Najčastejšie otázky – voľby do Európskeho parlamentu

Najbližšie európske voľby sa budú konať v roku 2029. Každá krajina EÚ rozhoduje o dátume či dátumoch hlasovania v rámci konkrétneho obdobia.
Posledné voľby do Európskeho parlamentu sa konali od 6. do 9. júna 2024. Pozrite si úplné výsledky na webovom sídle Európskeho parlamentu.
Na voľbách do Európskeho parlamentu sa môžu zúčastniť všetci občania EÚ. Vo voľbách do Európskeho parlamentu môžete voliť najviac v jednej krajine. Ak sa vaše meno nachádza na zozname voličov vo vašej domovskej krajine (napr. v Rakúsku), ale chcete voliť v inej krajine (napr. v Nemecku), svoj zámer musíte vyjadriť a v tomto prípade sa nechať zapísať do voličského zoznamu v Nemecku.
Účasť na voľbách je povinná v niektorých krajinách. Overiť si to možno na webových sídlach vnútroštátnych orgánov.
Každá krajina EÚ môže na vnútroštátnej úrovni stanoviť sama minimálny vek oprávňujúci na účasť na voľbách. Aktuálne je to 16 rokov v Rakúsku, Nemecku a na Malte, 17 rokov v Grécku a 18 rokov vo všetkých ostatných krajinách. V Belgicku môžu občania EÚ požiadať o účasť na voľbách do Európskeho parlamentu od 16 rokov veku.
Takmer všetky krajiny EÚ umožňujú svojim štátnym príslušníkom voliť vo voľbách do Európskeho parlamentu zo zahraničia. V niektorých krajinách sa voliči musia zaregistrovať na príslušných vnútroštátnych volebných orgánoch, aby mohli voliť zo zahraničia (poštou, na veľvyslanectve alebo konzuláte). V iných krajinách možno hlasovať poštou na veľvyslanectvách alebo konzulátoch.
Obráťte sa prosím na vnútroštátne orgány príslušnej krajiny.
Nie. Musíte si vybrať jednu z nich.
Každých päť rokov.
V posledných voľbách do Európskeho parlamentu bolo zvolených 705 poslancov z 27 krajín EÚ.
Počet kresiel pre jednotlivé krajiny zohľadňuje počet obyvateľov týchto krajín EÚ, ako aj potrebu minimálnej miery zastúpenia európskych občanov z menších krajín. Minimálny počet kresiel na krajinu je šesť a maximálny počet je 96.
Za kandidátov môžete hlasovať v Belgicku, vo Fínsku alebo v Holandsku (ale len v jednej z týchto krajín). Ak sa rozhodnete hlasovať vo fínskych alebo holandských voľbách, budete si musieť zistiť praktické náležitosti hlasovania zo zahraničia.
V právnych predpisoch EÚ sa zakazuje voliť vo voľbách do Európskeho parlamentu viac ako jedenkrát. Tieto predpisy majú prednosť pred vnútroštátnymi právnymi predpismi stanovujúcimi povinné hlasovanie, pokiaľ ide o prípady dvojakej štátnej príslušnosti. To znamená, že žiadna krajina EÚ vás nemôže nútiť, aby ste v nej hlasovali, ak ste sa rozhodli pre hlasovanie v inej krajine, ktorej ste štátnym príslušníkom.
Ak žijete mimo EÚ, obvykle môžete hlasovať vo voľbách do Európskeho parlamentu na veľvyslanectve alebo konzuláte svojej domovskej krajiny. Vaše právo voliť však závisí od volebných pravidiel vo vašej domovskej krajine.
Vo voľbách do Európskeho parlamentu môžete voliť najviac v jednej krajine. Ak sa vaše meno nachádza na zozname voličov vo vašej domovskej krajine (Rakúsko), ale chcete voliť v Nemecku, tento svoj zámer musíte vyjadriť a nechať sa zapísať do voličského zoznamu v Nemecku.
Vo voľbách do Európskeho parlamentu môžete kandidovať, ak ste občanom EÚ. Môžete kandidovať buď vo vašej krajine pôvodu, alebo ak žijete v inej krajine EÚ, môžete kandidovať tam. Budú sa na vás vzťahovať rovnaké podmienky ako na štátnych príslušníkov danej krajiny.
Každá krajina EÚ stanovuje pre získanie postavenia kandidáta vlastný postup. Ak chcete kandidovať vo voľbách do Európskeho parlamentu a žijete v krajine EÚ, ktorej nie ste štátnym príslušníkom, musíte predložiť rovnaké doklady ako kandidáti, ktorí sú štátnymi príslušníkmi.
Navštívte webové sídlo Európskeho parlamentu. Môžete sa obrátiť aj na centrum Europe Direct.
Služba Vaša Európa – Poradenstvo ponúka osobné poradenstvo týkajúce sa práv na úrovni EÚ, vysvetľuje právne predpisy EÚ vzťahujúce sa na vašu konkrétnu situáciu a nasmeruje vás na orgán, ktorý vám môže v prípade potreby poskytnúť ďalšiu pomoc. Ak vaše práva na úrovni EÚ nerešpektuje niektorý orgán verejnej správy v inej krajine EÚ, pomôcť vám môže sieť SOLVIT. V rámci tejto pomoci môže dôjsť ku kontaktu s príslušným orgánom s cieľom spoločne vyriešiť váš problém.

Získať hlavné informácie o tejto téme

Právne predpisy EÚ

Posledná kontrola: 19/06/2024
Zdieľať túto stránku