Vysílání pracovníků do zahraničí
Vysílání pracovníků do jiné země EU je spojeno s vymezeným souborem pravidel. Jako zaměstnavatel se musíte řídit předpisy, které vysílání pracovníků upravují, pokud:
- posíláte zaměstnance na určitou dobu do jiné země EU za účelem poskytování služeb obchodnímu partnerovi, s nímž máte smlouvu.
- vysíláte pracovníka pracovat do vašeho vlastního podniku, který ale sídlí v jiném státě EU
V obou případech musí být vyslaná osoba vůči vašemu podniku v zaměstnaneckém poměru.
Pravidla pro vysílání pracovníků platí i v případě, že pro vás pracuje osoba, která přišla z jiné země EU, než ve které je váš podnik zaregistrován nebo kde působí, a kterou jste najali přes agenturu, jež nabízí dočasné zaměstnance. V takovém případě musí být mezi pracovníkem a agenturou, kterou jste si najali, uzavřen pracovní poměr. Můžete rovněž vysílat pracovníky, kteří jsou státními příslušníky třetích zemí (mimo EU), pokud oprávněně pobývají v některé z členských zemí Unie. Také na ně se vztahují pravidla EU pro vysílání pracovníků.
Pozor!
Obecně platí, že vyslaní pracovníci musí být před vysláním registrováni v systému sociálního pojištění domovské země po dobu nejméně jednoho měsíce. Kratší lhůta může být povolena po posouzení každého jednotlivého případu.
Podmínky zaměstnání v hostitelské zemi
Během vyslání musíte svému zaměstnanci zajistit stejné pracovní podmínky, které ze zákona nebo na základě všeobecně použitelné kolektivní smlouvy platí v hostitelské zemi. Jedná se o podmínky upravující:
- minimální dobu odpočinku
- maximální délku pracovní doby
- minimální délku placené dovolené za kalendářní rok
- odměnu (včetně všech povinných částí), jak je definována ve vnitrostátních právních předpisech nebo ve všeobecně použitelných kolektivních smlouvách
- bezpečnost a ochranu zdraví při práci
- ochranná opatření pro těhotné ženy, čerstvé maminky a mladé lidi (mladší 18 let)
- rovné zacházení se ženami a muži
- podmínky ubytování pracovníků v hostitelské zemi, pokud ho poskytuje zaměstnavatel
- příspěvky nebo náhrady na pokrytí cestovních výdajů, nákladů na stravu a ubytování, jsou-li během vyslání vyžadovány
Pokud jsou pracovní podmínky ve vašem státě pro pracovníky výhodnější než podmínky v hostitelské zemi, měli byste tyto výhodnější podmínky zachovat i během jejich vyslání do zahraničí.
U jiných odvětví, než je stavebnictví, nejsou požadavky na odměnu a roční dovolenou povinné, pokud:
- je počáteční instalace nebo první montáž určitého produktu vašimi kvalifikovanými zaměstnanci nedílnou součástí smlouvy s partnerem v jiné zemi
- a vaši zaměstnanci jsou do jiné země vysláni na kratší dobu než 8 dní ročně
Pozor!
Státy EU se mohou po dohodě se zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců rozhodnout, že se požadavky hostitelské země na odměnu a roční dovolenou nepoužijí v případech, kdy celá doba vyslání nepřekročí jeden měsíc. Tato výjimka se nevztahuje na pracovníky vyslané do zahraničí prostřednictvím agentury zprostředkující dočasnou práci.
Informace, které musíte poskytnout svým vyslaným pracovníkům
Jestliže vysíláte své zaměstnance na dobu delší než čtyři týdny, musíte jim před odjezdem písemně poskytnout tyto informace:
- název státu, kde budou vaši zaměstnanci pracovat (hostitelská země)
- předpokládaná doba trvání práce v zahraničí
- měna, ve které je vyplácena odměna za práci
- veškeré dávky (peněžní nebo jiné) související s pracovním úkolem
- informace o repatriaci – zda je poskytována, a pokud ano, za jakých podmínek
- výše odměny podle platných právních předpisů hostitelské země
- jakékoli zvláštní příspěvky související s vysláním
- pravidla pro úhradu cestovních výdajů a výdajů za ubytování
- odkaz na oficiální internetové stránky hostitelské země, kde najdete informace o vysílání pracovníků
Upozornění: V některých zemích EU musíte rovněž informovat pracovníky vyslané na dobu kratší než čtyři po sobě jdoucí týdny.
Dlouhodobé vyslání
Je-li doba vyslání delší než 12 měsíců (nebo 18 měsíců, pokud hostitelské zemi předložíte odůvodněné oznámení), musíte svým pracovníkům zaručit všechny povinné pracovní podmínky v hostitelské zemi kromě těch, které se týkají ukončení pracovní smlouvy nebo doplňkových důchodů.
Více informací o předkládání odůvodněného oznámení najdete na internetových stránkách hostitelské země.
