Najčastejšie otázky - Poplatky a finančná pomoc

NIE – právne predpisy EÚ vám nezaručujú výnimku z povinnosti platiť školné. Stanovuje sa v nich však, že sa na vás vzťahujú rovnaké podmienky ako na občanov krajiny, v ktorej chcete študovať. Takže, ak nemeckí študenti musia platiť školné, musíte ho zaplatiť aj vy.

ÁNO – v súlade s právnymi predpismi EÚ môžu všetci občania EÚ využívať vzdelávací systém hostiteľskej krajiny za rovnakých podmienok ako jej občania. To znamená, že na francúzskeho občana sa, pokiaľ ide o školné, vzťahujú rovnaké podmienky ako na írskych študentov.

V prvom rade španielske orgány – krajiny Únie musia cudzím štátnym príslušníkom (občanom EÚ) s trvalým pobytom na ich území poskytnúť rovnakú podporu ako svojim vlastným občanom. Trvalý pobyt znamená 5 rokov nepretržitého pobytu v krajine. To znamená, že ak ste v momente začiatku štúdia žili v Španielsku aspoň 5 rokov, budete mať nárok na rovnaké štipendium na pokrytie životných nákladov ako španielski študenti.

MOŽNO – krajiny Únie nemusia študentom z iných členských štátov poskytovať príspevky na pokrytie životných nákladov alebo pôžičky. Takisto nemusia podporovať svojich vlastných občanov študujúcich v zahraničí.

Takéto rozhodnutia sú vo výhradnej právomoci dotknutých krajín – v niektorých krajinách majú študenti poberajúci štipendium na pokrytie životných nákladov obmedzené možnosti štúdia v zahraničí.

Ak sa chcete dozvedieť o možnej pomoci, kontaktujte príslušné orgány v oboch krajinách.

JE TO MOŽNÉ – vaša krajina má na výber, či vám štipendium na pokrytie životných nákladov poskytne aj počas vášho štúdia v zahraničí. Informujte sa preto u príslušných orgánov.

V prípade, že vám vaša domovská krajina neposkytne podporu, musí zaistiť, aby príslušné pravidlá upravujúce jej poskytovanie nepredstavovali prekážku obmedzujúcu slobodu voľného pohybu.

NIE – máte nárok na rovnaké granty na pokrytie školného ako belgickí občania, nemáte však automatický nárok na štipendium na pokrytie životných nákladov na tom istom základe ako belgickí občania. Krajiny EÚ nie sú povinné poskytovať štipendium na pokrytie životných nákladov osobám, ktoré na ich území nemajú obvyklý pobyt, pokiaľ nejde o pracovníkov, samostatne zárobkovo činné osoby (alebo osoby, ktoré si zachovávajú takýto štatút) a ich rodinných príslušníkov.
NIE – ako francúzskej občianke študujúcej v Českej republike vám vďaka právnym predpisom EÚ nemôžu účtovať vyššie školné ako občanom ČR. Nemusí vám však vzniknúť nárok na štipendium na pokrytie životných nákladov od českých orgánov, pokiaľ tam nemáte trvalé bydlisko.
NIEškoly v EÚ nemôžu diskriminovať na základe štátnej príslušnosti, takže v tomto prípade poľská škola nemôže účtovať holandskému občanovi vyššie školné ako poľským študentom.
JE TO MOŽNÉ – mohli by ste mať nárok na štipendium, ak štúdium/odborná príprava súvisí s vašou predchádzajúcou prácou. V takom prípade by ste mali rovnaké právo na štipendium ako francúzski študenti. Jeho výška závisí od príjmov domácnosti: čím vyššie príjmy, tým nižšie štipendium.

Získať hlavné informácie o tejto téme

Posledná kontrola: 18/06/2024
Zdieľať túto stránku