Najczęściej zadawane pytania - Uczelnie wyższe - opłaty i pomoc finansowa

NIE – przepisy UE nie zwalniają Cię z płacenia czesnego. Stanowią one jednak, że musisz być traktowany tak samo, jak obywatele kraju, w którym chcesz studiować. W tym przypadku jeżeli niemieccy studenci muszą opłacać czesne, Ty również musisz to zrobić.

TAK – zgodnie z prawem unijnym wszyscy obywatele UE mogą korzystać z systemu kształcenia w innym kraju UE na tych samych zasadach co obywatele tego kraju. Oznacza to, że obywatele Francji muszą być traktowani w taki sam sposób, jak studenci z Irlandii, jeśli chodzi o pobieranie czesnego.

Przede wszystkim do władz hiszpańskich – rządy krajów UE muszą w takim samym stopniu wspierać obywateli innych krajów UE, którzy na stałe przebywają w danym kraju, co własnych obywateli. Pobyt stały oznacza 5-letni stały pobyt w danym kraju. Dlatego jeżeli w dniu rozpoczęcia zajęć minie co najmniej 5 lat, od kiedy zamieszkałeś w Hiszpanii, będziesz uprawniony do takiego samego stypendium na pokrycie kosztów utrzymania co hiszpańscy studenci.

ISTNIEJE TAKA MOŻLIWOŚĆ – rządy krajów UE nie są zobowiązane do przyznawania stypendiów ani pożyczek studentom z innych krajów Unii. Nie mają też obowiązku wspierania swoich obywateli, którzy zdecydowali się na studia za granicą.

Decyzje te są podejmowane przez każdy rząd niezależnie: w niektórych krajach studenci otrzymujący stypendium na pokrycie kosztów utrzymania mają ograniczone możliwości studiowania za granicą.

Skontaktuj się z władzami w obu krajach, aby dowiedzieć się, jaką pomoc mógłbyś od nich uzyskać.

MOŻLIWE – od rządu Twojego kraju zależy, czy przyzna Ci stypendium na pokrycie kosztów utrzymania, jeżeli wyjedziesz na studia za granicę – dowiedz się, jakie przepisy obowiązują w tej kwestii.

Jednak jeżeli Twój rząd przyzna Ci pomoc, będzie musiał zagwarantować, że zasady dotyczące kwalifikowania się do jej otrzymywania nie doprowadzą do nieuzasadnionego ograniczenia Twojej swobody przemieszczania się.

NIE – jesteś uprawniony do takich samych stypendiów na pokrycie czesnego co obywatele Belgii, ale nie masz automatycznie prawa do stypendium na pokrycie kosztów utrzymania na tej samej podstawie co obywatele Belgii. Kraje UE nie są zobowiązane do przyznawania wsparcia na utrzymanie osobom, które nie mieszkają w nich na stałe, chyba że są one uważane za pracowników lub osoby prowadzące działalność na własny rachunek (lub osoby, które zachowały ten status) i za członków ich rodzin.
NIE – zgodnie z przepisami UE jako obywatel Francji studiujący w Czechach nie możesz ponosić wyższych opłat za studia niż czescy obywatele. Niemniej jednak może Ci nie przysługiwać stypendium na pokrycie kosztów utrzymania od władz Czech, chyba że przebywasz w tym kraju na stałe.
NIEszkoły w UE nie mogą stosować dyskryminacji ze względu na obywatelstwo. Zatem we wspomnianym przypadku polska szkoła nie może żądać wyższych opłat od Holendra.
ISTNIEJE TAKA MOŻLIWOŚĆ – jeśli Twoje studia są związane z pracą, jaką wcześniej wykonywałeś, jest możliwe, że będzie Ci przysługiwać stypendium – na tych samych warunkach co francuskim studentom. Wysokość stypendium zależy od dochodów gospodarstwa domowego: im wyższe dochody, tym niższa jego wysokość.

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat

Ostatnio sprawdzono: 18/06/2024
Udostępnij tę stronę