Često postavljana pitanja - Sustavi socijalne sigurnosti u Europskoj uniji

Postoje dvije mogućnosti:

Ako drugi roditelj vašeg djeteta radi u vašoj matičnoj državi, on ili ona mora ondje plaćati doprinose za zdravstveno osiguranje uzdržavanih članova vaše obitelji.

Ako drugi roditelj vašeg djeteta ne radi, vi ste obvezni u državi u kojoj radite plaćati doprinose za zdravstveno osiguranje uzdržavanih članova obitelji. Trebali biste zatražiti obrazac S1 ( nekadašnji obrazac E 109 ) od tijela nadležnog za zdravstveno osiguranje u državi u kojoj radite. Kad vam je obrazac izdan, dostavite ga tijelu nadležnom za zdravstveno osiguranje u vašoj matičnoj državi.

U načelu, država u kojoj ćete raditi odgovorna je za vaše naknade. Na vas se primjenjuje zakonodavstvo samo jedne države članice kojim se reguliraju naknade (naknade za bolovanje, obiteljske naknade, mirovine, naknade za nezaposlenost), stoga više nećete imati prava na naknade u svojoj matičnoj državi. Država u kojoj ste počeli raditi postat će odgovorna za vaše naknade. Međutim, nećete izgubiti prava koja ste stekli u matičnoj državi, na primjer, mirovinska prava.

NE – propisi EU-a jamče da ćete imati pravo na naknadu za bolovanje od početka vašeg osiguranja u novoj zemlji ako ste prethodno bili osigurani najmanje šest mjeseci u nekoj drugoj državi članici EU-a.

Ako primate naknadu za nezaposlenost od države u kojoj ste ostali bez posla, vaše će zdravstveno osiguranje i dalje vrijediti u drugim državama članicama EU-a. Vi i vaša obitelj imate pravo na liječenje, ali morate predočiti Europsku karticu zdravstvenog osiguranja. Ako je još nemate, možete je zatražiti od tijela nadležnog za zdravstveno osiguranje.

Informirajte se o funkcioniranju zdravstvenog sustava kad se selite u drugu državu. Može biti vrlo različit od onog s kojim ste upoznati.

DA – prijenos prava na naknadu za nezaposlenost u drugu državu radi traženja posla ne utječe na vaša socijalna prava ili prava vaše obitelji (zdravstveno osiguranje, obiteljski doplatak, pravo na invalidsku ili starosnu mirovinu itd.) u državi u kojoj ste ostali bez posla.

Pogledajte najvažnije informacije o ovoj temi

Zakonodavstvo EU

Posljednji put provjereno: 09/11/2023
Podijeli