Pogosta vprašanja - Evropske volitve

Naslednje evropske volitve bodo med 6. in 9. junijem 2024. Vsaka država EU določi datum ali datume glasovanja v tem obdobju.
Na evropskih volitvah lahko volijo vsi državljani in državljanke EU. Na evropskih volitvah lahko volite samo v eni državi. Če ste vpisani v volilni imenik v matični državi, npr. v Avstriji, vendar želite voliti v drugi državi, npr. v Nemčiji, morate vložiti zahtevek, da vas vpišejo v volilni imenik v Nemčiji.
V nekaterih državah je glasovanje obvezno. Preverite na spletišču pristojnega nacionalnega organa.
Vsaka država EU lahko sama določi starostno mejo za pridobitev volilne pravice. Trenutno je v Avstriji, Nemčiji in na Malti starostna meja 16 let, v Grčiji 17 let in v vseh drugih državah 18 let. V Belgiji lahko državljani EU vložijo vlogo za udeležbo na evropskih volitvah od 16. leta dalje.
Skoraj vse države EU svojim državljanom omogočajo, da na evropskih volitvah volijo iz tujine. V nekaterih državah se morajo volivci prijaviti pri nacionalnih volilnih organih, če želijo glasovati iz tujine (po pošti ali na veleposlaništvu ali konzulatu), v drugih pa lahko glasovanje na daljavo poteka na veleposlaništvih ali konzulatih.
Obrnite se na nacionalne organe v zadevni državi.
Ne. Odločiti se morate za eno od njiju.
Vsakih 5 let.
Iz 27 držav članic EU je bilo v Evropski parlament izvoljenih 720 poslank in poslancev.
To je odvisno od števila prebivalstva posamezne države EU. Pri manjših državah se zagotavlja minimalna zastopanost evropskih državljanov. Posamezna država ima v Evropskem parlamentu najmanj 6 in največ 96 sedežev.
Glasujete lahko za kandidate iz Belgije, Finske ali Nizozemske, vendar se morate najprej odločiti za eno od teh držav. Če želite glasovati za finsko ali nizozemsko listo, se morate seznaniti s postopki, ki veljajo za glasovanje iz tujine.
Pravo EU prepoveduje več kot enkratno glasovanje na evropskih volitvah.
V primerih dvojnega državljanstva pravo EU prevlada nad nacionalnimi predpisi o obveznem glasovanju. To pomeni, da vas nobena država EU ne more prisiliti v glasovanje, če ste se odločili, da boste volili v drugi državi, katere državljanstvo imate.
Če živite zunaj EU, lahko na evropskih volitvah običajno glasujete na veleposlaništvu ali konzulatu svoje matične države, vendar je uveljavljanje vaše volilne pravice odvisno od volilnih predpisov v matični državi.
Na evropskih volitvah lahko volite samo v eni državi. Če ste vpisani v volilni imenik v matični državi (Avstriji), vendar želite voliti v Nemčiji, morate vložiti zahtevek, da vas vpišejo v volilni imenik v Nemčiji.
Na evropskih volitvah lahko kandidirate, če ste državljan/ka EU. Kandidirate lahko bodisi v matični državi bodisi v drugi državi EU, če tam živite. Za vas bodo veljali enaki pogoji kot za državljane te države.
Vsaka država EU ima svoj postopek za kandidiranje. Če živite v državi EU, ki ni država vašega državljanstva, in želite kandidirati na evropskih volitvah, morate predložiti enaka dokazila kot kandidati, ki so državljani te države.
Obiščite spletišče Evropskega parlamenta. Obrnete se lahko tudi na točko Europe Direct.
Portal Tvoja Evropa – nasveti ponuja osebne nasvete o vaših pravicah v EU, pojasnjuje, kako se pravo EU uporablja v vaših okoliščinah, in vas napoti na organ, ki lahko po potrebi ponudi dodatno pomoč. Kadar javni organ v drugi državi EU ne spoštuje vaših pravic v EU, lahko pomaga tudi SOLVIT. Za rešitev vaše težave se lahko obrne na zadevni organ.

Glej osnovne informacije o tem področju

Zakonodaja EU

Nazadnje pregledano: 09/02/2024
Daj to stran v skupno rabo