Често задавани въпроси - Вашата здравна осигуровка

Когато трябва да бъдат изпълнени определени условия, за да получите право на здравна осигуровка, националната здравноосигурителна каса, която разглежда вашето заявление, трябва да вземе предвид периодите на осигуряване, пребиваване или заетост в други страни от ЕС. Така се гарантира, че няма да изгубите правото си на здравно осигуряване, когато смените работата си или се преместите в друга страна. Например в някои страни можете да получите право на здравни грижи едва след 6 месеца осигуряване там. Правилата на ЕС гарантират, че ще имате право на обезщетения за болест от началото на вашия осигурителен период там, ако преди това сте били осигурен в продължение на 6 или повече месеца в друга страна от ЕС.
Кандидатствайте за ЕЗОК във вашата страна, в която сте осигурен и сте получили формуляр S1.
Като трансграничен работник имате достъп до здравно обслужване или в страната, в която живеете, или в страната, в която работите. В много случаи за вас ще е по-практично да се лекувате в страната, където работите и прекарвате по-голямата част от времето си.
Когато сте командирован от вашия работодател или сам отидете да работите в друга страна от ЕС като самостоятелно заето лице, оставате осигурен във вашата собствена страна. Ако се премествате в страната, в която сте командирован, ще бъдете осигурен в страната, в която работите, като използвате формуляра S1.
ДА — в някои случаи. Можете да се лекувате и в двете страни, дори след като се пенсионирате, ако както страната, в която сте работили, така и страната, която отговаря за вашето здравно осигуряване, са сред следните държави: Австрия, Белгия, България, Кипър, Чехия, Германия, Гърция, Франция, Унгария, Люксембург, Нидерландия, Полша, Словения, Испания и Швеция.
За допълнителна информация се свържете с вашата национална здравноосигурителна каса.
НЕ — Студентите, които отиват да учат временно в чужбина, могат да използват ЕЗОК, издадена им от тяхната държава. Няма нужда да си правите здравна осигуровка в страната, в която учите. Въпреки това ще трябва да си направите здравна осигуровка в страната, в която учите, ако:
  • получите статут на постоянно пребиваващ там;
  • започнете работа там.
ЕЗОК ви дава възможност да получите всякакво лечение, от което се нуждаете, докато пребивавате временно в друга страна от ЕС. Картата дава достъп на студентите до всяко необходимо медицинско лечение в зависимост от естеството на грижите и очакваната продължителност на престоя в чужбина. Доставчикът на здравни услуги определя кои видове лечение са необходими от медицинска гледна точка.
Имайте предвид, че можете да използвате своята ЕЗОК само в обществени здравни заведения, тъй като тя не покрива разходите за частно здравно обслужване.
Страната, която отговаря за вашето здравно осигуряване е страната, която изплаща вашата пенсия. Ако получавате пенсия от повече от една страна и една от тях е страната, в която живеете, вашата страна на пребиваване ще е отговорна за вашето здравно осигуряване и това на членовете на вашето семейство.
Ако не получавате пенсия или друг доход от страната, в която живеете, вие и вашето семейство ще получавате медицинско лечение там, ако имате право на медицинско обслужване в страната, която плаща пенсията ви. Трябва да поискате формуляр S1 (предишен формуляр E106) от вашата здравноосигурителна институция в страната, която плаща пенсията ви, и да го регистрирате в страната, в която живеете.
Като пенсионер, който се установява в друга страна от ЕС, имате пълен достъп до здравни услуги във вашата нова страна на пребиваване при същите условия като нейните граждани. Трябва да поискате формуляр S1 (от вашата здравна каса) в страната, която изплаща вашата пенсия. След това трябва да се регистрирате, като използвате този формуляр, в здравноосигурителната каса във вашата нова страна на пребиваване.
Ще бъдете лекуван все едно сте осигурен във вашата нова страна на пребиваване при същите условия като нейните граждани. Това обаче не означава непременно, че ще имате достъп до същите услуги като във вашата страна. Здравните услуги се различават значително в различните страни от ЕС, тъй като всяка страна сама регулира здравната си система. Не пропускайте да се свържете с компетентните национални органи, преди да се преместите в чужбина, за да поискате информация за правата и задълженията си във вашата нова страна на пребиваване.
Зависи от това в коя страна сте осигурен (често това е страната, която плаща вашата пенсия). По принцип не можете да се върнете във вашата страна за медицинско лечение, до което сте имали достъп, преди да се преместите в чужбина за постоянно. В някои страни от ЕС обаче се предлагат по-благоприятни условия за пенсионерите, които са се преместили в чужбина.
Ако страната, която се грижи за вас е една от изброените по-долу, имате право да се върнете там за лечение при същите условия: Австрия, Белгия, България, Кипър, Чехия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Исландия, Лихтенщайн, Люксембург, Нидерландия, Полша, Словения, Испания, Швеция, Швейцария.
Ако пътувате до други държави или до държавата, в която сте осигурен, можете да използвате вашата ЕЗОК за получаване на медицинско лечение, което е необходимо от медицинска гледна точка по време на престоя ви там.

Вижте основната информация по темата

Законодателство на ЕС

Последна проверка: 16/11/2022
Споделяне на страницата