Najčastejšie otázky - Rodinné dávky

NIE – v Belgicku majú nárok na zákonný materský príspevok a dávky v materstve len osoby, ktoré pracujú alebo sú samostatne zárobkovo činné osoby.
NIE – dostať by ste mali len nemecké dávky. Ak máte nárok na rodinné dávky vo viac než jednej krajine, relevantné orgány musia určiť, ktorá krajina vám ich bude vyplácať; dávky v plnej výške nedostanete z viac ako jednej krajiny. Nároky vyplývajúce z výkonu zárobkovej činnosti majú vždy prednosť pred nárokmi vyplývajúcimi z dôchodku alebo dávky v nezamestnanosti.

Ak sa však ukáže, že nemecké dávky sú nižšie ako dávky, na ktoré máte nárok v Holandsku, holandské orgány vám budú rozdiel doplácať.
V zásade máte nárok na rakúske prídavky na deti.

Ak má však nárok na rodinné dávky aj vaša manželka, pretože pracuje v Slovinsku, orgány musia určiť, ktorá krajina vám ich bude vyplácať; dávky v plnej výške nedostanete z viac ako jednej krajiny. Ak nárok v oboch krajinách vyplýva z výkonu zárobkovej činnosti, budete poberať dávky v krajine, v ktorej žijú vaše deti, t. j. v Slovinsku.

Ak sa však ukáže, že prídavky v Slovinsku sú nižšie ako v Rakúsku, rakúske orgány vám budú rozdiel doplácať.
NIE – ako vyslaný pracovník ste poistený v systéme sociálneho zabezpečenia svojej domovskej krajiny, aj keď pracujete v zahraničí. Máte právo len na portugalské rodinné dávky.
Máte nárok na prídavky na deti zo Švajčiarska alebo Nemecka; dávky v plnej výške nedostanete z viac ako jednej krajiny. Ak sa nárok v oboch krajinách vyplýva z výkonu zárobkovej činnosti, tak aj v prípade, že vaše deti žijú v ďalšej (tretej) krajine, budete poberať dávky z tej z uvedených dvoch krajín zárobkovej činnosti, ktorá poskytuje vyššie dávky.
ÁNO – kontaktujte úrad zodpovedný za vyplácanie rodinných dávok v Estónsku a požiadajte ho, aby rodinné prídavky vyplácali priamo vám, pretože sa o rodinu v skutočnosti staráte vy.
Na rodinné dávky máte právo v súlade s právnymi predpismi krajiny, ktorá vám vypláca dávky v nezamestnanosti, a to aj v prípade, že členovia vašej rodiny majú bydlisko v inej krajine EÚ. Ak ste nezamestnaným cezhraničným pracovníkom, budete dostávať dávky v nezamestnanosti z krajiny, v ktorej žijete, a nie z krajiny, v ktorej ste boli naposledy poistený. V tomto prípade bude štát, v ktorom žijete, zodpovedný aj za vaše rodinné dávky. Nárok na rodinné dávky je upravený predpismi jednotlivých krajín. Informujte sa preto vo vašej miestnej inštitúcii sociálneho zabezpečenia.
Vo všeobecnosti platí, že ako dôchodcovi vám rodinné dávky bude vyplácať štát, ktorý vám vypláca dôchodok, za predpokladu, že vaše deti majú bydlisko v tej istej krajine. Ak majú vaše deti bydlisko v inej krajine a vy dostávate dôchodok z viac ako jedného štátu EÚ, je štátom príslušným na vyplácanie rodinných dávok ten štát, v ktorom ste boli poistený najdlhšie.
Ak rodičia pracujú v dvoch rôznych krajinách EÚ a deti žijú v jednej z týchto dvoch krajín, je za vyplácanie rodinných dávok zodpovedná krajina, v ktorej deti žijú. Rodinné dávky v krajine, v ktorej žijete, sa pozastavia do výšky dávok, ktoré vypláca krajina, v ktorej pracuje váš manžel/vaša manželka a žijú vaše deti. Ak sú rodinné dávky vyplácané v krajine, kde pracuje váš manžel/vaša manželka a kde žijú vaše deti, nižšie ako v krajine, v ktorej pracujete vy, rozdiel vám doplatí krajina, v ktorej pracujete.
Vo všeobecnosti platí, že na rodinné dávky máte nárok v krajine, kde pracujete alebo ste nezamestnaní. V tejto krajine musíte príslušnej inštitúcii predložiť žiadosť (v prípade potreby prostredníctvom vášho zamestnávateľa). Uvedená inštitúcia kontaktuje inštitúcie krajiny, v ktorej žijú vaši rodinní príslušníci, aby získala informácie o jej zložení (počet členov, ich vek, adresa atď.). Ak krajina, v ktorej pracujete, nie je podľa takzvaných pravidiel prednosti za vaše rodinné dávky zodpovedná, pošle inštitúcia vašu žiadosť inštitúcii v príslušnej krajine, ktorá vašu žiadosť posúdi za rovnakých podmienok, akoby ste ju podali tam.
NIE – rodinné dávky na toho istého člena rodiny za rovnaké obdobie nemôžete poberať v dvoch štátoch. Pre prípad prekrývajúcich sa nárokov existujú tzv. pravidlá prednosti. Podľa týchto pravidiel platí, že sa nárok na rodinné dávky v jednej z týchto dvoch krajín pozastaví. Toto pozastavenie však nikdy nie je úplné: vyplácanie dávky v jednej krajine sa pozastaví až do výšky dávok vyplácaných krajinou, ktorá má prednosť. To znamená, že ak sú pozastavené rodinné dávky vyššie ako dávky vyplácané krajinou, ktorá má prednosť, krajina s vyššími dávkami bude musieť doplatiť rozdiel.

Získať hlavné informácie o tejto téme

Právne predpisy EÚ

Posledná kontrola: 15/04/2024
Zdieľať túto stránku