Najčastejšie otázky - Kúpa a lízing vozidla

Budete musieť ísť na colný úrad, kde budete musieť podať osobitné daňové priznanie k DPH a zaplatiť platnú sadzbu DPH za vaše nové auto.

Takisto budete musieť zaplatiť poistenie, ak je vozidlo ojazdené, prejsť technickou a emisnou kontrolou, zapísať ho do evidencie vozidiel a zaplatiť všetky ďalšie príslušné dane vo vašej krajine, ako je napr. cestná daň.
NIE – to je proti predpisom.
Ak si chcete kúpiť nové vozidlo, ceny si ľahko porovnáte na internete. Pri porovnávaní cien jednotlivých modelov v rôznych krajinách nezabudnite zobrať do úvahy rozdiely vo výbave. Technické vybavenie vozidla (klimatizácia, kúrenie atď.) sa môže líšiť v závislosti od miesta predaja.

Musíte však zobrať do úvahy náklady na DPH:

– v prípade nového vozidla sa konečná cena bude skladať z čistej ceny (net price), ktorú zaplatíte v krajine nákupu a z DPH, ktorú zaplatíte vo vašej krajine;
– v prípade ojazdeného vozidla DPH neplatíte, ak ho kupujete od súkromnej osoby. Ak však vozidlo kupujete od profesionálneho predajcu automobilov, zaplatíte miestnu sadzbu DPH platnú v krajine, v ktorej vozidlo kupujete.
Dočasná prevozná značka alebo poznávacie číslo umožňuje prevoz nedávno zakúpeného vozidla z krajiny nadobudnutia do krajiny, v ktorej bude prihlásené do evidencie. Dočasnú poznávaciu značku môžete získať v krajine EÚ, v ktorej kupujete vozidlo. Potrebné informácie by ste mali získať od predávajúceho.

Keďže dočasné poznávacie značky nie sú vzájomne uznávané v rámci EÚ, najskôr si overte, či vám dočasnú značku uznajú vo všetkých krajinách, cez ktoré budete s vozidlom prechádzať.

Trvalé značky získate v krajine, v ktorej vozidlo prihlasujete do evidencie.

Takisto budete potrebovať poistenie platné vo všetkých krajinách, cez ktoré budete s vozidlom prechádzať.
Ak kupujete nové vozidlo od profesionálneho predajcu automobilov, máte nárok na minimálne dvojročnú zákonnú záruku. Záručnú lehotu je možné skrátiť na najmenej jeden rok v prípade ojazdeného vozidla. Záruka sa vzťahuje na výrobné chyby, za ktoré je zodpovedný predávajúci.

Okrem zákonnej záruky vám môžu poskytnúť aj doplnkovú obchodnú záruku. Môže vám poskytnúť lepšiu ochranu, ale nikdy nemôže nahradiť alebo skrátiť minimálnu dvojročnú záruku, na ktorú máte v každom prípade nárok podľa pravidiel EÚ.

Podľa právnych predpisov EÚ môžete svoju záruku uplatniť u ktoréhokoľvek profesionálneho predajcu automobilov v sieti výrobcu, bez ohľadu na krajinu EÚ, v ktorej ste vozidlo kúpili. Ak ste si teda kúpili vozidlo v Nemecku a priviezli si ho do Francúzska, môžete sa v prípade opravy výrobnej chyby (v záručnej lehote) obrátiť na profesionálneho predajcu automobilov tejto značky vo vašom susedstve a nemusíte kvôli tomu cestovať späť do Nemecka.
To závisí od toho, aké informácie vám predajca poskytol pri predaji vozidla a o aký problém ide.

Podľa právnych predpisov EÚ musia byť kvalita a výkon tovaru uspokojivé. Aj keď kupujete výrobok z druhej ruky, predávajúci vám musí dodať výrobok, ktorý je v súlade s kúpnou zmluvou. Výrobok musí zodpovedať opisu, ktorý poskytol predávajúci a musí byť vhodný na konkrétny účel. Výrobok musí spĺňať podmienky, s ktorými ste súhlasili v čase uzatvorenia zmluvy.

Predávajúci nenesie zodpovednosť za chyby, o ktorých vás informoval už v čase kúpy, a za chyby, ktoré sú výsledkom bežného opotrebovania vozidla.

Ak má vozidlo závažné chyby, o ktorých ste neboli informovaní v čase kúpy, môžete mať nárok na nápravu.

Podľa právnych predpisov EÚ máte minimálne dva roky na uplatnenie záruky, ak je zakúpený výrobok chybný alebo nezodpovedá opisu. Záručnú lehotu je možné skrátiť na najmenej jeden rok v prípade ojazdeného vozidla. Tieto podmienky však musia byť jasne dohodnuté v čase kúpy.

Ak sa chyba sa objaví počas prvých 6 mesiacov používania, predpokladá sa, že existovala už v čase dodávky a stala sa zrejmou až neskôr.

Po šiestich mesiacoch môžete stále uplatniť záruku s tvrdením, že chyba existovala v čase kúpy, ak však predajca namietne, že chyba v čase dodávky neexistovala, pravdepodobne budete musieť svoje tvrdenie podložiť správou od technického experta.

Zistenie technického problému ste povinní oznámiť predávajúcemu čo najskôr, ale najneskôr do dvoch mesiacov.

Najprv by ste sa mali skontaktovať s predávajúcim, či súhlasí s opravou vášho vozidla v miestnom servise. To zvyčajne nie je problém pri nových vozidlách, ale môže byť pri ojazdených vozidlách.
Vaše práva sú v tomto prípade veľmi obmedzené. Právne predpisy EÚ o ochrane spotrebiteľa sa neuplatňujú na súkromný predaj – tie sa uplatňujú len na obchodný vzťah medzi podnikateľom a spotrebiteľom. Preto by ste mali byť pri kúpe tovaru od súkromnej osoby mimoriadne opatrní.

Ak nie je spor možné vyriešiť zmierom, môžete zvážiť občianskoprávnu žalobu proti predávajúcemu, to však môže byť nákladné a zložité.

Získať hlavné informácie o tejto téme

Právne predpisy EÚ

Posledná kontrola: 28/05/2024
Zdieľať túto stránku