Često postavljana pitanja - Europski izbori

Sljedeći europski izbori održat će se od 6. do 9. lipnja 2024. Svaka zemlja EU-a samostalno odlučuje o konkretnom datumu ili datumima održavanja izbora unutar tog razdoblja.
Svi građani EU-a mogu glasati na europskim izborima. Na europskim izborima ne možete glasati u više zemalja. Ako ste upisani u popis birača u svojoj matičnoj zemlji, npr. Austriji, a želite glasati u drugoj, npr. Njemačkoj, trebate izraziti svoju namjeru i podnijeti zahtjev za upis u popis birača u Njemačkoj.
Glasanje je obvezno u nekim zemljama. Provjerite na internetskim stranicama nacionalnih tijela.
Svaka zemlja EU-a može sama odrediti svoju minimalnu nacionalnu dob za glasanje. Ona je sad 16 u Austriji, Njemačkoj i Malti, 17 u Grčkoj i 18 u svim drugim zemljama. U Belgiji građani EU-a mogu zatražiti da glasaju na europskim izborima kad navrše 16 godina.
Gotovo sve zemlje EU-a dopuštaju svojim državljanima da glasaju iz inozemstva na europskim izborima. U nekim zemljama birači se moraju registrirati kod svojih nacionalnih izbornih tijela kako bi mogli glasati iz inozemstva (poštom ili u veleposlanstvu ili konzulatu), dok se u drugima glasanje poštom može obaviti u veleposlanstvima ili konzulatima.
Obratite se nacionalnim tijelima u relevantnoj zemlji.
Ne. Morate odabrati jednu od njih.
Svakih pet godina.
Bira se 720 europskih zastupnika iz svih 27 zemalja EU-a.
Za izračun broja zastupničkih mjesta po zemlji u obzir se uzima broj stanovnika svake zemlje EU-a, kao i potreba za minimalnom razinom zastupljenosti europskih građana iz manjih zemalja. Zastupničkih mjesta po zemlji je najmanje šest, a najviše 96.
Za kandidate možete glasati u Belgiji, Finskoj ili Nizozemskoj, ali samo u jednoj od njih. Ako odlučite glasati za finsku ili nizozemsku listu, morat ćete razmotriti praktična rješenja za glasanje iz inozemstva.
Višekratno glasanje na istim europskim izborima zabranjeno je u pravu EU-a.
Pravo EU-a jače je od nacionalnih propisa o obveznom glasanju u slučajevima dvojnog državljanstva. To znači da vas nijedna zemlja EU-a ne može prisiliti da glasate u njoj ako ste odlučili glasati u drugoj zemlji čije državljanstvo imate.
Ako živite izvan EU-a, obično možete glasati na europskim izborima u veleposlanstvu ili konzulatu svoje matične zemlje, ali vaše pravo glasa ovisi o izbornim pravilima u vašoj matičnoj zemlji.
Na europskim izborima ne možete glasati u više zemalja. Ako ste upisani u popis birača u matičnoj državi Austriji, a želite glasati u Njemačkoj, trebate izraziti svoju namjeru i podnijeti zahtjev za upis u popis birača u Njemačkoj.
Možete se kandidirati na europskim izborima ako ste građanin EU-a. Možete se kandidirati u svojoj matičnoj zemlji, a ako živite u drugoj zemlji EU-a, možete se kandidirati u toj zemlji. Za vas vrijede isti uvjeti kao i za državljane te zemlje.
Svaka zemlja EU-a ima vlastiti postupak za kandidaturu. Ako se želite kandidirati na europskim izborima ako živite u zemlji EU-a čiji niste državljanin, morate priložiti iste isprave kao i kandidati koji su njezini državljani.
Posjetite internetske stranice Europskog parlamenta. Možete se i obratiti centru Europe Direct.
Služba Vaša Europa – Savjeti nudi osobne savjete o vašim pravima u EU-u, pojašnjava zakonodavstvo EU-a koje se odnosi na vašu konkretnu situaciju i upućuje vas na tijelo koje prema potrebi može ponuditi dodatnu pomoć. Osim toga, SOLVIT može pomoći ako javno tijelo u drugoj zemlji EU-a ne poštuje vaša prava građanina EU-a. Oni se mogu obratiti nadležnom tijelu kako bi s njima radili na rješavanju vašeg problema.

Pogledajte najvažnije informacije o ovoj temi

Zakonodavstvo EU

Posljednji put provjereno: 09/02/2024
Podijeli