KKK - Sotsiaalkindlustussüsteemid ELis

Selleks on kaks võimalust:

Kui laste teine vanem töötab kodumaal, siis ta peab tasuma tervisekindlustusmaksed ülalpeetavate eest seal.

Kui teine vanem ei tööta, peate tasuma tervisekindlustusmaksed oma ülalpeetavate eest riigis, kus te töötate. Peate taotlema vormi S1 (endine vorm E 109 ) oma töökohariigi tervisekindlustusasutusest. Kui see on väljastatud, siis esitage see oma koduriigi tervisekindlustusasutusele.

Üldise reeglina vastutab teile hüvitiste maksmise eest riik, kus te töötate. Võite korraga saada (haigus-, pere-, pensioni-, töötus-) hüvitisi ainult ühe riigi õigusaktide alusel. Seega katkeb teie hüvitiste saamise õigus kodumaal. Teie uus töökohariik peab teile edaspidi hüvitisi maksma. Te ei kaota siiski oma kodumaal aja jooksul tekkinud õigusi, näiteks õigust pensionile.

EI — eli eeskirjadega nähakse ette, et teil on õigus tervisehüvitisele teises riigis kohe oma kindlustusperioodi algusest alates, kui olite varasemalt vähemalt kuus kuud kindlustatud mõnes muus ELi liikmesriigis.

Kui saate töötushüvitisi riigilt, kus te töötuks jäite, siis kehtib teie tervisekindlustus jätkuvalt ka teistes ELi liikmesriikides. Teil ja teie perel on õigus saada ravi, kuid peate esitama oma Euroopa ravikindlustuskaardi. Kui teil seda veel ei ole, siis võite seda taotleda oma tervisekindlustusasutuselt.

Uude riiki elama asudes uurige välja, kuidas toimib sealne tervishoiusüsteem. See võib märkimisväärselt erineda sellest, millega te harjunud olete.

JAH — Teie töötushüvitiste ülekandmine teise riiki eesmärgiga seal tööd otsida ei mõjuta ei teie ega teie pereliikmete sotsiaalkindlustusõigusi (tervisekindlustus, perehüvitised, õigus saada invaliidsus- või vanaduspensioni jne) riigis, kus te töötuks jäite.

Lisateave selle teema kohta

ELi õigusaktid

Viimati ajakohastatud: 09/11/2023
Jaga lehekülge