Pogosta vprašanja - Zdravstveno zavarovanje

Kadar je treba za uveljavitev zdravstvenega zavarovanja izpolniti nekatere pogoje, mora nacionalni zavod za zdravstveno zavarovanje upoštevati tudi dobo, ko ste bili zavarovani oziroma zaposleni po zakonodaji drugih držav EU, oziroma čas, ko ste v njih zakonito prebivali. Tako se prepreči, da bi izgubili zdravstveno zavarovanje ob zamenjavi službe ali selitvi v drugo državo. V nekaterih državah morate biti na primer zavarovani šest mesecev, preden lahko uveljavljate zdravstveno zavarovanje. Pravila EU zagotavljajo, da ste v primeru bolezni upravičeni do zdravstvenih storitev od trenutka, ko se v novi državi vključite v sistem zdravstvenega zavarovanja, če ste bili pred tem najmanj 6 mesecev zavarovani v kateri koli drugi državi EU.
Za evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja zaprosite v matični državi, kjer imate sklenjeno zdravstveno zavarovanje in kjer so vam izdali obrazec S1.
Čezmejni delavci imajo pravico do zdravstvenega varstva bodisi v državi, kjer živijo, bodisi v državi, kjer so zaposleni. Največkrat je bolj praktično imeti zdravstveno varstvo v državi, kjer ste zaposleni in kjer preživite večino časa.
Če vas na delo v drugo državo EU „napoti“ vaš delodajalec ali se „napotite“ sami (če ste samozaposlena oseba), boste še naprej zavarovani v matični državi. Če se preselite v državo, v katero ste napoteni, si boste z obrazcem S1 lahko uredili zavarovanje v državi, v kateri delate.
DA. V nekaterih primerih. Tudi kot upokojenec imate pravico do zdravstvenega zavarovanja v državi, kjer ste bili zaposleni, in v državi, ki je pristojna za vaše zdravstveno zavarovanje, če gre za eno od naslednjih držav: Avstrija, Belgija, Bolgarija, Ciper, Češka, Nemčija, Grčija, Francija, Madžarska, Luksemburg, Nizozemska, Poljska, Slovenija, Španija in Švedska.
Za podrobnejše informacije se obrnite na zavod za zdravstveno zavarovanje v svoji državi.
NE. Za študente, ki so se v tujino odpravili začasno, velja, da lahko za zdravstvene storitve uporabljajo evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja, ki jim jo je izdala njihova matična država. Ni vam treba skleniti zdravstvenega zavarovanja v državi, v kateri študirate. Vendar pa boste morali skleniti zdravstveno zavarovanje v državi študija, če boste:
  • stalno prebivališče prestavili v državo študija,
  • začeli delati v državi študija.
Z evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja ste upravičeni do vseh zdravstvenih storitev, ki jih potrebujete med začasnim bivanjem v drugi državi EU. Študentom daje pravico do vseh potrebnih zdravstvenih storitev, ob upoštevanju vrste zdravstvene oskrbe in predvidene dolžine bivanja v tujini. Lečeči zdravnik odloči, katere zdravstvene storitve so „potrebne“.
Z evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja imate pravico samo do storitev v okviru javne zdravstvene mreže, ne pa tudi zasebne.
Za vaše zdravstveno zavarovanje je pristojna država, ki vam izplačuje pokojnino. Če prejemate pokojnino iz več držav, tudi iz države, v kateri živite, potem je za vaše zdravstveno zavarovanje in zavarovanje vaše družine pristojna država, v kateri živite.
Če v državi, v kateri živite, ne prejemate pokojnine ali drugega dohodka, ste vi in vaša družina upravičeni do zdravstvenega varstva v tej državi, če ste do njega upravičeni v državi, ki vam izplačuje pokojnino. Pri zavodu za zdravstveno zavarovanje v državi, ki vam izplačuje pokojnino, zaprosite za obrazec S1 (prej obrazec E106) in se z njim prijavite v državi, v kateri prebivate.
Upokojenci, ki prebivajo v drugi državi EU, imajo v novi državi prebivališča enake pravice v zvezi z zdravstvenim zavarovanjem kot državljani te države. V državi, ki vam izplačuje pokojnino, pri zavodu za zdravstveno zavarovanje zaprosite za obrazec S1. S tem obrazcem se nato prijavite pri zavodu za zdravstveno zavarovanje v državi novega prebivališča.
V novi državi prebivališča ste upravičeni do enakih storitev pod enakimi pogoji kot prebivalci te države, vključeni v sistem zdravstvenega zavarovanja te države. To pa ne pomeni, da boste imeli na voljo povsem enake storitve kot v svoji matični državi. Zdravstvene storitve se po evropskih državah zelo razlikujejo, saj je vsaka država sama odgovorna za svoj sistem zdravstvenega varstva. Pred odhodom v tujino se je zato priporočljivo obrniti na ustrezne nacionalne organe, pri katerih se lahko pozanimate glede svojih pravic in obveznosti v novi državi prebivališča.
To je odvisno od države, v kateri ste zavarovani (običajno je to država, ki vam izplačuje pokojnino). Načeloma velja, da se ne morete vrniti v svojo matično državo na zdravljenje, do katerega ste bili upravičeni, preden ste se za stalno preselili v tujo državo. Vendar pa nekatere države EU upokojencem, ki so se preselili v tujino, omogočajo ugodnejše pogoje.
Če je za vas pristojna ena od držav z naslednjega seznama, ste upravičeni do zdravljenja v tej državi pod enakimi pogoji: Avstrija, Belgija, Bolgarija, Ciper, Češka, Francija, Nemčija, Grčija, Madžarska, Islandija, Lihtenštajn, Luksemburg, Nizozemska, Poljska, Slovenija, Španija, Švedska, Švica.
Če potujete v druge države ali v državo, v kateri ste zavarovani, imate z evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja pravico do vseh nujnih in potrebnih zdravstvenih storitev med začasnim bivanjem.

Glej osnovne informacije o tem področju

Zakonodaja EU

Nazadnje pregledano: 18/11/2022
Daj to stran v skupno rabo