Informace, které musíte poskytnout orgánům hostitelské země
Jako zaměstnavatel musíte před zahájením (nebo nejpozději v okamžiku) vyslání zaslat orgánům hostitelské země oznámení alespoň s těmito údaji:
- totožnost zaměstnavatele
- počet vyslaných pracovníků
- kontaktní osoba u zaměstnavatele
- adresa pracoviště vyslaných zaměstnanců v hostitelské zemi
- předpokládaná doba vyslání, včetně data zahájení a ukončení
- druh služby poskytované během vyslání
- kontaktní osoba, která bude spolupracovat s orgány hostitelské země
Mějte na paměti, že hostitelské země mohou požádat o další podrobnosti. Oznámení musíte podat v úředním jazyce nebo jazycích hostitelské země nebo v jakémkoli jiném jazyce, který akceptuje.
Kromě toho byste měli informovat příslušnou instituci hostitelské země, pokud dojde k jakýmkoli změnám, například se vyslání neuskuteční nebo je přerušeno.
Úplné znění povinnosti zasílat prohlášení naleznete na internetových stránkách hostitelské země.
Sociální zabezpečení pro vyslané pracovníky
Během dočasné práce v některé ze zemí EU mohou vyslaní pracovníci nebo vy, pokud jste osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ), zůstat pojištěni v systému sociálního zabezpečení státu, v němž pracovali před vysláním.
Jako zaměstnavatel musíte předem informovat příslušné orgány hostitelské země a vyžádat si formulář zvaný přenosný dokument A1 (PD A1) en , který vydává správa sociálního zabezpečení země, kde jsou zaměstnanci pojištěni. Tento dokument stvrzuje, že vyslaný pracovník je registrován v systému sociálního zabezpečení domovské země a nemusí proto hradit příspěvky v zemi vyslání.
Při podání žádosti o vydání přenosného dokumentu A1 musíte uvést datum zahájení a ukončení vyslání pracovníka v jiné zemi EU. Maximální doba, kterou můžete na formuláři uvést, je 24 měsíců.
Pokud vyslání trvá déle než 24 měsíců nebo je třeba jej prodloužit, můžete jako zaměstnavatel:
- požádat úřad, který dokument A1 vystavuje, o prodloužení – povolení se neuděluje automaticky a je podmíněno vzájemnou dohodou mezi domovskou a hostitelskou zemí
- nechat svého zaměstnanec přihlásit do systému sociálního zabezpečení hostitelské země
Vyslání zaměstnanců na služební cestu
Jestliže vyšlete zaměstnance do jiné země EU na služební cestu (účast na konferenci, zasedání, veletrhu, školení apod.), nejsou tito považováni za vyslané pracovníky. Na služební cesty se nevztahují pravidla pro vyslané pracovníky, protože tito zaměstnanci v hostitelské zemi neposkytují služby.
Co se týče sociálního zabezpečení, musíte i v případě, že své zaměstnance pošlete na služební cestu, informovat správní orgány hostitelské země, pokud možno předem, a vyžádat si přenosný dokument A1 (PD A1) en .
Internetové stránky jednotlivých států
Každá země EU má internetové stránky s podrobnými informacemi o vysílání pracovníků do zahraničí. Na vnitrostátních internetových stránkách najdete také seznam kontaktních míst, která spolupracují a předávají si informace. Sledují rovněž pracovní podmínky během vyslání a zabývají se podezřeními z porušení předpisů.
Další informace o konkrétní hostitelské zemi EU najdete na vnitrostátních internetových stránkách níže.
Zvolit zemi
- Belgieenfrnl
- Bulharskoen
- Českodeenfrplro
- Dánskodadeenpl
- Estonskoenet
- Finskoenfisv
- Francieen
- Chorvatskoen
- Irskoen
- Itálieenit
- Kyprelen
- Litvaenlt
- Lotyšskoenlv
- Lucemburskodeenfr
- Maďarskoen
- Maltaenmt
- Německodeen
- Nizozemskoen
- Polskoen
- Portugalskopt
- Rakousko
- Rumunskoenro
- Řeckoelen
- Slovenskodeenfrhuplrosk
- Slovinskoensl
- Španělskobgdeenesfritplptro
- Švédskoensv
Vnitrostátní kontaktní místa
V každé zemi existuje příslušný orgán, který je schopen zodpovídat dotazy týkající se vysílání pracovníků. Ke kontaktním údajům těchto orgánů se dostanete tlačítkem Obrátit se na vnitrostátní orgány.
Další informace
Přečtěte si stručnou příručku o vysílání pracovníků do jiné země EU.
Viz také praktický průvodce právními předpisy o vysílání pracovníků.
Jste osoba samostatně výdělečně činná a máte v úmyslu pracovat po dobu několika měsíců v zahraničí. Přečtěte si často kladené dotazy a odpovědi, ze kterých se dozvíte, co vše je třeba vyřídit.