Bieži uzdotie jautājumi - Eiropas Parlamenta vēlēšanas

Nākamās EP vēlēšanas notiks 2024. gada 6.–9. jūnijā. Lēmums par to, kurā no šiem datumiem rīkot balsošanu, ir katras ES dalībvalsts ziņā.
EP vēlēšanās var balsot visi ES pilsoņi. Jūs nevarat balsot vairākās valstīs. Ja jūsu vārds ir vēlētāju sarakstā jūsu izcelsmes valstī, piemēram, Austrijā, bet vēlaties balsot citur, piemēram, Vācijā, jums jālūdz, lai jūs iekļauj Vācijas vēlētāju sarakstā.
Dažās valstīs balsošana ir obligāta. Noskaidrojiet šo jautājumu valsts iestāžu tīmekļvietnē.
Katra ES valsts var brīvi noteikt minimālo balsošanas vecumu. Patlaban Austrijā, Maltā un Vācijā šis vecums ir 16 gadi, Grieķijā – 17 gadi un visās pārējās dalībvalstīs – 18 gadi. Arī Beļģijā ir stājies spēkā likums, kas ES pilsoņiem ļauj balsot EP vēlēšanās no 16 gadu vecuma.
Gandrīz visas ES valstis ļauj saviem pilsoņiem balsot EP vēlēšanās no ārvalstīm. Dažu valstu noteikumi paredz, ka vēlētājiem, kuri vēlas balsot no ārvalstīm (pa pastu vai uz vietas vēstniecībā vai konsulātā), ir jāreģistrējas savas valsts vēlēšanu iestādēs. Citās valstīs balsošana pa pastu var notikt vēstniecībās vai konsulātos.
Lūdzu, sazinieties ar kompetento iestādi attiecīgajā valstī!
Nē. Jums jāizvēlas viena no valstīm.
Reizi piecos gados.
720 deputāti no visām 27 ES dalībvalstīm.
Nosakot deputātu vietu skaitu, ņem vērā katras ES valsts iedzīvotāju skaitu un nepieciešamību nodrošināt minimālo pārstāvības līmeni Eiropas pilsoņiem no mazākām valstīm. Minimālais vietu skaits ir 6, maksimālais – 96.
Jūs varat balsot par kandidātiem Beļģijā, Somijā vai Nīderlandē – bet tikai vienā no šīm valstīm. Ja vēlaties balsot par Somijas vai Nīderlandes kandidātiem, atrodoties Beļģijā, noskaidrojiet, kā notiek balsošana no ārvalstīm.
ES tiesību akti aizliedz EP vēlēšanās balsot vairākas reizes.
Dubultpilsonības gadījumā šiem noteikumiem ir lielāks juridiskais spēks nekā valstu tiesību aktiem par obligātu balsošanu. Tas nozīmē, ka neviena ES valsts nevar likt jums balsot, ja esat nolēmis balsot citā valstī, kurā esat pilsonis.
ES pilsoņi, kas nedzīvo ES dalībvalstī, EP vēlēšanās parasti var piedalīties savas izcelsmes valsts vēstniecībā vai konsulātā, taču jūsu tiesības balsot ir atkarīgas no vēlēšanu noteikumiem jūsu izcelsmes valstī.
EP vēlēšanās nevar balsot vairākās valstīs. Ja jūsu vārds ir vēlētāju sarakstā jūsu izcelsmes valstī, Austrijā, bet vēlaties balsot Vācijā, jums jālūdz, lai jūs iekļauj Vācijas vēlētāju sarakstā.
EP vēlēšanās var kandidēt jebkurš ES pilsonis. Jūs varat kandidēt vai nu savā izcelsmes valstī, vai citā ES valstī, kurā dzīvojat. Uz jums attieksies tādi paši nosacījumi kā uz šīs valsts pilsoņiem.
Katrai ES valstij ir sava kandidēšanas procedūra. Ja vēlaties kandidēt EP vēlēšanās ES valstī, kurā dzīvojat, bet neesat tās pilsonis, jums ir jāiesniedz tādi paši apliecinošie dokumenti kā kandidātiem, kuriem ir šīs valsts pilsonība.
Apmeklējiet Eiropas Parlamenta tīmekļvietni! Varat arī sazināties ar dienestu Europe Direct.
Dienests “Tavs Eiropas padomdevējs” sniedz individuālas konsultācijas par ES pilsoņu tiesībām. Dienesta juristi izskaidros ES tiesību aktus, kas attiecas uz jūsu konkrēto gadījumu, un nepieciešamības gadījumā ieteiks iestādi, kur vērsties pēc papildu palīdzības. Ja publiska iestāde citā ES valstī neievēro jūsu tiesības, varat lūgt palīdzību iekšējā tirgus problēmu risināšanas tīklam (SOLVIT). Šis tīkls var sazināties ar attiecīgo iestādi, lai kopā ar to rastu risinājumu jūsu problēmai.

Skatīt galveno informāciju par šo tematu

ES tiesību akti

Pēdējā pārbaude: 09/06/2024
Kopīgot šo lapu