Časté otázky - Školné a finanční pomoc

NE – Z právních předpisů nevyplývá nic, co by vás zbavilo povinnosti platit školné! V platných předpisech EU se uvádí, že s vámi musí být zacházeno stejně jako s občany země, ve které chcete studovat. Jestliže tedy němečtí studenti platí školné, pak ho musíte platit i vy.

ANO – Podle práva EU mají všichni státní příslušníci členských států nárok využívat vzdělávací systém hostitelské země za stejných podmínek jako její občané. V tomto konkrétním případě ohledně školného to znamená, že se slovenskými občany musí být zacházeno stejně jako s irskými studenty.

Měla byste se obrátit na španělské úřady. Vlády členských států EU mají povinnost podporovat státní příslušníky ostatních zemí Unie, kteří mají na jejich území trvalý pobyt, stejným způsobem jako své občany. Za trvalý pobyt se považuje nepřerušený pobyt v délce nejméně 5 let. Jestliže jste tedy ve Španělsku žila minimálně 5 let před zahájením prvního semestru, máte nárok na stejnou podporu při studiu jako španělští studenti.

MOŽNÁ – Členské státy nemají povinnost poskytovat stipendia ani půjčky studentům z jiných zemí EU. Rovněž nejsou povinny finančně podporovat své občany, kteří studují v zahraničí.

O těchto věcech rozhodují jenom vlády jednotlivých zemí. Některé státy poskytují pouze podporu při studiu, což možnosti jejich občanů studovat v zahraničí omezuje.

Pokud se chcete dozvědět, jakou pomoc vám jednotlivé země mohou nabídnout, obraťte se na příslušné úřady.

PRAVDĚPODOBNĚ ANO – Vaše úřady vám v určitém případě mohou podporu na studium v zahraničí přidělit. Jakými pravidly se v této situaci řídí, vám nejlépe vysvětlí na příslušném úřadě.

Jestliže vám úřady finanční podporu poskytnou, musí zajistit, aby pravidla způsobilosti neoprávněně neomezovala vaši svobodu pohybu.

NE – Máte nárok na stejná stipendia pokrývající školné jako belgičtí státní příslušníci, ale nemáte automaticky právo na podporu při studiu na témže základě jako oni. Členské státy nejsou povinny přiznat podporu při studiu lidem, kteří nemají na jejich území obvyklé bydliště, pokud nejsou považováni za zaměstnance nebo osoby samostatně výdělečně činné (nebo osoby ponechávající si tento status) a jejich rodinné příslušníky.
NE – Jako francouzská státní příslušnice studující v České republice pro vás z právních předpisů EU vyplývá, že vám nelze předepsat vyšší školné než českým studentům. Je však možné, že pokud nebudete mít v České republice trvalé bydliště, české orgány vám neposkytnou podporu při studiu.
NEŠkoly v EU nemohou diskriminovat na základě státní příslušnosti, takže není možné, aby na maďarské škole platil nizozemský občan vyšší školné než státní příslušník Maďarska.
MOŽNÁ – Na studentský grant byste mohl mít nárok, pokud se vaše studium vztahuje k vašemu předchozímu zaměstnání. V takovém případě byste měl stejné právo na grant jako francouzští studenti. Výše grantu závisí na příjmu domácnosti: čím vyšší je tento příjem, tím je grant nižší.

Zobrazit obecné informace k tomuto tématu

Poslední kontrola: 18/06/2024
Sdílet tuto stránku