Često postavljana pitanja - Sveučilišne školarine i financijska pomoć

NE – Niste oslobođeni plaćanja školarine na temelju zakonodavstva EU-a. Zakonodavstvom EU-a propisano je da se prema vama treba postupati jednako kao prema državljaninima zemlje u kojoj želite studirati. Stoga, ako njemački studenti moraju platiti školarinu, morate je platiti i vi.

DA – Na temelju zakonodavstva EU-a državljani svih država članica EU-a imaju se pravo uključiti u obrazovni sustav države domaćina uz iste uvjete kao državljani te zemlje. To znači da se prema francuskim državljanima mora postupati jednako kao prema irskim studentima u pogledu plaćanja školarine.

Prije svega španjolskim nadležnim tijelima – vlade EU-a dužne su osigurati istu podršku državljanima drugih država članica EU-a koji imaju stalno boravište, kao što to osiguravaju svojim državljanima. Stalno boravište podrazumijeva petogodišnji neprekidni boravak. Ako na dan početka vašeg studija već živite u Španjolskoj 5 godina ili više, imate pravo na istu stipendiju kao i španjolski studenti.

MOŽDA – Vlade EU-a nisu obvezne davati stipendije ili zajmove studentima iz drugih država članica EU-a. Isto tako, nisu obvezne pomagati svojim državljanima ako oni odluče studirati u inozemstvu.

Te su odluke potpuno u nadležnosti predmetnih vlada. U nekim državama članicama ne mogu se dobiti stipendije za studij u inozemstvu.

Stupite u kontakt s nadležnim tijelima u obje države kako biste saznali kako vam one mogu pomoći.

MOŽDA – Vaša vlada može odlučiti hoće li vam dati stipendiju ako odete studirati u inozemstvo: saznajte koja se pravila primjenjuju u vezi s tim.

Međutim, ako vaša vlada pruža podršku, ona mora osigurati da pravila o prihvatljivosti ne podrazumijevaju neopravdano ograničenje slobode kretanja.

NE – Imate pravo na istu stipendiju za školarinu kao i belgijski državljani, ali nemate automatski pravo na potporu za uzdržavanje kao što je imaju oni. Države članice EU-a nisu dužne dodjeljivati potpore za uzdržavanje osobama i članovima njihovih obitelji koji nemaju uobičajeno boravište, osim ako imaju (ili su sačuvali) status radnika ili samozaposlenih osoba.
NE – Kao francuskom državljaninu koji studira u Češkoj prema pravilima EU-a ne mogu vam naplatiti veću školarinu nego češkim državljanima Međutim, ako nemate stalno boravište u Češkoj, možda nećete imati pravo na potporu za uzdržavanje koju dodjeljuju češka nadležna tijela.
NEŠkole u EU-u ne smiju diskriminirati na temelju državljanstva, stoga u ovom slučaju škola u Poljskoj ne može nizozemskim državljanima naplaćivati veću školarinu od one koju plaćaju poljski studenti.
MOŽDA – Možda imate pravo na stipendiju ako je vaša izobrazba povezana s prethodnim radom. U tom slučaju imate isto pravo na stipendiju kao i francuski studenti. Iznos dodijeljene stipendije ovisi o dohotku kućanstva: što je veći dohodak, stipendija je manja.

Pogledajte najvažnije informacije o ovoj temi

Posljednji put provjereno: 18/06/2024
Podijeli