KKK - Teie ravikindlustus

Kui enne tervisekindlustuse saamist on vaja täita teatavad tingimused, siis peab teie taotlust hindav riiklik ravikindlustusasutus võtma arvesse kindlustus-, elamis- ja töötamisperioode, mis on täitunud teiste riikide õigusaktide alusel. Sellega tagatakse, et te ei kaota oma tervisekindlustust, kui te vahetate töökohta või kolite teise riiki. Näiteks on teil mõnes riigis õigus saada tervishoiuteenuseid üksnes pärast seda, kui olete olnud seal kuus kuud kindlustatud. ELi normidega tagatakse, et teil on õigus haigushüvitistele alates sealsest kindlustusperioodi algusest, kui olete olnud mõnes muus ELi riigis eelnevalt kindlustatud kuus kuud või kauem.
Euroopa ravikindlustuskaarti saate taotleda oma koduriigis, kus te olete kindlustatud ning kus teile anti S1-vorm.
Piiriülese töötajana on teil juurdepääs tervishoiuteenustele kas oma elukohariigis või riigis, kus te töötate. Paljudel juhtudel on teile kasulikum kasutada tervishoiuteenuseid riigis, kus te töötate ning veedate enamuse oma ajast.
Kui teie tööandja lähetab teid teise ELi riiki tööle või lähetate end ise füüsilisest isikust ettevõtjana tööle, säilib teie päritoluriigi kindlustuskaitse. Kui kolite riiki, kuhu teid lähetatakse, siis olete S1-vormi kasutades kindlustatud riigis, kus te töötate.
JAH – teatavatel juhtudel. Teil on õigus kasutada tervishoiuteenuseid mõlemas riigis isegi pärast pensionilejäämist, kui riik, kus te varem töötasite, ja riik, mis vastutab teie kui pensionäri ravikindlustuse eest, on järgmiste riikide hulgas: Austria, Belgia, Bulgaaria, Hispaania, Kreeka, Küpros, Luksemburg, Madalmaad, Poola, Prantsusmaa, Rootsi, Saksamaa, Sloveenia, Tšehhi Vabariik ja Ungari.
Lisateabe saamiseks võtke ühendust oma riikliku ravikindlustusasutusega.
EI – Üliõpilased, kes lähevad ajutiselt välismaale õppima, võivad kasutada Euroopa ravikindlustuskaarti, mille on neile välja andnud nende koduriik. Seega te ei pea sõlmima ravikindlustust riigis, kus te õpite. Küll aga peate sõlmima ravikindlustuse riigis, kus te õpite juhul, kui:
  • saate alaliseks elanikuks riigis, kus te õpite;
  • hakkate töötama riigis, kus te õpite.
Kui viibite ajutiselt mõnes teises ELi riigis, on teil Euroopa ravikindlustuskaardiga võimalik saada mis tahes arstiabi, mis võib osutuda vajalikuks. Ravikindlustuskaardi alusel saavad üliõpilased vajalikku arstiabi, sõltuvalt raviteenuse laadist ja eeldatavast välismaal viibimise ajast. Tervishoiuteenuste osutaja saab kindlaks määrata, millist liiki arstiabi on meditsiiniliselt näidustatud.
Pidage meeles, et Euroopa ravikindlustuskaarti saab kasutada üksnes riiklikes tervishoiuasutustes; erasektoris pakutavaid tervishoiuteenuseid see ei hõlma.
Teie tervisekindlustuse eest vastutab see riik, kes maksab teile pensioni. Kui te saate pensioni rohkem kui ühest riigist, millest üks on teie elukohariik, siis vastutab teie ja teie pereliikmete tervisekindlustuse eest teie elukohariik.
Kui te ei saa pensioni või muud sissetulekut oma elukohariigis, siis on nii teil kui ka teie perekonnal õigus seal arstiabi saada, kui teil on õigus saada arstiabi teile pensioni maksvas riigis. Te peaksite taotlema S1-vormi (endine vorm E106) oma ravikindlustuse pakkujalt riigis, mis maksab teile pensioni, ja registreerima selle oma elukohariigis.
Mõnes teises ELi liikmesriigis elama asuva pensionärina on teil uues elukohariigis täielik juurdepääs tervishoiuteenustele samadel tingimustel kohalike elanikega. Te peaksite taotlema S1-vormi (oma ravikindlustusasutuselt) selles riigis, mis maksab teile pensioni. Seda vormi kasutades peaksite end seejärel registreerima oma uue elukohariigi ravikindlustusasutuses.
Te peaksite saama arstiabi nii, nagu oleksite kindlustatud oma uues elukohariigis ning samadel tingimustel asjaomase riigi kodanikega. See ei tähenda aga tingimata, et teil on juurdepääs täpselt samadele teenustele nagu oma koduriigis. Tervishoiuteenused on ELi riikide lõikes märkimisväärselt erinevad, kuna iga riik otsustab oma tervishoiusüsteemi üle ise. Võtke enne välismaale kolimist ühendust vastavate riigiasutustega, et saada teavet oma õiguste ja kohustuste kohta teie uues elukohariigis.
See sõltub sellest, millises riigis te olete kindlustatud (sageli riik, mis maksab teile pensioni). Üldjuhul ei saa te minna tagasi oma koduriiki, et saada arstiabi, millele teil oli juurdepääs enne alaliselt välismaale siirdumist. Siiski pakuvad mõned ELi liikmesriigid soodsamaid tingimusi pensionäridele, kes on asunud välismaale elama.
Kui te olete kindlustatud ühes järgmistest riikidest, on teil õigus seal arstiabi saada samadel tingimustel: Austria, Belgia, Bulgaaria, Hispaania, Island, Kreeka, Küpros, Liechtenstein, Luksemburg, Madalmaad, Poola, Prantsusmaa, Rootsi, Saksamaa, Sloveenia, Šveits, Tšehhi Vabariik ja Ungari.
Kui reisite teistesse riikidesse või tagasi riiki, kus te kindlustatud olete, annab Euroopa ravikindlustuskaart teile riigis viibimise ajal õiguse saada igakülgset vajalikku arstiabi.

Lisateave selle teema kohta

ELi õigusaktid

Viimati ajakohastatud: 16/11/2022
Jaga lehekülge