Pracovní doba

Pokud má vaše firma zaměstnance, musíte znát a dodržovat předpisy EU týkající se pracovní doby. Svým zaměstnancům musíte zaručit minimální standardy stanovené předpisy EU, které se týkají denního a týdenního odpočinku, přestávek, práce v noci, jakož i dovolené za kalendářní rok a maximální délky týdenní pracovní doby.

Pozor!

Vždy si ověřte, která pravidla skutečně platí, protože vnitrostátní předpisy nebo kolektivní smlouvy mohou být pro pracovníky příznivější.

Pracovní doba

Jako zaměstnavatel musíte zajistit, aby vaši zaměstnanci nepracovali více než 48 hodin týdně (včetně přesčasů). V závislosti na platných vnitrostátních předpisech může být tento limit zprůměrován za referenční období v délce až 4, 6 nebo 12 měsíců.

Denní a týdenní doba odpočinku

  • Denní odpočinek: Zaměstnancům musíte poskytnout alespoň 11 po sobě jdoucích hodin denního odpočinku v jakémkoli 24hodinovém období.
  • Týdenní odpočinek: Zaměstnanci mají nárok na nepřerušený týdenní odpočinek v délce nejméně 24 hodin v každém sedmidenním období během referenční doby v trvání dvou týdnů.

Přestávky

Pokud vaši zaměstnanci pracují déle než 6 hodin denně, musíte jim zajistit přestávku. Délka této přestávky je obvykle stanovena v kolektivních smlouvách nebo ve vnitrostátních právních předpisech.

Práce v noci a práce na směny

Za zaměstnance pracující v noci se považují ti pracovníci, kteří odpracují alespoň 3 hodiny denní směny během určeného nočního období v délce nejméně 7 hodin. Toto období je definováno vnitrostátními právními předpisy a zahrnuje dobu od půlnoci do 5 hodin ráno.

Za zaměstnance pracující v noci se rovněž považují ti pracovníci, kteří během tohoto nočního období stráví určitou část své roční pracovní doby. To znamená, že sice nepracují na noční směny každý den, ale pravidelně pracují v noci během roku. Považují se tak zaměstnance pracující v noci a i oni mají nárok na zvláštní ochranu.

  • Omezení pracovní doby: Zaměstnanci pracující v noci nesmí pracovat déle než v průměru 8 hodin za 24 hodin v referenčním období stanoveném členským státem. Pokud je jejich práce spojena se zvláštními riziky nebo velkou fyzickou či psychickou zátěží, musí být dodržen limit 8 hodin za každých 24 hodin (bez průměrování).
  • Zdravotní prohlídky: Zaměstnancům pracujícím v noci a pracovníkům na směny musí být před zahájením práce v nočních nebo střídavých směnách nabídnuta bezplatná zdravotní prohlídka. Zdravotní prohlídky musí respektovat lékařské tajemství a musí být prováděny v pravidelných intervalech. Pokud pracovník trpí zdravotními problémy způsobenými noční prací, musíte ho převést na práci ve dne nebo vhodnější směnu, kdykoli je to možné.

Ukázková situace

Nárok Emmy na ochranu coby zaměstnankyně pracující v noci v továrně s nepřetržitým provozem

Emma pracuje jako technička údržby v továrně s nepřetržitým provozem. Nepracuje v nočních směnách každý den, ale přibližně dvakrát do měsíce má naplánovanou noční směnu od 23:00 do 7:00 hodin. V průběhu roku tyto pravidelné noční směny tvoří určitou část její pracovní doby. Jelikož Emma během roku trvale pracuje v nočním období, je považována za zaměstnankyni pracující v noci. To znamená, že má nárok na výše popsanou ochranu, jako je omezení její noční pracovní doby a pravidelné zdravotní prohlídky.

Dovolená za kalendářní rok

Podle pravidel EU o pracovní době musíte svým pracovníkům poskytnout minimálně čtyři týdny placené roční dovolené. Pokud zaměstnáváte pracovníky na dobu určitou a na částečný úvazek, mají nárok na placenou roční dovolenou v poměrné výši. Pracovník, který je na nemocenské, má právo na poskytnutí roční dovolené v jiném období. To znamená, že pracovník, který je na nemocenské v době plánované roční dovolené, má právo čerpat svoji roční dovolenou v jiném termínu, a to na vlastní žádost, bez ohledu na to, zda nemocenská dovolená začíná před plánovanou placenou roční dovolenou nebo v jejím průběhu.

Doba odpočinku za výjimečných okolností

Pokud práce vyžaduje nepřetržitou přítomnost, službu nebo výrobu, můžete v závislosti na vnitrostátních právních předpisech nebo kolektivních smlouvách uplatnit omezené odchylky od minimálních dob odpočinku stanovených v předpisech EU. K tomu je možné přikročit, pokud zaměstnáváte pracovníky například:

  • v nemocnicích nebo obdobných zařízeních
  • u hasičského sboru a civilní ochrany
  • v odvětvích, kde nelze práci z technických důvodů přerušit
  • v zemědělství.

Tyto odchylky mohou být rovněž stanoveny v platné kolektivní smlouvě za předpokladu, že je dodržena bezpečnost a ochrana zdraví pracovníků. Všechny odchylky však podléhají přísným podmínkám. Za každou zmeškanou dobu odpočinku musíte pracovníkům poskytnout rovnocennou náhradní dobu odpočinku bezprostředně následující po době práce, která má být kompenzována.

