Najczęściej zadawane pytania - Twoje ubezpieczenie zdrowotne

W sytuacjach gdy prawo do ubezpieczenia zdrowotnego zależy od spełnienia pewnych warunków, krajowy zakład ubezpieczeń rozpatrujący Twoje roszczenie musi uwzględnić okresy ubezpieczenia, zamieszkania lub zatrudnienia, które zostały uznane na mocy przepisów innych państw UE. Gwarantuje to, że nie stracisz dostępu do opieki zdrowotnej w przypadku zmiany pracy lub przeprowadzki do innego kraju. Na przykład w niektórych krajach prawo do opieki zdrowotnej przysługuje dopiero po 6 miesiącach ubezpieczenia. Przepisy UE gwarantują uprawnienie do świadczeń chorobowych od początku okresu ubezpieczenia osobom, które wcześniej były ubezpieczone przez co najmniej 6 miesięcy w dowolnym innym kraju UE.
Wniosek o EKUZ powinieneś złożyć w swoim kraju pochodzenia, w którym jesteś ubezpieczony i w którym otrzymałeś formularz S1.
Jako pracownik transgraniczny możesz korzystać z opieki zdrowotnej w kraju, w którym mieszkasz, lub w kraju, w którym pracujesz. W wielu przypadkach bardziej praktyczne będzie korzystanie z opieki zdrowotnej w kraju, w którym pracujesz i spędzasz większość czasu.
Pracownicy delegowani przez swoich pracodawców do innego kraju UE i osoby samozatrudnione, które pracują tymczasowo za granicą, pozostają objęci ubezpieczeniem zdrowotnym w swoim kraju pochodzenia. Jeśli przeprowadzisz się do kraju oddelegowania, zostaniesz objęty ubezpieczeniem w kraju, w którym pracujesz, po złożeniu formularza S1.
TAK – w niektórych przypadkach. Możesz korzystać z opieki zdrowotnej w obu krajach nawet po przejściu na emeryturę, jeżeli zarówno kraj, w którym pracowałeś, jak i kraj, w którym jako emeryt jesteś objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, znajdują się wśród krajów wymienionych na tej liście: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Polska, Słowenia, Szwecja, Węgry.
Więcej informacji możesz uzyskać od krajowego zakładu ubezpieczeń zdrowotnych.
NIE – studenci wyjeżdżający za granicę w celu odbycia studiów mogą korzystać z karty EKUZ wydanej w kraju pochodzenia. Nie musisz więc wykupywać ubezpieczenia zdrowotnego w kraju, w którym studiujesz. Będziesz jednak potrzebować ubezpieczenia zdrowotnego w innym kraju, jeśli:
  • osiedlisz się na stałe w kraju, w którym studiujesz,
  • zaczniesz pracować w kraju, w którym studiujesz.
Karta EKUZ uprawnia studentów do wszelkich świadczeń medycznych niezbędnych podczas czasowego pobytu w innym kraju UE. Daje ona studentom dostęp do wszelkich niezbędnych świadczeń medycznych, w zależności od rodzaju opieki medycznej i czasu trwania ich pobytu za granicą. O tym, jakie świadczenia medyczne są niezbędne, decyduje zakład ubezpieczeń zdrowotnych.
Pamiętaj, że karta EKUZ uprawnia do korzystania z usług świadczonych tylko przez placówki publiczne i nie obejmuje usług świadczonych prywatnie.
Krajem, który odpowiada za Twoje ubezpieczenie zdrowotne, jest kraj, który wypłaca Ci emeryturę. Jeśli otrzymujesz emeryturę z więcej niż jednego kraju i mieszkasz w jednym z nich, to kraj, w którym mieszkasz, będzie odpowiadał za ubezpieczenie zdrowotne Twoje i Twojej rodziny.
Jeśli nie otrzymujesz emerytury ani nie uzyskujesz żadnego innego dochodu w kraju, w którym mieszkasz, Ty i Twoja rodzina będziecie mieć dostęp do opieki medycznej, jeśli miałbyś do niej dostęp w kraju, który wypłaca Ci emeryturę. Powinnaś zwrócić się o wydanie formularza S1 (dawniej E 106) do zakładu ubezpieczeń w kraju, który wypłaca Ci emeryturę, i zarejestrować ten formularz w kraju, w którym mieszkasz.
Osoby, które na emeryturze przeprowadziły się do innego kraju UE, mają pełny dostęp do opieki zdrowotnej w nowym kraju zamieszkania na takich samych warunkach jak obywatele tego kraju. Powinieneś zwrócić się o wydanie formularza S1 do zakładu ubezpieczeń w kraju, który wypłaca Ci emeryturę. Następnie powinieneś zarejestrować się za pomocą tego formularza w zakładzie ubezpieczeń w nowym kraju zamieszkania.
W nowym kraju masz prawo do takiej samej opieki, jaka przysługuje osobom ubezpieczonym w tym kraju. Nie oznacza to jednak, że będziesz mieć dostęp dokładnie do takich samych usług jak w kraju pochodzenia. Usługi opieki zdrowotnej różnią się znacznie w całej UE, ponieważ każdy kraj ma swój własny system opieki zdrowotnej. Przed przeprowadzką za granicę warto skontaktować się z właściwymi organami krajowymi i poprosić o informacje na temat swoich praw i obowiązków w nowym kraju zamieszkania.
To zależy od tego, w którym kraju jesteś ubezpieczony (często jest to kraj, który wypłaca Ci emeryturę). Z reguły w swoim kraju pochodzenia nie można już korzystać z leczenia, które przysługiwało przed wyjazdem na stałe za granicę. Jednak niektóre kraje UE oferują bardziej korzystne warunki dla emerytów, którzy zdecydowali się osiedlić w innym kraju.
Jeżeli kraj, w którym jesteś ubezpieczony, jest jednym z poniższych, możesz poddać się w nim leczeniu na takich samych warunkach: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Liechtenstein, Luksemburg, Niemcy, Polska, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja lub Węgry.
Jeśli podróżujesz do innego kraju lub do kraju, w którym jesteś ubezpieczony, możesz skorzystać z karty EKUZ, aby otrzymać wszelkie świadczenia medyczne, które okażą się niezbędne podczas pobytu w tym kraju.

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat

Prawo UE

Ostatnio sprawdzono: 16/11/2022
Udostępnij tę stronę