Teismelised töötajad

Vanusepiirangud

Tööle ei tohi võtta alla 15-aastasi lapsi. Vanusepiirang võib olla kõrgem nendes ELi liikmesriikides, kus täielik koolikohustus jätkub ka pärast 15. eluaastat.

Siiski võite värvata alla 15-aastasi lapsi kultuuri-, kunsti-, spordi- või reklaamitegevuse valdkonnas, kui pädev asutus on selleks andnud eelneva loa.

14–15-aastasi lapsi võib tööle võtta töö- ja koolituskava või tööpraktika raames. Vähemalt 14-aastased (teatavatel juhtudel ka 13-aastased) lapsed võivad teha kergemaid töid.

Riskid ning tööohutus- ja tervishoid

Tööandjana peate võtma vajalikke meetmeid noorte tervise ja ohutuse kaitsmiseks ning tagama nende meetmete rakendamise lähtuvalt noorte tööga seotud riskide hindamisest. See tuleb korraldada enne, kui noored teie juures tööd alustavad.

Noori ei tohi värvata tegema järgmist liiki töid:

  • neile füüsiliselt või psühholoogiliselt üle jõu käiv töö;
  • töö, mis eeldab kokkupuudet kahjulike toodetega (nagu ohtlikud kemikaalid või kiirgus);
  • töö, millega kaasneb hinnanguliselt kõrge õnnetusjuhtumi risk, mida noored ei pruugi märgata või suuta vältida seetõttu, et nad ei oska pöörata piisavat tähelepanu ohutusele või et neil puudub vajalik kogemus või väljaõpe;
  • töö, mis võib ohustada tervist äärmise külma, kuuma, müra või vibratsiooni tõttu;
  • ohtlike protsessidega (nt plahvatused, mürkained, elektrikõrgepinge) seotud töö.

Mõned ELi liikmesriigid lubavad tööandjail võtta noori tööle, mis moodustab osa nende kutsekoolitusest. Tööandjana peate tagama, et noorte tervise ja ohutuse kaitsmiseks kontrollib nende tööd pädev isik.

Peate noori töötajaid teavitama võimalikest tööalastest ohtudest ning kõigist meetmetest, mis on nende ohutuse ja tervise kaitseks võetud. Alla 15-aastaste noorte puhul peate teavitama nende seaduslikku esindajat.

Kui noorte tööga seotud riskide hindamisel ilmneb, et kõnealune töö ohustab nende füüsiliste või vaimset tervist või arengut, siis peate neile enne tööle asumist pakkuma tasuta asjakohast tervise ja võimekuse hindamist.

Iga-aastast puhkust ja puhkeaegu käsitlevad eeskirjad

Noori palgates peate neile tagama vähemalt 30-minutise puhkepausi, kui nad töötavad üle 4,5 tunni.

Kui lapsed täidavad täielikku koolikohustust, siis peate tagama, et nende tööst vaba aeg langeks kokku koolivaheaegadega (nagu on ette nähtud riiklike õigusnormidega).

Tööaeg, öötöö ja puhkeaeg alla 15-aastaste laste puhul

Kui värbate alla 15-aastaseid lapsi, peate järgima rangeid eeskirju. Sõltuvalt töö- ja koolituskavast võivad need erineda.

Maksimaalne tööaeg on:

  • 8 tundi päevas ja 40 tundi nädalas kombineeritud töö- ja koolituskava või tööpraktika puhul;
  • 2 tundi koolipäevas ja 12 tundi nädalas (kui siseriiklikud õigusaktid seda lubavad) sellise töö puhul, mida tehakse kooliaasta jooksul väljaspool kooliaega;
  • 7 tundi päevas ja 35 tundi nädalas töö puhul, mida tehakse õppetöövälisel ajal vähemalt ühe nädala jooksul. Kui lapsed on vähemalt 15-aastased, võivad nad töötada kuni 8 tundi;
  • 7 tundi päevas ja 35 tundi nädalas kerge töö puhul, mida teevad lapsed, kes siseriikliku õiguse alusel ei kuulu enam täieliku koolikohustuse alla.

Hoiatus

Alla 15-aastasi lapsi ei tohi värvata töötama ajavahemikus 20.00–6.00.

Iga töötatud 24-tunnise ajavahemiku kohta tuleb noortele tagada vähemalt 14-tunnine järjestikune puhkeaeg ja iga 7-päevase ajavahemiku kohta vähemalt kahepäevane puhkeaeg (kui võimalik, siis järjestikune).

Tööaeg, öötöö ja puhkeaeg 15–18-aastaste noorukite puhul

Kui palkate 15–18-aastasi noorukeid, kes siseriiklike õigusaktide kohaselt enam täielikku koolikohustust täitma ei pea, võivad nad töötada kuni 8 tundi päevas ja 40 tundi nädalas.

Noorukid ei tohi töötada ajavahemikul 22.00–6.00 või 23.00–7.00. Mõnes ELi liikmesriigis on lubatud teha nendest piirangutest erandeid, kui tegemist on töö iseloomust tulenevate erandlike tingimustega (laevandus- või kalandussektoris, relvajõududes või politseis, haiglates või samalaadsetes asutustes, kultuuri-, kunsti-, spordi- või reklaamitegevuse alal).

Iga töötatud 24-tunnise ajavahemiku kohta tuleb noortele tagada vähemalt 12-tunnine järjestikune puhkeaeg ja iga 7-päevase ajavahemiku kohta vähemalt kahepäevane puhkeaeg (kui võimalik, siis järjestikune).

Siseriiklike eranditega võib olla ette nähtud, et nimetatud puhkeajad noortele töötajatele ei ole kohustuslikud järgmistes sektorites:

  • laevandus- ja kalandussektor;
  • relvajõud ja politsei;
  • haiglad ja samalaadsed asutused;
  • põllumajandus;
  • turismi-, hotelli- ja toitlustussektor.

Kui palkate noorukeid töötama selliselt, et nende töö on päeva peale ära jaotatud, võib samuti olla võimalik kohaldada miinimumpuhkeajaga seotud erandeid.

ELi õigusaktid

Vajate nõuandeteenistuse abi?

Võtke ühendust spetsiaalse nõuandeteenistusega

Teie EURESe nõustaja

EURESe nõustaja saab anda teile teavet töötingimuste kohta ning aidata teid värbamismenetluses kodumaal või piiriüleselt.

Teil on küsimusi seoses piiriülese ettevõtlusega, nt teise ELi riiki eksportimise või sinna oma ettevõtte laiendamisega? Sellisel juhul saab Enterprise Europe Network teile anda tasuta nõuandeid.

Enda jaoks sobiva abi leidmiseks võite kasutada ka abiteenuse otsingut.

Viimati ajakohastatud: 02/10/2023
Jaga lehekülge