Menu

Vyslaní pracovníci

Váš zamestnávateľ vás môže dočasne vyslať pracovať do inej krajiny EÚ. Počas tohto obdobia budete mať postavenie „vyslaného pracovníka“ a budú sa na vás vzťahovať rovnaké základné pracovné podmienky a práva, ktoré majú pracovníci hostiteľskej krajiny.

Vyslanie môže trvať dovtedy, kým bude potrebné splniť konkrétnu úlohu. Po skončení vyslania by ste sa mali vrátiť na vaše pracovisko v krajine EÚ, z ktorej ste boli vyslaní.

Pracovné podmienky

Podmienky zamestnania pracovníkov v hostiteľskej krajine sa na vás vzťahujú len vtedy, ak sú výhodnejšie než podmienky vo vašej domovskej krajine. Tieto pracovné podmienky a podmienky zamestnania sa týkajú:

  • všetkých základných zložiek odmeňovania podľa vymedzenia vo vnútroštátnom práve alebo vo všeobecne uplatniteľných kolektívnych zmluvách;
  • príspevkov alebo náhrady výdavkov na cestovné, stravné a ubytovacie náklady v hostiteľskej krajine počas vyslania (ak sa vyžaduje, aby ste počas vyslania cestovali);
  • maximálnej dĺžky pracovného času;
  • minimálneho času odpočinku;
  • bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci;
  • podmienok najímania pracovníkov cez agentúry dočasného zamestnávania;
  • pracovných podmienok pre tehotné ženy, ženy, ktoré nedávno porodili, a pre mládež (vo veku do 18 rokov);
  • rovnakého zaobchádzania s mužmi a ženami a ďalších pravidiel na predchádzanie diskriminácii;
  • ubytovania, ak ho zamestnávateľ poskytuje.

Ďalšie práva

Ak ste boli vyslaný do inej krajiny EÚ:

  • nebudete potrebovať pracovné povolenie ;
  • nebudete potrebovať uznanie vašej odbornej kvalifikácie ; je však možné, že v prípade niektorých profesií sa od vás bude vyžadovať písomné vyhlásenie: viac informácií o uznávaní odborných kvalifikácií;
  • nemusíte sa registrovať u orgánov sociálneho zabezpečenia v krajine, do ktorej ste boli vyslaný, pretože ste naďalej poistený v krajine, v ktorej ste zvyčajne zamestnaný. Preto počas vášho vyslania v krajine, kde ste boli vyslaný, neakumulujete žiadne ďalšie práva sociálneho zabezpečenia, ako napríklad dôchodkové práva alebo právo na dávky v nezamestnanosti;
  • ak dĺžka vášho vyslania presiahne 3 mesiace, budete musieť registrovať svoj pobyt na príslušných úradoch;
  • práva na trvalý pobyt sa vo vašej hostiteľskej krajine neakumulujú.

Dlhodobé vyslanie

Ak ste vyslaný na viac ako 12 mesiacov (alebo 18 mesiacov, ak váš zamestnávateľ predloží vnútroštátnym orgánom hostiteľskej krajiny odôvodnené oznámenie), uplatňujú sa všetky príslušné podmienky zamestnania vo vašej hostiteľskej krajine s výnimkou tých, ktoré sa vzťahujú na ukončenie zmlúv a doplnkových zamestnaneckých dôchodkov.

V prípade vyslania do inej krajiny EÚ na dlhšie obdobie možno budete chcieť, aby sa tam s vami odsťahovali aj vaši rodinní príslušníci. Môžu tak urobiť na základe práv, ktoré im vyplývajú z občianstva Únie, ale nie ako vaše nezaopatrené osoby.

Daň z príjmu

Ak v hostiteľskej krajine pracujete menej ako šesť mesiacov, nemali by ste byť povinný platiť tam daň z príjmu. Celoeurópske právne predpisy určujúce krajinu, ktorá môže zdaniť váš príjem počas vyslania, však neexistujú. Túto otázku môžu upravovať vnútroštátne právne predpisy alebo daňové zmluvy medzi krajinami EÚ.

Sociálne zabezpečenie v zahraničí

Ak máte ako vyslaný pracovník aj naďalej patriť do systému sociálneho zabezpečenia vo svojej domovskej krajine, musí váš zamestnávateľ požiadať inštitúciu sociálneho zabezpečenia vo vašej domovskej krajine o vystavenie formulára PD A1 en a informovať orgány hostiteľskej krajiny. Ak vyslanie trvá dlhšie ako 2 roky, môžete:

  • prejsť do systému sociálneho zabezpečenia krajiny, do ktorej ste vyslaní, alebo
  • požiadať svojho zamestnávateľa o predĺženie platnosti obdobia vyslania vo vašom formulári sociálneho zabezpečenia, aby ste sa mohli byť aj naďalej poistený vo svojej domovskej krajine. Predĺženie platnosti sa udeľuje len na základe vzájomnej dohody medzi orgánmi v oboch krajinách a len ak je to vo vašom záujme.

Ďalšie informácie o sociálnom zabezpečení počas pracovného vyslania do inej krajiny EÚ.

Ako postupovať pred vyslaním do zahraničia

Váš zamestnávateľ bude možno musieť orgánom hostiteľskej krajiny nahlásiť tieto údaje:

  • vaše pracovisko,
  • obdobie, na ktoré vás tam vysiela,
  • vaše kontaktné informácie a
  • všetky ostatné relevantné informácie.

Viac informácií nájdete v príručke Krátky sprievodca EÚ o vysielaní pracovníkov en

Pozri aj praktickú príručku EÚ o vysielaní pracovníkov en .

Webové sídla jednotlivých krajín venované vysielaniu pracovníkov

Na webovom sídle hostiteľskej krajiny nájdete podmienky práce vyslaných pracovníkov, ako aj kontaktné údaje miestnych orgánov.

Webové sídla jednotlivých krajín venované vysielaniu pracovníkov

Národné styčné úrady

Každá krajina má príslušný orgán, ktorý poskytuje odpovede na otázky týkajúce sa vysielania pracovníkov. Kontaktné údaje týchto národných styčných úradov sú uvedené pod tlačidlom „Obráťte sa na orgány štátnej správy“.

Najčastejšie otázky

Pozri tiež

Právne predpisy EÚ

Potrebujete pomoc asistenčných služieb?

Obráťte sa na špecializované asistenčné služby

Posledná kontrola: 19/01/2023
Zdieľať túto stránku