturas savā izcelsmes valstī, kamēr jūs strādājat citā valstī. Tas nozīmē, ka uz viņiem attiecas tās valsts sociālā nodrošinājuma apdrošināšana, kurā strādājat. Lai saņemtu plašāku informāciju, sazinieties ar savu sociālā nodrošinājuma iestādi.

Ar veidlapu S2 (iepriekš E112) jūs varat apliecināt savas tiesības uz plānotu veselības aprūpi citā ES valstī, Islandē, Lihtenšteinā, Norvēģijā, Šveicē vai Apvienotajā Karalistē. To jums izsniegs jūsu veselības apdrošināšanas iestāde pirms došanās prom, taču pēc tam jums tā jāiesniedz tās valsts veselības apdrošināšanas iestādei, uz kuru dodaties ārstēties. Jūs saņemsiet ārstēšanu ar tādiem pašiem aprūpes un samaksas nosacījumiem kā attiecīgās valsts pilsoņi. Tas varētu nozīmēt, ka daļa izmaksu jums būs jāsedz avansā. 

Veidlapa S3 dod bijušajiem pierobežas darba ņēmējiem (jeb “robežšķērsojošiem darba ņēmējiem”) tiesības uz medicīnisko aprūpi valstī, kurā viņi strādājuši. Ārstēšanu var uzsākt no jauna, bet var arī turpināt medicīnisku procedūru, kas aizsākta vēl pirms attiecīgā persona attiecīgajā valstī beigusi strādāt. Lai saņemtu plašāku informāciju, sazinieties ar savu sociālā nodrošinājuma iestādi.

Veidlapa U1 (iepriekš E301) apliecina tos jūsu apdrošināšanas periodus citās ES valstīs, Islandē, Lihtenšteinā, Norvēģijā, Šveicē vai Apvienotajā Karalistē, kuri tiks ņemti vērā, aprēķinot bezdarbnieka pabalstu. Jūs to varat saņemt tās valsts nodarbinātības dienestā, kur bija jūsu pēdējā darbavieta, un jums tā jāiesniedz tās(-o) valsts(-u) nodarbinātības dienestā, kurai vēlaties lūgt pabalstu. Lai saņemtu plašāku informāciju, sazinieties ar savu sociālā nodrošinājuma iestādi.

Veidlapa U2 (iepriekš E303) ir atļauja “eksportēt” jūsu bezdarbnieka pabalstus. Jūs to varat saņemt tās valsts nodarbinātības dienestā, kur pazaudējāt darbu, un jums tā būs jāiesniedz tās valsts nodarbinātības dienestā, kur vēlaties meklēt darbu. Lai saņemtu plašāku informāciju, sazinieties ar savu sociālā nodrošinājuma iestādi.

Veidlapa U3 ir brīdinājums, ko tās uzņemošās valsts iestādes, kurā jūs meklējat darbu, nosūta bezdarbnieka pabalstu maksājošās valsts iestādei. Tā kā jūsu situācija ir mainījusies, pēc šādas informācijas apmaiņas starp iestādēm jūsu pabalsti var tikt samazināti vai to maksāšana izbeigta. Ja saņemat veidlapu U3, iespējams, ir jāsazinās ar jūsu pabalstus maksājošās valsts iestādi, lai pārbaudītu, vai jūsu situācija ir mainījusies. Lai saņemtu plašāku informāciju, sazinieties ar savu sociālā nodrošinājuma iestādi.

Saskaņā ar ES noteikumiem par sociālo nodrošinājumu katrai valstij ir pienākums izraudzīt kontaktiestādi, kas atbild uz informācijas un palīdzības pieprasījumiem no citām iestādēm un iedzīvotājiem. Izmantojiet mūsu direktoriju, lai atrastu attiecīgo kontaktiestādi .

Katrā valstī ir savi termiņi un procedūras, kā pārsūdzēt administratīvu lēmumu. Ir svarīgi rīkoties nekavējoties un gādāt, lai tiktu ievēroti šie termiņi. Lūdziet padomu savas valsts iestādēm .

Visi dokumenti, kuri attiecas uz sociālā nodrošinājuma koordinēšanu (t.i., “E” veidlapas, Eiropas veselības apdrošināšanas kartes un pagaidu aizstājējapliecības) un kurus kompetentās iestādes izsniegušas līdz 2010. gada 1. maijam saskaņā ar agrāk spēkā esošajiem koordinēšanas noteikumiem, joprojām ir derīgi līdz brīdim, kad beidzas to derīguma termiņš vai attiecīgā kompetentā iestāde tos atsauc vai aizstāj.

Skatīt galveno informāciju par šo tematu

Pēdējā pārbaude: 05/05/2023
Kopīgot šo lapu