Najčastejšie otázky - Vaše zdravotné poistenie

Keď sa na vznik nároku na poskytovanie služieb zdravotnej starostlivosti vyžaduje splnenie určitých podmienok, príslušná zdravotná poisťovňa, ktorá vašu žiadosť posudzuje, musí zohľadniť obdobia poistenia, pobytu alebo zamestnania dosiahnuté podľa právnych predpisov iných krajín EÚ. Týmto sa zabezpečí, že pri zmene zamestnania alebo presťahovaní do inej krajiny nestratíte nárok na zdravotné poistenie. V niektorých krajinách vám napríklad môže vzniknúť nárok na zdravotnú starostlivosť až po 6 mesiacov platenia poistenia v danej krajine. Právne predpisy EÚ zabezpečujú, aby ste mali nárok na nemocenské dávky od začiatku obdobia poistenia v novej krajine, ak ste predtým boli poistený najmenej 6 mesiacov v ktorejkoľvek inej krajine EÚ.
O EPZP požiadajte vo svojej domovskej krajine, v ktorej ste poistený a v ktorej vám vydali formulár S1.
Ako cezhraničný pracovník máte prístup k zdravotnej starostlivosti buď v krajine bydliska, alebo v krajine, v ktorej pracujete. V mnohých prípadoch môže byť pre vás praktickejšie vyhľadať zdravotnú starostlivosť v krajine, v ktorej pracujete a trávite väčšinu času.
Keď vás vyslal váš zamestnávateľ alebo ste ako samostatne zárobkovo činná osoba z vlastného rozhodnutia odišli pracovať do inej krajiny EÚ, zostanete aj naďalej pokrytý poistením vo svojej domovskej krajine. Ak sa počas vyslania rozhodnete natrvalo zostať v krajine, do ktorej ste boli vyslaný, budete mať nárok na zdravotnú starostlivosť v krajine, v ktorej pracujete, pričom budete musieť použiť formulár S1.
ÁNO – v niektorých prípadoch. Zdravotnú starostlivosť vám môžu poskytovať v oboch krajinách aj po odchode do dôchodku za predpokladu, že krajina, v ktorej ste pracovali, aj krajina, ktorá je v prípade vás ako dôchodcu zodpovedná za zdravotnú starostlivosť, patria medzi tieto krajiny: Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Luxembursko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko, Španielsko a Švédsko.
O ďalšie informácie požiadajte príslušnú národnú inštitúciu zdravotného poistenia.
NIE – Študenti, ktorí idú dočasne študovať do zahraničia, môžu používať EPZP vydaný ich v domovskej krajine. To znamená, že v krajine, v ktorej študujete, nemusíte uzavrieť zdravotné poistenie. Musíte však uzavrieť zdravotné poistenie v krajine, v ktorej študujete, ak:
  • sa krajina, v ktorej študujete, stane krajinou vášho trvalého pobytu,
  • v krajine, v ktorej študujete, začnete pracovať.
Kým sa dočasne zdržiavate v inej krajine EÚ, môžete na základe EPZP absolvovať akékoľvek potrebné lekárske ošetrenie. EPZP študentom umožňuje prístup k akémukoľvek lekárskemu ošetreniu, ktoré je nevyhnutné v závislosti od povahy lekárskej starostlivosti a očakávanej dĺžky pobytu v zahraničí. Je na poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, aby definoval, aké typy ošetrenia sú z lekárskeho hľadiska „nevyhnutné“.
Upozorňujeme, že EPZP môžete využiť len u poskytovateľov verejnej zdravotnej starostlivosti, keďže sa nevzťahuje na súkromne poskytovanú zdravotnú starostlivosť.
Za vašu zdravotnú starostlivosť zodpovedá krajina, ktorá vám vypláca dôchodok. Ak poberáte dôchodok z viacerých krajín, za vaše zdravotné poistenie a za zdravotné poistenie vašich rodinných príslušníkov zodpovedá krajina, v ktorej máte pobyt.
Ak nedostávate dôchodok a nemáte ani iný príjem z krajiny, v ktorej žijete, vy a vaša rodina dostanete lekárske ošetrenie v tejto krajine, pokiaľ by ste mali nárok na lekárske ošetrenie v krajine, ktorá vám vypláca dôchodok. Mali by ste požiadať o formulár S1 (predtým formulár E106) svojho poskytovateľa zdravotného poistenia v krajine, ktorá vypláca váš dôchodok, a zaregistrovať ho v krajine, v ktorej žijete.
Ako dôchodca usadzujúci sa v inej krajine EÚ máte prístup k zdravotnej starostlivosti v novej krajine pobytu v celom rozsahu za rovnakých podmienok ako štátni príslušníci danej krajiny. Mali by ste si vyžiadať formulár S1 (od príslušnej zdravotnej poisťovne) v krajine, ktorá vám vypláca dôchodok. Potom by ste sa s použitím tohto formulára mali zaregistrovať v zdravotnej poisťovni v novej krajine svojho pobytu.
Máte nárok na zdravotnú starostlivosť, ako keby ste boli poistený v novej krajine pobytu, a to za rovnakých podmienok ako štátni príslušníci tejto krajiny. To však nevyhnutne neznamená, že budete mať prístup k úplne rovnakým službám ako vo svojej domovskej krajine. Služby zdravotnej starostlivosti v EÚ sa podstatne líšia, keďže každá krajina rozhoduje o svojom systéme zdravotnej starostlivosti. Pred presťahovaním sa do zahraničia sa obráťte na príslušné vnútroštátne orgány a požiadajte ich o informácie týkajúce sa vašich práv a povinností vo vašej novej krajine pobytu.
To závisí od krajiny, v ktorej ste poistený (často to býva krajina, ktorá vám vypláca dôchodok). V zásade platí, že vo svojej domovskej krajine nebudete môcť využívať zdravotnú starostlivosť, ku ktorej ste mali prístup pred tým, než ste sa natrvalo presťahovali do zahraničia. Niektoré krajiny EÚ však ponúkajú výhodnejšie podmienky dôchodcom, ktorí sa odsťahovali do zahraničia.
Nárok na ošetrenie za rovnakých podmienok v krajine, ktorej príslušníkom ste zostali, máte v prípade, ak ide o niektorú z týchto krajín: Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Island, Lichtenštajnsko, Luxembursko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko alebo Švédsko.
Ak cestujete do iných krajín alebo do krajiny, v ktorej ste poistený, môžete počas svojho tamojšieho pobytu použiť svoj EPZP na lekárske ošetrenie, ktoré je z lekárskeho hľadiska nevyhnutné.

Získať hlavné informácie o tejto téme

Právne predpisy EÚ

Posledná kontrola: 16/11/2022
Zdieľať túto stránku