Pogosta vprašanja - Sistemi socialne varnosti v EU

Možnosti sta dve:

Če drugi od staršev dela v domovini, potem mora tam plačevati prispevke za zdravstveno zavarovanje za vzdrževane družinske člane.

Če drugi od staršev ne dela, morate sami plačevati prispevke za zdravstveno zavarovanje za vzdrževane družinske člane v državi, kjer ste zaposleni. Na zavodu za zdravstveno zavarovanje v državi, kjer ste zaposleni, morate zaprositi za obrazec S1 (nekdanji obrazec E 109 ). Ta obrazec morate oddati na zavodu za zdravstveno zavarovanje v domovini.

Načeloma velja, da nam nadomestila izplačujejo v državi, kjer smo zaposleni. V istem časovnem obdobju lahko za nas veljajo zakonska pravila za nadomestila (bolniška, družinski prejemki, pokojnina, nadomestilo za brezposelnost) samo ene države: v vašem primeru to pomeni, da v domovini ne boste več zavarovani. Za nadomestila bo poslej pristojna država, kjer boste zaposleni. Seveda pa ne boste izgubili pravic, ki ste jih pridobili v domovini, na primer pokojninskih pravic.

NE — Pravila EU določajo, da ste do bolniškega nadomestila upravičeni od trenutka, ko se v novi državi vključite v sistem zavarovanja, če ste pred tem bili 6 mesecev ali dlje zavarovani v drugi državi EU.

Če nadomestilo za brezposelnost prejemate od države, v kateri ste izgubili delo, vaše zdravstveno zavarovanje velja v vseh državah EU. Skupaj z družinskimi člani ste upravičeni do zdravniške pomoči tudi v tujini, pokazati morate samo evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja. Kartico dobite pri najbližjem zavodu za zdravstveno zavarovanje.

Pred selitvijo v tujino se pozanimajte o zdravstvenem sistemu nove države — morda je zelo drugačen od tistega, ki ste ga navajeni doma.

DA — prenos nadomestila za brezposelnost v drugo državo, kjer iščete zaposlitev, ne vpliva na pravice iz socialne varnosti, do katerih ste v državi, v kateri ste izgubili delo, upravičeni vi in vaši družinski člani (npr. zdravstveno zavarovanje, družinski prejemki, invalidska in starostna pokojnina itd.).

Glej osnovne informacije o tem področju

Zakonodaja EU

Nazadnje pregledano: 09/11/2023
Daj to stran v skupno rabo