Bieži uzdotie jautājumi - Sociālā nodrošinājuma sistēmas ES

Pastāv divas iespējas:

Ja jūsu bērnu māte vai tēvs strādā jūsu dzīvesvietas valstī, viņai vai viņam jāveic veselības apdrošināšanas iemaksas par jūsu apgādājamiem šajā valstī.

Ja jūsu bērnu māte vai tēvs nestrādā, jums jāveic veselības apdrošināšanas iemaksas par apgādājamiem valstī, kurā strādājat. Jums jāpieprasa S1 veidlapa (kādreizējā E 109 veidlapa ) no veselības apdrošināšanas iestādes valstī, kurā strādājat. Kolīdz to saņemat, iesniedziet to dzīvesvietas valsts veselības apdrošināšanas iestādē.

Principā par pabalstu izmaksu būs atbildīga tā valsts, kurā strādāsiet. Uz jums var attiekties likumdošana par (slimības, ģimenes, pensijas, bezdarbnieka) pabalstiem tikai vienā valstī, tāpēc savā dzīvesvietas valstī vairs nebūsit apdrošināts. Par jūsu pabalstiem būs atbildīga jaunās darbavietas valsts. Tomēr jūs nezaudēsit tiesības, ko esat ieguvis dzīvesvietas valstī, piemēram, tiesības uz pensiju.

— ES noteikumi paredz, ka jaunajā valstī jums ir tiesības uz slimības pabalstu jau no apdrošināšanas perioda sākuma, ja pirms tam jūs vismaz 6 mēnešus esat bijis apdrošināts citā ES dalībvalstī.

Ja bezdarbnieka pabalstu saņemat no valsts, kurā kļuvāt par bezdarbnieku, jūsu veselības apdrošināšana joprojām darbosies citās ES valstīs. Jums un jūsu ģimenei būs tiesības uz ārstēšanu, bet jums būs jāuzrāda Eiropas veselības apdrošināšanas karte. Ja jums tās vēl nav, to var pieprasīt jūsu veselības apdrošināšanas iestādē.

Noskaidrojiet, kā darbojas veselības aprūpes sistēma valstī, uz kuru pārceļaties. Tā var ļoti atšķirties no jūsu ierastās sistēmas.

— bezdarbnieka pabalsta pārcelšana uz citu valsti, kamēr tur meklējat darbu, neskar jūsu un jūsu ģimenes tiesības uz sociālo nodrošinājumu (veselības apdrošināšanu, ģimenes pabalstu, invaliditātes vai vecuma pensiju u.c.) valstī, kurā kļuvāt par bezdarbnieku.

Skatīt galveno informāciju par šo tematu

ES tiesību akti

Pēdējā pārbaude: 09/11/2023
Kopīgot šo lapu