Vysílání pracovníků do zahraničí
Předpisy, které vysílání pracovníků upravují, se musíte řídit v těchto případech:
- váš podnik se sídlem v jednom státě EU má smlouvu s partnerským podnikem v jiném státě Unie (v tomto případě 27 členských států EU) a je potřeba z důvodu poskytování služeb vyslat vaše pracovníky na určitou dobu do tohoto státu
- vysíláte pracovníka sice do vašeho podniku, který ale sídlí v jiném státě EU
V obou případech musí být vyslaná osoba vůči vašemu podniku v zaměstnaneckém poměru.
Předpisy o vysílání pracovníků se rovněž vztahují na případy, kdy prostřednictvím agentury zprostředkující dočasnou práci najmete zahraničního pracovníka z jiného státu Unie, než kde je váš podnik registrován nebo působí. V takovém případě musí být mezi pracovníkem a agenturou, kterou jste si najali, uzavřen pracovní poměr.
Podmínky zaměstnání v hostitelské zemi
Během vyslání musíte svému zaměstnanci zajistit stejné pracovní podmínky, které ze zákona nebo na základě všeobecně použitelné kolektivní smlouvy platí v hostitelské zemi. Jedná se o podmínky upravující:
- minimální dobu odpočinku
- maximální délku pracovní doby
- minimální délku placené dovolené za kalendářní rok
- odměnu (včetně všech povinných částí), jak je definována ve vnitrostátních právních předpisech nebo ve všeobecně použitelných kolektivních smlouvách
- bezpečnost a ochranu zdraví při práci
- ochranná opatření pro těhotné ženy, čerstvé maminky a mladé lidi (mladší 18 let)
- rovné zacházení se ženami a muži
- podmínky ubytování pracovníků v hostitelské zemi, pokud ho poskytuje zaměstnavatel
- příspěvky nebo náhrady na pokrytí cestovních výdajů, nákladů na stravu a ubytování, jsou-li během vyslání vyžadovány.
Pokud jsou pracovní podmínky ve vašem státě pro pracovníky výhodnější než podmínky v hostitelské zemi, měli byste tyto výhodnější podmínky zachovat i během jejich vyslání do zahraničí.
U jiných odvětví, než je stavebnictví, nejsou požadavky na odměnu a roční dovolenou povinné, pokud
- je počáteční instalace nebo první montáž určitého produktu vašimi kvalifikovanými zaměstnanci nedílnou součástí smlouvy s partnerem v jiné zemi
- a vaši zaměstnanci jsou do jiné země vysláni na kratší dobu než 8 dní ročně.
Pozor!
Státy EU se mohou po dohodě se zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců rozhodnout, že se požadavky hostitelské země na odměnu a roční dovolenou nepoužijí v případech, kdy celá doba vyslání nepřekročí jeden měsíc. Tato výjimka se nevztahuje na pracovníky vyslané do zahraničí prostřednictvím agentury zprostředkující dočasnou práci.
Další informace najdete v praktické příručce pro vysílání pracovníků.
Dlouhodobé vyslání
Je-li doba vyslání delší než 12 měsíců (nebo 18 měsíců, pokud hostitelské zemi předložíte odůvodněné oznámení), musíte svým pracovníkům zaručit všechny povinné pracovní podmínky v hostitelské zemi kromě těch, které se týkají ukončení pracovní smlouvy nebo doplňkových důchodů.
Více informací o předkládání odůvodněného oznámení najdete na internetových stránkách hostitelské země.
Sociální zabezpečení pro vyslané pracovníky
Během dočasné práce v některé ze zemí EU mohou vyslaní pracovníci nebo osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) zůstat pojištěni v systému sociálního zabezpečení státu, v němž pracovali před vysláním.
Jako zaměstnavatel musíte předem informovat příslušné orgány hostitelské země a vyžádat si formulář zvaný přenosný dokument A1 (PD A1) en , který vydává správa sociálního zabezpečení země, kde jsou zaměstnanci pojištěni. Tento dokument stvrzuje, že vyslaný pracovník je registrován v systému sociálního zabezpečení domovské země a nemusí proto hradit příspěvky v zemi vyslání.
Při podání žádosti o vydání přenosného dokumentu A1 musíte uvést datum zahájení a ukončení vyslání pracovníka v jiné zemi EU. Maximální doba, kterou můžete na formuláři uvést, je 24 měsíců.
Pokud vyslání trvá déle než 24 měsíců nebo je třeba jej prodloužit, můžete jako zaměstnavatel:
- požádat úřad, který dokument A1 vystavuje, o prodloužení – povolení se neuděluje automaticky a je podmíněno vzájemnou dohodou mezi domovskou a hostitelskou zemí
- nechat svého zaměstnanec přihlásit do systému sociálního zabezpečení hostitelské země
Vnitrostátní kontaktní místa a internetové stránky
V každé zemi Unie se nachází alespoň jedno kontaktní místo, kde vám poskytnou podrobné informace o vysílání pracovníků do zahraničí. Tyto subjekty spolupracují a předávají si informace. Sledují rovněž pracovní podmínky během vyslání a zabývají se podezřeními z porušení předpisů.
Více informací najdete na internetových stránkách hostitelské země.
Zvolit zemi:
- Rakouskoatcs
- Belgiebeenfrnl
- Bulharskobgen
- Chorvatskocren
- Kyprcyel
- Českoczcs
- Dánskodkda
- Estonskoeeenet
- Finskofienfisv