Časté otázky - Systémy sociálního zabezpečení v EU

Existují dvě možnosti:

Pokud druhý z rodičů pracuje ve vaší domovské zemi, musí příspěvky na zdravotní pojištění pro vaše rodinné příslušníky platit tam.

Pokud druhý z rodičů nepracuje, musíte příspěvky na zdravotní pojištění pro vaše rodinné příslušníky platit vy, a to v zemi, kde pracujete. U zdravotní pojišťovny v zemi, ve které pracujete, byste měli požádat o vydání formuláře S1 (dříve formulář E 109 ). Poté jej můžete předložit zdravotní pojišťovně ve své domovské zemi.

Platí obecná zásada, že za vyplácení dávek odpovídá země, kde pracujete. Nemocenské či rodinné dávky, důchod nebo dávky v nezaměstnanosti můžete současně pobírat vždy pouze v jedné zemi. Ve vaší domovské zemi vám proto dávky přestanou vyplácet. Za jejich vyplácení bude nyní odpovědná země, ve které pracujete. Ve vaší domovské zemi vám však vaše nabytá práva nezaniknou (např. nárok na důchod).

NE — Podle právních předpisů EU máte na nemocenské dávky nárok od začátku placení pojistného v nové zemi, pokud jste předtím byla nejméně 6 měsíců pojištěna v jiné zemi EU.

Pokud pobíráte dávky v nezaměstnanosti ze země, kde jste se stali nezaměstnanými, platí vaše zdravotní pojištění i v dalších státech EU. Vy i vaše rodina máte nárok na zdravotní péči. Budete však muset předložit svůj evropský průkaz zdravotního pojištění. Pokud ho ještě nemáte, zažádajte si o něj u své zdravotní pojišťovny.

Informujte se, jak funguje systém zdravotní péče v zemi, do které jedete. Může se totiž podstatně lišit od toho, na který jste zvyklí.

ANO — Skutečnost, že si převedete dávky v nezaměstnanosti do země, ve které si chcete najít práci, nemá vliv na váš nárok nebo nárok vaší rodiny na dávky sociálního zabezpečení (zdravotní pojištění, rodinné dávky, invalidní nebo starobní důchod apod.), které pobíráte v zemi, v níž jste se stala nezaměstnanou.

Zobrazit obecné informace k tomuto tématu

Právní předpisy EU

Poslední kontrola: 09/11/2023
Sdílet tuto stránku