Bieži uzdotie jautājumi - Jūsu veselības apdrošināšanas segums

Ja jums jāizpilda konkrēti nosacījumi, lai iegūtu tiesības uz veselības apdrošināšanu, valsts veselības apdrošināšanas iestādei, kas izskata jūsu pieteikumu, jāņem vērā apdrošināšanas periodi un atbilstoši attiecīgo ES valstu likumiem cituviet nodzīvotais vai nostrādātais laiks. Tādējādi, mainot darbu vai pārceļoties uz citu valsti, nezaudēsit veselības apdrošināšanu. Piemēram, dažās valstīs jums uz veselības apdrūpi ir tiesības tikai tad, kad esat bijis apdrošināts sešus mēnešus. ES noteikumi garantē, ka jums tur būs tiesības uz slimības pabalstiem kopš apdrošināšanas perioda sākuma, ja līdz tam 6 mēnešus vai ilgāk esat bijis apdrošināts kādā citā ES valstī.
Lūdziet EVAK karti izcelsmes valstij, kurā esat apdrošināts un kurā jums izsniegta veidlapa S1.
Būdams pārrobežu darba ņēmējs, veselības aprūpi varat saņemt vai nu valstī, kurā dzīvojat, vai arī valstī, kurā strādājat. Daudzos gadījumos jums būs ērtāk veselības aprūpi saņemt valstī, kurā strādājat un kurā pavadāt lielāko daļu laika.
Ja jūs norīkojis darba devējs vai pats kā pašnodarbināta persona sevi esat norīkojis strādāt citā ES valstī, joprojām esat apdrošināts savas izcelsmes valstī. Ja pārceļaties uz norīkojuma valsti nolūkā tur dzīvot pastāvīgi, izmantojot veidlapu S1, būsiet apdrošināts valstī, kurā strādājat.
– dažos gadījumos. Veselības aprūpi varat saņemt abās valstīs pat pēc aiziešanas pensijā, ja valsts, kurā agrāk strādājāt, un valsts, kas gādā par jūsu kā pensionāra veselības aprūpi, ir kāda no šīm valstīm: Austrija, Beļģija, Bulgārija, Čehija, Francija, Grieķija, Kipra, Luksemburga, Nīderlande, Polija, Slovēnija, Spānija, Ungārija, Vācija vai Zviedrija.
Ja vajadzīgas sīkākas uzziņas, sazinieties ar savu valsts veselības apdrošināšanas iestādi.
. Studenti, kas uz laiku devušies studēt uz ārzemēm, var izmantot savas izcelsmes valstī izdoto EVAK. Tāpēc jums nav jāizņem veselības apdrošināšana valstī, kurā studējat. Tomēr valstī, kurā studējat, jums veselības apdrošināšana jāiegādājas šādos gadījumos:
  • ja kļūstat par tās valsts pastāvīgo iedzīvotāju, kurā studējat;
  • ja valstī, kurā studējat, sākat strādāt.
Kamēr īslaicīgi uzturaties citā ES valstī, uzrādot EVAK karti, varat saņemt jebkādu jums nepieciešamo medicīnisko aprūpi. Šī karte studentiem ļauj saņemt visu veidu nepieciešamo ārstēšanu atkarībā no ārstēšanas būtības un plānotā uzturēšanās laika ārzemēs. Veselības aprūpes sniedzēja ziņā ir noteikt, kāda aprūpe uzskatāma par “medicīniski nepieciešamu”.
Jums jāzina, ka savu EVAK karti varat izmantot tikai pie valsts finansētiem veselības aprūpes sniedzējiem, proti, privātu veselības aprūpi šī karte nesedz.
Par jūsu veselības aprūpi ir atbildīga tā valsts, kura maksā jums pensiju. Ja pensiju saņemat no vairākām valstīm un viena no tām ir valsts, kurā dzīvojat, tad šī valsts ir atbildīga par jūsu un jūsu ģimenes locekļu veselības aprūpi.
Jums un jūsu ģimenei uz medicīnisko aprūpi valstī, kurā dzīvojat ir tiesības arī tad, ja no tās nesaņemat ne pensiju, ne kādus citus ienākumus, ja vien jums ir tiesības uz medicīnisko aprūpi valstī, kura maksā jums pensiju. Jums jāpieprasa veidlapa S1 (agrāk saukta par veidlapu E106) no jūsu veselības apdrošinātāja valstī, kas jums maksā pensiju, un tā jāreģistrē valstī, kur dzīvojat.
Ja esat pensionārs un apmetaties uz dzīvi citā ES dalībvalstī, jums jaunajā mītneszemē ir pilnas tiesības uz veselības aprūpes pakalpojumiem ar tādiem pašiem noteikumiem, kādi ir vietējiem iedzīvotājiem. Valstī, kura jums maksā pensiju, jums veselības apdrošināšanas iestādē jāpieprasa veidlapa S1. Tad ar šo veidlapu jums jāreģistrējas jaunās mītneszemes veselības apdrošināšanas iestādē.
Jaunajā mītneszemē jums ir tiesības uz ārstēšanu ar tādiem pašiem nosacījumiem, kādi ir šīs valsts pilsoņiem, pat ja joprojām esat apdrošināts savā valstī. Taču tas nenozīmē, ka jums noteikti būs pieejami tieši tie paši pakalpojumi, kādus saņēmāt savas izcelsmes valstī. Dažādu ES valstu garantētie veselības aprūpes pakalpojumi ievērojami atšķiras, jo katra valsts par veselības aprūpes sistēmu lemj pati. Pirms pārcelšanās uz ārzemēm noteikti sazinieties ar kompetentajām valsts iestādēm un lūdziet informāciju par to, kādas jums ir tiesības un pienākumi jaunajā mītneszemē.
Tas atkarīgs no tā, kurā valstī esat apdrošināts (nereti tā ir valsts, kas jums maksā pensiju). Principā jūs nedrīkstat doties atpakaļ uz savu valsti pēc medicīniskās aprūpes, kas jums tur bija pieejama, pirms uz ārzemēm pārcēlāties uz pastāvīgu dzīvi. Tomēr dažas ES valstis pensionāriem, kuri pārcēlušies uz ārzemēm, piedāvā labvēlīgākus nosacījumus.
Ja esat apdrošināts kādā no zemāk minētajām valstīm, jums ir tiesības tur atgriezties, lai saņemtu ārstēšanu ar tādiem pašiem nosacījumiem: Austrijā, Beļģijā, Bulgārijā, Čehijā, Francijā, Grieķijā, Islandē, Kiprā, Lihtenšteinā, Luksemburgā, Nīderlandē, Polijā, Slovēnijā, Spānijā, Šveicē, Ungārijā, Vācijā, Zviedrijā.
Ja aizbraucat uz citām valstīm vai valsti, kurā esat apdrošināts, un jūsu uzturēšanās laikā tur jums rodas medicīniska nepieciešamība pēc ārstēšanas, to varat saņemt, uzrādot EVAK karti.

Skatīt galveno informāciju par šo tematu

ES tiesību akti

Pēdējā pārbaude: 16/11/2022
Kopīgot šo lapu