Najczęściej zadawane pytania - Systemy zabezpieczenia społecznego w UE

Istnieją dwie możliwości:

Jeśli drugi rodzic Twoich dzieci pracuje w Twoim kraju pochodzenia, musi opłacać tam składki na ubezpieczenie zdrowotne osób pozostających na Twoim utrzymaniu.

Jeśli drugi rodzic Twoich dzieci nie pracuje, musisz opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne osób pozostających na Twoim utrzymaniu w kraju, w którym pracujesz. Powinieneś zwrócić się do zakładu ubezpieczeń zdrowotnych w kraju, w którym pracujesz, o wydanie formularza S1 (dawniej E 109 ). Po jego otrzymaniu przedstaw go zakładowi ubezpieczeń zdrowotnych w swoim kraju pochodzenia.

Zazwyczaj kraj, w którym będziesz pracował, będzie odpowiadał za objęcie Cię systemem świadczeń. Ponieważ w danym okresie możesz podlegać przepisom dotyczącym świadczeń (związanych z chorobą, zasiłkiem dla bezrobotnych, świadczeń rodzinnych, emerytalnych) tylko jednego kraju, przestaniesz być objęty ubezpieczeniem w swoim kraju pochodzenia. Kraj, w którym pracujesz, stanie się odpowiedzialny za przysługujące Ci świadczenia. Nie przepadną jednak Twoje uprawnienia, np. emerytalne, które uprzednio nabyłeś w swoim kraju pochodzenia.

NIE — Przepisy UE gwarantują, że jesteś uprawniony do świadczeń chorobowych od początku Twojego okresu ubezpieczenia w nowym kraju zatrudnienia, jeśli wcześniej byłeś ubezpieczony przez co najmniej 6 miesięcy w innym kraju UE.

Jeśli otrzymujesz świadczenia dla bezrobotnych od kraju, w którym straciłeś pracę, będziesz nadal objęty ubezpieczeniem zdrowotnym w innych krajach UE. Tobie i Twojej rodzinie będzie przysługiwać prawo do leczenia — będziecie jednak musieli przedstawić europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli jeszcze jej nie posiadasz, możesz złożyć wniosek o jej wydanie w swoim zakładzie ubezpieczeń zdrowotnych.

Jeśli przeprowadzasz się do nowego kraju, dowiedz się, jak działa tamtejszy system opieki zdrowotnej. Może znacznie różnić się od systemu, który znasz.

TAK — Transfer zasiłku dla bezrobotnych do innego kraju ze względu na fakt, że poszukujesz w nim pracy, nie wpływa na przysługujące Tobie lub Twojej rodzinie uprawnienia do zabezpieczenia społecznego (tzn. do ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń rodzinnych, prawa do renty inwalidzkiej lub emerytury itd.) w kraju, w którym przyznano Ci status osoby bezrobotnej.

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat

Prawo UE

Ostatnio sprawdzono: 09/11/2023
Udostępnij tę stronę