Najczęściej zadawane pytania - Świadczenia rodzinne

NIE – w Belgii do płatnego urlopu macierzyńskiego lub zasiłków macierzyńskich mają prawo tylko osoby, które są tam zatrudnione lub pracują na własny rachunek.
NIE – powinniście otrzymywać zasiłek tylko z Niemiec. Jeśli masz prawo do świadczeń rodzinnych w więcej niż jednym kraju UE, urzędy z poszczególnych krajów powinny zadecydować, który kraj będzie je wypłacać. Nie można otrzymać pełnych świadczeń z więcej niż jednego kraju. Uprawnienia wynikające z zatrudnienia mają zawsze pierwszeństwo przed uprawnieniami wynikającymi z emerytur i rent oraz zasiłków dla bezrobotnych.

Jeśli jednak okaże się, że niemieckie świadczenia są niższe niż świadczenia przysługujące Ci w Holandii, władze holenderskie zwrócą Ci różnicę.
Z zasady macie prawo do austriackich świadczeń na dzieci.

Jeśli jednak Twojej żonie przysługuje prawo do świadczeń rodzinnych, ponieważ pracuje w Słowenii, odpowiednie urzędy zadecydują o tym, który kraj powinien je wypłacić. Nie można otrzymać pełnych świadczeń z więcej niż jednego kraju. Jeśli uprawnienia z obu krajów wynikają z zatrudnienia, otrzymacie świadczenia z kraju, w którym zamieszkują dzieci, czyli ze Słowenii.

Jeśli jednak okaże się, że słoweńskie świadczenia są niższe niż świadczenia przysługujące Ci w Austrii, władze austriackie zwrócą Ci różnicę.
NIE – jako pracownik oddelegowany jesteś objęty systemem zabezpieczeń społecznych w swoim kraju rodzinnym, nawet jeśli pracujesz za granicą. Masz prawo do otrzymywania świadczeń tylko w Portugalii.
Świadczenia na dzieci możesz otrzymać ze Szwajcarii lub Niemiec. Nie można otrzymać pełnych świadczeń z więcej niż jednego kraju. Jeśli uprawnienia z obu krajów wynikają z zatrudnienia, to nawet jeśli dzieci mieszkają w innym kraju, świadczenia wypłaci ten, w którym świadczenia są najwyższe.
TAK – skontaktuj się z urzędem odpowiedzialnym za świadczenia rodzinne w Estonii i poproś o wypłacanie świadczeń bezpośrednio Tobie, ponieważ to Ty faktycznie utrzymujesz rodzinę.
Masz prawo do świadczeń rodzinnych zgodnie z przepisami kraju, który wypłaca Ci zasiłek dla bezrobotnych, nawet jeśli członkowie Twojej rodziny mieszkają w innym kraju UE. Jako bezrobotny pracownik transgraniczny otrzymujesz zasiłek dla bezrobotnych z kraju, w którym mieszkasz, a nie z kraju, w którym ostatnio byłeś ubezpieczony. W tym przypadku kraj, w którym mieszkasz, będzie również odpowiadał za Twoje świadczenia rodzinne. Uprawnienia do zasiłków rodzinnych zależą od przepisów obowiązujących w poszczególnych krajach. Dlatego należy się zwrócić o poradę do zakładu ubezpieczeń społecznych.
Emeryci i renciści zazwyczaj otrzymują świadczenia rodzinne z kraju, który wypłaca im emeryturę, pod warunkiem że mieszkają w tym samym kraju. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają w kraju, który nie wypłaca Ci emerytury lub renty, i jeżeli otrzymujesz emeryturę z więcej niż jednego kraju UE, za wypłacenie Ci świadczeń rodzinnych odpowiada kraj, w którym byłeś ubezpieczony przez najdłuższy okres.
Jeżeli rodzice pracują w dwóch różnych krajach UE, a dzieci mieszkają w jednym z tych dwóch krajów, za wypłacanie świadczeń rodzinnych odpowiada kraj zamieszkania dzieci. Prawo do świadczeń rodzinnych w kraju, w którym pracujesz, zostaje zawieszone do wysokości świadczeń wypłacanych przez kraj, w którym małżonek pracuje i w którym mieszkają Twoje dzieci. Jeżeli kwota świadczeń rodzinnych wypłacanych w kraju, w którym mieszka małżonek i Twoje dzieci, jest niższa niż w kraju, w którym pracujesz, różnica zostanie wypłacona w formie dodatku przez kraj, w którym pracujesz.
Zazwyczaj prawo do świadczeń rodzinnych przysługuje w kraju, w którym pracujesz lub jesteś zarejestrowany jako bezrobotny. Należy złożyć wniosek do właściwej instytucji w tym kraju, w razie potrzeby za pośrednictwem swojego pracodawcy. Instytucja ta skontaktuje się z instytucjami kraju, w którym mieszkają członkowie Twojej rodziny, aby uzyskać informacje na temat składu rodziny (liczba członków rodziny, ich wiek, adres itp.). Jeżeli kraj, w którym pracujesz, nie jest odpowiedzialny za Twoje świadczenia zgodnie z „zasadami pierwszeństwa", instytucja przekaże roszczenie instytucji w kraju, który jest krajem właściwym do rozpatrzenia Twojego wniosku. Ta instytucja rozpatrzy Twój wniosek na takich samych zasadach, jak gdybyś złożył wniosek w tym kraju.
NIE nie można otrzymywać świadczeń rodzinnych dwukrotnie za ten sam okres i na tego samego członka rodziny. Istnieją zasady pierwszeństwa w przypadku pokrywania się uprawnień do świadczeń. Zgodnie z tymi zasadami prawo do świadczeń rodzinnych w jednym z krajów zostanie zawieszone. Jednakże zawieszenie to nie dotyczy całej kwoty: świadczenia należne w jednym kraju zostaną zawieszone do wysokości kwoty świadczeń należnych na podstawie przepisów państwa, które ma pierwszeństwo. Oznacza to, że jeżeli zawieszona kwota świadczeń rodzinnych będzie wyższa od świadczeń wypłacanych przez kraj, który ma pierwszeństwo, kraj, w którym świadczenia są wyższe, będzie musiał wypłacić dodatek wyrównawczy pokrywający różnicę między tymi dwoma świadczeniami.

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat

Prawo UE

Ostatnio sprawdzono: 15/04/2024
Udostępnij tę stronę