Često postavljana pitanja - Vaše zdravstveno osiguranje

Ako morate ispuniti određene uvjete kako biste imali pravo na zdravstveno osiguranje, nacionalni zavod za zdravstveno osiguranje koji obrađuje vaš zahtjev mora uzeti u obzir razdoblja osiguranja, boravka ili zaposlenja na koja se primjenjuje zakonodavstvo neke druge zemlje EU-a. Na taj se način jamči da nećete izgubiti pravo na zdravstveno osiguranje pri promjeni radnog mjesta ili preseljenju u drugu zemlju. Primjerice, u nekim zemljama stječete pravo na zdravstvenu skrb tek nakon što ste ondje osigurani šest mjeseci. Prema propisima EU-a imate pravo na naknadu za bolovanje od početka vašeg osiguranja ondje ako ste prethodno bili osigurani najmanje šest mjeseci u nekoj drugoj zemlji EU-a.
Izdavanje europske kartice zdravstvenog osiguranja zatražite u svojoj matičnoj zemlji, u kojoj ste osigurani i u kojoj vam je izdan obrazac S1.
Kao prekogranični radnik možete imati pristup zdravstvenoj skrbi ili u zemlji kojoj živite ili u onoj u kojoj radite. Često je praktičnije ostvarivati pravo na zdravstvenu skrb u zemlji u kojoj radite i provodite većinu vremena.
Ako vas poslodavac upućuje ili ste se sami uputili kao samozaposlena osoba na rad u drugu zemlju EU-a, i dalje ćete biti osigurani u svojoj matičnoj zemlji. Ako se selite u zemlju u koju ste upućeni, bit ćete osigurani u zemlji u kojoj radite s pomoću obrasca S1.
DA, u nekim slučajevima. Mogu pristupiti zdravstvenoj skrbi u obje zemlje čak i nakon odlaska u mirovinu ako su zemlja u kojoj su radili i zemlja čijem sustavu socijalnog osiguranja pripadaju kao umirovljenici među sljedećima: Austrija, Belgija, Bugarska, Cipar, Češka, Francuska, Grčka, Luksemburg, Mađarska, Nizozemska, Njemačka, Poljska, Slovenija, Španjolska i Švedska.
Za više informacija trebaju se obratiti tijelu nadležnom za zdravstveno osiguranje u svojoj zemlji.
NE. Studenti koji odlaze u inozemstvo na kraće razdoblje studiranja mogu koristiti europsku karticu zdravstvenog osiguranja izdanu u matičnoj zemlji. Stoga ne trebate plaćati zdravstveno osiguranje u zemlji u kojoj studirate. Međutim, trebate plaćati zdravstveno osiguranje u zemlji u kojoj studirate ako:
  • steknete prebivalište u zemlji u kojoj studirate
  • počnete raditi u zemlji u kojoj studirate.
Europska kartica zdravstvenog osiguranja omogućuje vam potrebno liječenje za vrijeme kraćeg razdoblja studiranja u drugoj zemlji EU-a (poput hitne medicinske skrbi). Uz europsku karticu zdravstvenog osiguranja studenti imaju pravo na nužno liječenje, ovisno o prirodi zdravstvene skrbi i duljini njihova boravka u inozemstvu. Pružatelj zdravstvenih usluga odlučuje koje se liječenje smatra „nužnim”.
Svoju europsku karticu zdravstvenog osiguranja možete upotrebljavati samo kod javnih pružatelja zdravstvenih usluga jer njome nije pokriveno liječenje u privatnim ustanovama.
Za vašu zdravstvenu skrb nadležna je zemlja koja vam isplaćuje mirovinu. Primate li mirovinu iz više zemalja, a u jednoj od njih živite, zemlja u kojoj boravite odgovorna je za vaše zdravstveno osiguranje i za zdravstveno osiguranje članova vaše obitelji.
Ako ne primate mirovinu ili drugi dohodak iz zemlje u kojoj živite, vi i članovi vaše obitelji imate ćete pravo na zdravstvenu skrb u toj zemlji ako biste imali pravo na liječenje u zemlji koja vam isplaćuje mirovinu. Trebali biste zatražiti obrazac S1 (nekadašnji obrazac E106) od svojeg zdravstvenog osiguranja u zemlji koja vam isplaćuje mirovinu i registrirati ga u zemlji u kojoj živite.
Kao umirovljenik koji se želi nastaniti u drugoj zemlji EU-a imate puno pravo na zdravstvenu skrb u svojoj novoj zemlji boravišta pod istim uvjetima kao i građani te zemlje. U zemlji koja vam isplaćuje mirovinu trebali biste zatražiti obrazac S1 (od zavoda za zdravstveno osiguranje). Zatim se na temelju tog obrasca trebate registrirati u zavodu za zdravstveno osiguranje u zemlji u kojoj ćete imati boravište.
Imate ćete pravo na razinu zdravstvene skrbi na koju biste imali pravo da ste osigurani u novoj zemlji boravišta te pod istim uvjetima kao i državljani te zemlje. To nužno ne znači da ćete moći dobiti potpuno iste usluge kao i u svojoj domovini. Zdravstvene se usluge diljem EU-a uvelike razlikuju, jer svaka zemlja sama uređuje svoje zdravstvo. Prije nego što se odselite u inozemstvo, obratite se nadležnim nacionalnim tijelima i zatražite informacije o svojim pravima i obvezama u novoj zemlji prebivališta.
Ovisi o zemlji u kojoj ste osigurani (to je često zemlja koja vam isplaćuje mirovinu). U načelu se ne možete vratiti u svoju matičnu zemlju radi liječenja na koje ste imali pravo prije nego što ste se trajno odselili u inozemstvo. Međutim, neke zemlje EU-a nude bolje uvjete umirovljenicima koji su se odselili u inozemstvo.
Na liječenje pod istim uvjetima kao ranije imate pravo ako imate socijalno osiguranje u jednoj od sljedećih zemalja: Austrija, Belgija, Bugarska, Cipar, Češka, Francuska, Grčka, Island, Lihtenštajn, Luksemburg, Mađarska, Nizozemska, Njemačka, Poljska, Slovenija, Španjolska, Švedska ili Švicarska.
Putujete li u druge zemlje ili u zemlju u kojoj ste osigurani, pravo na nužno liječenje možete ostvariti na temelju europske kartice zdravstvenog osiguranja.

Pogledajte najvažnije informacije o ovoj temi

Zakonodavstvo EU

Posljednji put provjereno: 16/11/2022
Podijeli