Ukázková situace

Reakce na krizové situace a náhradní volno: Zkušenosti zdravotní sestry Paulien

Během silné bouřky je zdravotní sestra Paulien požádána, aby kvůli nárůstu naléhavých případů zůstala v práci i po skončení její služby. Za normálních okolností by mohla čerpat jedenáctihodinový odpočinek, ale ten je kvůli krizi odložen. Po uklidnění situace dostane Paulien následující den odpočinek navíc, aby se zotavila.

Pozor!

Ve výjimečných případech, kdy poskytnutí náhradní doby odpočinku není z objektivních důvodů možné, musí pracovník přesto dostat přiměřenou ochranu.

Pracovní pohotovost – na pracovišti či na telefonu

Od pracovníků zaměstnaných v odvětvích, jako je zdravotnictví, záchranné služby či technická údržba, se často vyžaduje pracovní pohotovost. Pokud od pracovníků vyžadujete, aby měli pracovní pohotovost, měli byste znát pravidla EU, která definují, jak se tento druh práce započítává do pracovní doby.


Pracovní pohotovost na pracovišti: Pokud je zaměstnanec během pracovní pohotovosti povinen být na pracovišti nebo na jiném místě určeném zaměstnavatelem, je tato doba podle právních předpisů EU považována za pracovní dobu. Musí být plně započítána do pracovní doby zaměstnance.

Ukázková situace

Mariina pracovní pohotovost v nemocnici se započítává do pracovní doby

Marie je lékařkou v nemocnici a má naplánovanou pracovní pohotovost. Musí zůstat v nemocnici a být připravena pomoci v naléhavých případech. Během své pohotovosti, i když aktivně neošetřuje pacienty, musí zůstat na místě a být okamžitě k dispozici. Celá tato doba se podle práva EU počítá jako pracovní doba.

Pracovní pohotovost na telefonu: Pokud má zaměstnanec pohotovost na telefonu a nemusí být na místě určeném zaměstnavatelem (může být například doma), je pro určení toho, zda se část nebo celá doba pohotovosti počítá jako pracovní doba, rozhodující, jaká omezení zaměstnanci uložíte. Pokud omezení během pohotovosti uložená zaměstnavatelem nebrání pracovníkovi v realizaci jeho vlastních zájmů, musí být za pracovní dobu považována pouze ta doba, během níž pracovník skutečně vykonával své úkoly. Nezapomeňte, že výklad pracovní pohotovosti se ve vnitrostátních právních předpisech liší a že mohou existovat i specifické podmínky a dohody.

Ukázková situace

Pravidla EU pro pracovní dobu v případě pohotovostních směn: Alexův případ

Alex je technik údržby a jednu noc v týdnu má pracovní pohotovost, během níž může zůstat doma nebo na jakémkoli jiném místě, které si zvolí a které je v blízkosti jeho pracoviště. Jeho zaměstnavatel po něm vyžaduje, aby reagoval na všechna volání (tj. nemůže si vybrat, zda na volání zareaguje, či nikoli), a musí se na pracoviště dostavit do pěti minut od uskutečnění volání. Podle pravidel EU se celá doba pohotovosti započítává do pracovní doby.

Výjimky

Pokud to dovolují vnitrostátní právní předpisy, můžete se se zaměstnanci dohodnout, že budou pracovat nad rámec 48 hodin. Zaměstnanci nejsou povinni s dohodou souhlasit a kdykoli ji mohou bez následků zrušit. O všech pracovnících, kteří vykonávají takovou práci, musíte vést aktualizované záznamy. Tyto výjimky se mohou vztahovat pouze na maximální týdenní limit pracovní doby, nikoli na ostatní pravidla pracovní doby.

Ukázková situace

Francesco má právo upřednostnit rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem

Francesco, specialista na IT, je požádán, aby v rámci příležitostných projektů pracoval nad rámec 48hodinového týdenního pracovního limitu. Odmítne to, protože je pro něj důležitá rovnováha mezi pracovním a soukromým životem. Zaměstnavatel jeho rozhodnutí respektuje a umožní mu pracovat podle standardní pracovní doby bez jakýchkoli negativních důsledků.


Zvláštní případy

  • Pracovníci v dopravě: Pokud vaši zaměstnanci zajišťují služby v osobní nebo nákladní železniční, letecké, silniční nebo vodní dopravě, musíte se v otázkách jejich pracovní doby řídit zvláštními pravidly.
  • Mladí pracovníci: Pokud zaměstnáváte mladé pracovníky, platí pro ně rovněž zvláštní pravidla pracovní doby.

Informace o jednotlivých zemích najdete níže.

Viz také

Právní předpisy EU

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Poradce EURES hu

Poradce EURES informuje o pracovních podmínkách a pomáhá s náborem zaměstnanců ve vaší zemi nebo příhraničním regionu.

Máte otázky týkající se provozování přeshraničního podnikání, např. vývozu nebo rozšíření podnikání do jiné země EU? Pokud ano, síť Enterprise Europe Network vám může zdarma poradit.

Můžete též využít vyhledávač asistenčních služeb.

Poslední kontrola: 14/03/2025
Sdílet tuto stránku