Najczęściej zadawane pytania - Wybory do Parlamentu Europejskiego

Kolejne eurowybory będą miały miejsce między 6 a 9 czerwca 2024 r. Każdy kraj UE decyduje, w jakim dokładnie dniu lub dniach w tym okresie zorganizuje głosowanie.
W wyborach europejskich mogą głosować wszyscy obywatele UE. Można głosować tylko w jednym kraju. Jeżeli jesteś na liście wyborców w swoim kraju, np. w Austrii, ale chcesz głosować za granicą, np. w Niemczech, musisz to zgłosić, aby Twoje nazwisko zostało dodane do listy wyborców w Niemczech.
Głosowanie jest obowiązkowe w niektórych krajach. Można to sprawdzić na stronie organów krajowych.
Każdy kraj UE może swobodnie ustalić minimalny wiek uprawniający do głosowania. W Austrii, Niemczech i na Malcie jest to obecnie 16 lat, w Grecji – 17, a we wszystkich pozostałych krajach – 18. W Belgii obywatele UE mogą wystąpić o przyznanie prawa do głosowania w wyborach europejskich od 16. roku życia.
Prawie wszystkie kraje Unii umożliwiają swoim obywatelom głosowanie z zagranicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W niektórych krajach, aby móc głosować z zagranicy (korespondencyjnie lub w ambasadzie czy konsulacie), wyborcy muszą najpierw zgłosić to w swoich krajowych organach wyborczych. W przypadku innych krajów można głosować korespondencyjne w ambasadach lub konsulatach.
Takich informacji udzielają właściwe organy w danym kraju.
Nie. Musisz wybrać, gdzie będziesz głosować.
Co 5 lat.
Wybieramy 720 posłów z 27 krajów UE.
Liczba mandatów każdego kraju UE zależy od jego liczby ludności, z uwzględnieniem konieczności minimalnego poziomu reprezentacji obywateli europejskich z mniejszych krajów. Minimalna liczba mandatów na państwo wynosi 6, a maksymalna – 96.
Możesz głosować na kandydatów do PE z jednego z tych trzech krajów – Belgii, Finlandii lub Holandii. Jeśli zdecydujesz się głosować na kandydatów z listy fińskiej lub holenderskiej, będziesz musiał/-a dowiedzieć się, jak głosować z zagranicy.
Zgodnie z prawem UE w wyborach europejskich można oddać tylko jeden głos.
W przypadku podwójnego obywatelstwa prawo to zastępuje przepisy krajowe dotyczące obowiązkowego głosowania. Oznacza to, że żaden kraj UE nie może zmusić Cię do głosowania, jeżeli postanowisz głosować w innym kraju, którego jesteś obywatelem.
Jeśli mieszkasz poza Unią, możesz oddać głos w wyborach europejskich w ambasadzie lub konsulacie swojego kraju, ale Twoje prawo do głosowania zależy od zasad wyborczych obowiązujących w Twoim kraju.
Można głosować tylko w jednym kraju. Jeżeli jesteś na liście wyborców w swoim kraju pochodzenia, w Austrii, ale chcesz głosować w Niemczech, musisz to zgłosić, aby Twoje nazwisko zostało dodane do listy wyborców w Niemczech.
Każdy obywatel UE może kandydować w wyborach europejskich. Możesz kandydować w swoim kraju pochodzenia lub, jeśli mieszkasz w innym kraju UE, to tam możesz zostać kandydatem, na takich samych warunkach jak obywatele tego kraju.
Każdy kraj UE ma swoje własne procedury kandydowania. Jeśli chcesz kandydować do Parlamentu Europejskiego jako mieszkaniec kraju UE, którego nie jesteś obywatelem, musisz przedstawić te same dokumenty potwierdzające co kandydaci, którzy są obywatelami tego kraju.
Wejdź na stronę Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Możesz również skontaktować się z Europe Direct
Na portalu „Twoja Europa – Porady” możesz uzyskać indywidualne porady na temat przysługujących Ci w UE praw, wyjaśnienie przepisów unijnych mających zastosowanie do Twojej konkretnej sytuacji, oraz adres organu, który w razie potrzeby może udzielić Ci dalszej pomocy. W przypadku gdy organ publiczny w innym kraju UE nie przestrzega Twoich praw w UE, pomocy może również udzielić SOLVIT. Może on skontaktować się z tym organem, aby wspólnie rozwiązać Twój problem.

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat

Prawo UE

Ostatnio sprawdzono: 09/02/2024
Udostępnij tę stronę