Често задавани въпроси - Европейски избори

Следващите европейски избори ще се проведат от 6 до 9 юни 2024 г. Всяка държава от ЕС определя датата или датите през този период, на които ще се проведе гласуването.
Всички граждани на ЕС могат да гласуват на европейските избори. Не можете да гласувате на европейските избори в повече от една страна. Ако сте включен в избирателните списъци във вашата родна страна, но искате да гласувате в друга държава, например Германия, трябва да подадете заявление да ви включат в избирателните списъци в Германия.
Гласуването е задължително в някои страни. Моля, проверете уебсайта на националните органи.
Всяка страна от ЕС е свободна да определя минимална възраст за гласуване. Понастоящем тя е 16 години в Австрия, Германия и Малта, 17 години — в Гърция и 18 години — във всички останали държави. В Белгия гражданите на ЕС могат да поискат да гласуват на европейски избори от 16-годишна възраст.
Почти всички държави от ЕС позволяват на своите граждани да гласуват на европейски избори от чужбина. В някои държави от гласоподавателите се изисква да се регистрират в своите национални избирателни органи, за да имат право да гласуват от чужбина (по пощата или в посолство или консулство), докато в други гласуването по пощата може да се извършва в посолства или консулства.
Моля, обърнете се към компетентните органи в съответната държава.
Не. Трябва да изберете една от тези страни.
На всеки 5 години.
Членовете на Европейския парламент са 720, избрани от 27-те държави от ЕС.
Броят на местата по държави отчита населението във всяка държава от ЕС, както и необходимостта от минимално равнище на представителство на европейските граждани от по-малките държави. Минималният брой места за държава е 6, а максималният — 96.
Можете да гласувате за кандидати в Белгия, Финландия или Нидерландия, но само в една от тези страни. Ако решите да гласувате за финландските или нидерландските кандидати, ще трябва да се запознаете с условията за гласуване от чужбина.
Правото на ЕС забранява гласуването повече от веднъж на европейски избори.
В случаите на двойно гражданство това право има предимство пред националните закони относно задължителното гласуване. Тоест, никоя страна от ЕС не може да ви принуди да гласувате там, ако сте решили да гласувате в другата страна, на която сте гражданин.
Ако живеете в държава извън ЕС, обикновено можете да гласувате на европейските избори в посолството или консулството на вашата страна, но правото ви да гласувате зависи от избирателните правила във вашата страна.
Не можете да гласувате на европейските избори в повече от една страна. Ако сте включен в избирателните списъци в Австрия, но искате да гласувате в Германия, трябва да подадете заявление да ви включат в избирателните списъци в Германия.
Можете да се кандидатирате на европейските избори, ако сте гражданин на ЕС. Можете да се кандидатирате в страната си на произход или, ако живеете в друга страна от ЕС, можете да се кандидатирате там. За вас ще важат същите условия като за гражданите на тази страна.
Всяка страна от ЕС има своя собствена процедура за кандидатиране. Ако искате да се кандидатирате на избори за Европейски парламент, когато живеете в страна от ЕС, на която не сте гражданин, трябва да представите същите удостоверителни документи като кандидатите, които са нейни граждани.
Посетете уебсайта на Европейския парламент. Можете да се свържете и с Europe Direct.
Вашата Европа — Съвети предлага персонализирани съвети относно вашите права в ЕС, изяснява правото на ЕС, приложимо към вашата конкретна ситуация, и ви насочва към орган, който може да предложи допълнителна помощ, ако е необходимо. Като алтернатива СОЛВИТ може да помогне, когато публичен орган в друга страна от ЕС не зачита вашите права на гражданин на ЕС. Оттам могат да се свържат със съответния орган, за да работят заедно за решаване на вашия проблем.

Вижте основната информация по темата

Законодателство на ЕС

Последна проверка: 09/02/2024
Споделяне на страницата