Korduma kippuvad küsimused – Euroopa Parlamendi valimised

Järgmised Euroopa Parlamendi valimised toimuvad 2029. aastal. Iga ELi riik määrab kindlaksmääratud ajavahemiku piires kindlaks kuupäeva või kuupäevad, mil hääletamine toimub.
Viimased Euroopa Parlamendi valimised toimusid 6.–9. juunini 2024. Täielikud tulemused on kättesaadavad Euroopa Parlamendi veebisaidil.
Kõik ELi kodanikud saavad hääletada ELi valimistel. Te ei saa Euroopa Parlamendi valimistel hääletada rohkem kui ühes riigis. Kui teie nimi on valijate nimekirja kantud teie päritoluriigis (nt Austrias), kuid soovite hääletada teises riigis (nt Saksamaal), peate avaldama soovi seda teha ning laskma end Saksamaal valijate nimekirja kanda.
Mõnes riigis on hääletamine kohustuslik. Palun tutvuge riiklike ametiasutuste veebisaitidega.
Igal ELi riigil on vabadus kehtestada oma valimisõigusliku vanuse alampiir. Praegu on see Austrias, Saksamaal ja Maltal 16, Kreekas 17 ja kõigis teistes riikides 18 eluaastat. Belgias võivad ELi kodanikud taotleda Euroopa Parlamendi valimistel hääletamist alates 16. eluaastast.
Peaaegu kõik ELi liikmesriigid lubavad oma kodanikel hääletada Euroopa Parlamendi valimistel välismaalt. Mõnes riigis peavad valijad end registreerima oma riigi valimisasutuses, et hääletada välismaalt (kirja teel või saatkonnas või konsulaadis), samas kui teistes riikides võib kirja teel hääletamine toimuda suursaatkondades või konsulaatides.
Võtke palun ühendust asjaomase riigi ametiasutustega.
Ei. Te peate valima ühe riigi.
Iga viie aasta järel.
Viimastel Euroopa Parlamendi valimistel valiti 27 ELi riigist 705 parlamendiliiget.
Kohtade arvu määramisel riigi kohta võetakse arvesse iga ELi riigi elanikkonda ja väiksematest riikidest pärit Euroopa kodanike minimaalse esindatuse vajadust. Minimaalne kohtade arv riigi kohta on 6 ja maksimaalne 96.
Saate valida kas Belgias, Soomes või Madalmaades, kuid peate valima neist riikidest vaid ühe. Kui otsustate hääletada Soome või Madalmaade nimekirja poolt, peate tutvuma välismaalt hääletamise praktilise korraga.
ELi õiguse kohaselt on Euroopa Parlamendi valimistel hääletamine keelatud rohkem kui üks kord. See seadus on topeltkodakondsuse puhul ülimuslik kohustuslikku hääletamist käsitlevate siseriiklike õigusaktide suhtes. Seega ei saa ükski ELi riik sundida teid seal hääletama, kui olete otsustanud hääletada teie kodakondsusjärgsest riigist erinevas riigis.
Kui elate väljaspool ELi, võite tavaliselt hääletada ELi valimistel oma koduriigi saatkonnas või konsulaadis, kuid teie hääletusõigus sõltub teie päritoluriigi valimiseeskirjadest.
Te ei saa Euroopa Parlamendi valimistel hääletada rohkem kui ühes riigis. Kui teie nimi on valijate nimekirja kantud teie päritoluriigis Austrias, kuid soovite hääletada Saksamaal, peate avaldama soovi seda teha ning laskma end Saksamaal valijate nimekirja kanda.
Võite ELi valimistel kandideerida, kui olete ELi kodanik. Võite kandideerida kas oma päritoluriigis või juhul, kui elate mõnes teises ELi riigis, saate kandideerida asjaomases riigis. Teie suhtes kohaldatakse samu tingimusi kui selle riigi kodanike suhtes.
Igal ELi riigil on oma kandideerimismenetlus. Kui soovite kandideerida Euroopa Parlamendi valimistel, kui te elate mõnes ELi riigis, mille kodanik te ei ole, peate esitama samad tõendavad dokumendid kui selle riigi kodanikest kandidaadid.
Külastage Euroopa Parlamendi veebisaiti. Saate ka ühendust võtta Europe Directiga.
Teie Euroopa Nõuanne pakub isiklikku nõu teie õiguste kohta ELis, selgitab ELi õigust, mida kohaldatakse teie konkreetse juhtumi puhul, ning suunab teid ametiasutuse juurde, mis võib vajaduse korral pakkuda täiendavat abi. Samuti võib teid aidata SOLVIT, kui mõne teise ELi riigi ametiasutus ei austa teie õigusi ELis. SOLVIT võib võtta ühendust asjaomase asutusega, et teha sellega koostööd teie probleemi lahendamiseks.

Lisateave selle teema kohta

ELi õigusaktid

Viimati ajakohastatud: 03/04/2025
Jaga lehekülge